بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

09205958191
از شنبه تا پنجشنبه هر هفته
info@rsa-co.com

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

اصول نگهداری سیستم گیمینگ

شما تمام پول خود را پس انداز کردید و ساعت ها صرف جستجوی بهترین سخت افزار برای ایجاد یک سیستم گیمینگ عالی کردید. شما همه چیز مورد نیاز خود را خریداری کردید و در کنار هم قرار دادن همه چیز دقت لازم را به خرج دادید. برای مدتی ریگ بازی شما مانند یک جانور کار می‌کرد، هیچ بازی برای آن زیاد نبود و شما FPS عظیمی را در بازی‌هایی می‌کشیدید که رایانه‌های شخصی دیگر را به گریه می‌اندازد. اما با گذشت زمان متوجه شدید که رایانه شما کمی بخار را از دست می دهد، ناگهان بازی ها شروع به تاخیر کردند.

این یک داستان نادر برای بسیاری از گیمرها نیست، آنها بهترین دکل بازی را که می توانستند ساختند، اما پس از مدتی دیدند که عملکرد شروع به افت کرده است. بیشتر اوقات این به یک نتیجه گیری ساده می رسد … اصول نگهداری سیستم گیمینگ و تعمیر آن.

تعمیر و نگهداری سیستم گیمینگ

درست مانند زمانی که یک ماشین جدید دریافت می‌کنید، رایانه‌ها نیز نیاز به کمی تعمیر و نگهداری روی آن‌ها دارند تا اطمینان حاصل شود که با حداکثر کارایی کار می‌کنند. زمان زیادی نمی برد اما اغلب چیزی است که نادیده گرفته می شود. بیایید نگاهی بیندازیم به این که چگونه می توانید رایانه بازی خود را همراه با چند مرحله نگهداری ساده حفظ کنید.

اصول نگهداری سیستم گیمینگ

مدیریت گرد و غبار

یکی از عوامل کلیدی مؤثر در عملکرد ضعیف رایانه شخصی، گرد و غبار ساده است. هنگامی که گرد و غبار در کیس کامپیوتر شما جمع شده است، به این معنی است که جریان هوا در سراسر کیس محدود شده و باعث دمای بالاتر برای قطعات شما می شود. و همانطور که می دانیم، دمای بالاتر به این معنی است که عملکرد تأثیر منفی می گذارد. در اینجا چند نکته برای کمک به مدیریت گرد و غبار آورده شده است.

 • کابل های خود را مدیریت کنید

مدیریت ضعیف کابل یکی از بزرگترین دلایل تجمع گرد و غبار در داخل کامپیوتر شما است. وجود کابل های پراکنده در اطراف داخل کیس کامپیوتر شما به این معنی است که هوا گذرگاه شفافی برای عبور از آن ندارد. این جریان هوا ضعیف به این معنی است که گرد و غبار این فرصت را دارد که در داخل کامپیوتر شما روی کابل‌ها، قطعات و خود کیس بنشیند. بهترین راه برای مقابله با این مشکل این است که کابل های داخل کامپیوتر خود را مرتب کنید.

بسیاری از کیس های کامپیوتر، مانند AORUS C700، دارای ویژگی های مدیریت کابل هستند تا مدیریت کابل را آسان تر کنند. اغلب آنها چیزهایی مانند کانال های کابلی، اتصالات کابلی، و کاور و غیره دارند تا به شما کمک کنند کابل ها را به طور تمیز در اطراف کیس هدایت کنید.

سعی کنید تا جایی که ممکن است کابل‌ها را در نزدیکی پانل کناری پشتی ذخیره کنید و کابل‌هایی را که در قسمت جلویی کیس قابل مشاهده هستند، محدود کنید. ایده خوبی است که در صورت امکان از کابل های برق آستین دار استفاده کنید زیرا به جریان هوا کمک می کند. فقط با چند دلار می‌توانید بسته بزرگی از کابل‌ها را بردارید که به شما امکان می‌دهد کابل‌ها را با درایت درون کیس پنهان کنید و دنیایی از تفاوت را ایجاد کنید.

 • فیلترهای گرد و غبار خود را تمیز کنید

اکثر موارد امروزه شامل فیلترهای گرد و غبار با آنها هستند. فیلترهای گرد و غبار معمولاً در نزدیکی فن های خنک کننده شما قرار دارند و به جذب بسیاری از ذرات گرد و غباری که معمولاً به داخل کیس رایانه شما مکیده می شوند کمک می کنند.

بسیاری از مردم متوجه نیستند که این فیلترهای گرد و غبار وجود دارند، زیرا اغلب به گونه ای طراحی شده اند که با ظاهر و طراحی کیس یکپارچه ترکیب شوند، این بدان معناست که فیلترها بدون تمیز کردن کار می کنند. فیلترهای گرد و غبار می توانند به سرعت با گرد و غبار مسدود شوند و پس از مسدود شدن، میزان هوای خنک وارد شده به بدن شما به شدت کاهش می یابد. خبر خوب این است که تمیز کردن آنها به طور کلی بسیار آسان است.

فیلترهای گرد و غبار اغلب در پشت پنل جلویی کیس کامپیوتر شما و در قسمت زیرین کیس قرار دارند. آنها معمولاً از طریق آهنربا یا گیره های پلاستیکی متصل می شوند تا به راحتی جدا شوند. برای تمیز کردن صحیح آنها کافی است فیلترهای گرد و غبار را بردارید و آنها را زیر مقداری آب گرم بشویید تا کاملا تمیز شوند. پس از تمیز کردن، اطمینان حاصل کنید که آنها را به درستی خشک کرده اید قبل از اینکه دوباره آنها را به کیس رایانه خود اضافه کنید.

 • فن های خنک کننده خود را تمیز کنید

درست مانند فیلترهای گرد و غبار، فن های خنک کننده شما نیز می توانند گرد و غبار زیادی را روی باله های خود جذب کنند. فن هایی مانند فن AORUS 120 ARGB به گونه ای طراحی شده اند که می توانند بیشترین مقدار هوا را به نحو احسن عبور دهند و با تجمع گرد و غبار بر روی دستگاه این می تواند به این معنی باشد که طراحی آنها تحت تأثیر قرار می گیرد.

گرد و غبار نه تنها بر عملکرد خنک کنندگی فن ها تأثیر می گذارد، بلکه می تواند منجر به ایجاد صدای بیشتر در حین کار فن ها شود. اگر فردی هستید که رایانه‌اش در گوشه گوش شما از جایی که پشت میزتان می‌نشینید، این می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

زمانی را به بررسی دوره ای قوطی های قوطی خود برای هرگونه گرد و غبار اختصاص دهید. اگر متوجه شدید که گرد و غبار شروع به جمع شدن کرده است، به سادگی آنها را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید و به اندازه نو خواهند بود.

 • تمیز کردن اجزای خود

همانطور که گرد و غبار می تواند شروع به اتصال به کابل ها، فن ها و فیلترهای گرد و غبار شما کند، همچنین می تواند خود را به اجزای داخل کیس کامپیوتر شما متصل کند. این باعث می‌شود که اجزای شما داغ‌تر شوند و بنابراین آن‌طور که باید عمل نمی‌کنند. یکی از بزرگترین تلفات ناشی از داغ شدن قطعات، FPS شما در بازی ها است.

تمیز کردن اجزای داخل دکل بازی شما به سادگی تمیز کردن فن ها و فیلترهای گرد و غبار به دلیل سخت افزاری که در داخل کیس نصب شده است، نیست. اما نترسید، هنوز هم بسیار ساده است که چیزها را زیبا و تمیز نگه دارید.

اصول نگهداری سیستم گیمینگ

 • هوای کنسرو شده

اغلب، یک راه ساده برای پاک کردن بخش عمده گرد و غبار از رایانه، استفاده از یک قوطی هوای فشرده است. قوطی های هوای فشرده هزینه زیادی ندارند و راهی موثر برای تمیز کردن داخل کامپیوتر بازی شما ارائه می دهند. برای تمیز کردن رایانه خود با هوای کنسرو شده به سادگی موارد زیر را انجام دهید:

 1. مطمئن شوید که کامپیوتر خود را خاموش کرده اید و کابل برق را از منبع تغذیه خود جدا کرده اید
 2. اغلب ایده خوبی است که رایانه خود را بیرون ببرید تا گرد و غبار به خانه خود نریزید
 3. پانل کناری را بردارید تا بتوانید به فضای داخلی کیس کامپیوتر دسترسی داشته باشید
 4. گرد و غبار بزرگ و آشکار را با دستان خود به دقت جدا کنید (پوشیدن دستکش ایده خوبی است) و گرد و غبار اضافی را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید.
 5. هنگامی که تمام گرد و غباری را که می‌توانستید پاک کردید، قوطی هوا را با فاصله کمی از اجزای کامپیوتر خود نگه دارید، نازل را فشار دهید تا گرد و غبار از بین برود.

توجه: هنگام استفاده از هوای کنسرو شده، مطمئن شوید که دستورالعمل ها را طبق دستور سازنده به درستی مطالعه کرده و دنبال کنید. همچنین در صورت امکان استفاده از ماسک برای جلوگیری از تنفس ذرات گرد و غبار ایده خوبی است.

 • خنک کننده CPU

اگر از یک خنک کننده هوا برای پردازنده خود استفاده می کنید، زمان خوبی است که به طور دوره ای بررسی کنید که کولر شما بیش از حد با گرد و غبار مسدود نشده باشد. اگر متوجه شدید که فن خنک کننده با گرد و غبار مسدود شده است، به سادگی آن را پاک کنید یا هوای کنسرو شده را بیرون بکشید تا به پاک شدن آن کمک کنید.

خنک‌کننده‌های هوای CPU اغلب از طراحی‌های دقیق لوله‌های حرارتی و هیت سینک استفاده می‌کنند که بسیاری از گوشه‌ها و سوراخ‌ها را در برابر گرد و غبار باز می‌کند. هنگام تمیز کردن آن فقط مراقب باشید که این قطعات اغلب شکننده هستند. در نتیجه، هوای کنسرو شده اغلب بهترین گزینه برای شماست.

اگر از خنک کننده AIO یا حلقه سفارشی برای CPU خود استفاده می کنید وقتی می خواهید نگاهی به رادیاتور و فن ها بیندازید. اطمینان حاصل کنید که آنها عاری از گرد و غبار و انسداد هستند زیرا این امر می تواند بر عملکرد خنک کننده رادیاتور تأثیر بگذارد.

جدای از تمیز کردن گرد و غبار و زباله های خنک کننده CPU، اغلب ارزش دارد که به خمیر حرارتی کولر نیز نگاهی بیندازید. ایده خوبی است که هر چند وقت یکبار خمیر حرارتی کولر خود را با یک ترکیب حرارتی با کیفیت جایگزین کنید تا اطمینان حاصل شود که گرما تا حد امکان به طور مؤثری اداره می شود.

برای این کار کافی است پیچ کولر خود را از سوکت پردازنده باز کنید. هنگام برداشتن کولر مراقب باشید که خمیر حرارتی موجود روی انگشتان شما یا روی هیچ یک از سخت افزارهای دیگر کامپیوتر قرار نگیرد. پس از برداشتن، از دستمال مرطوب الکلی استفاده کنید تا خمیر حرارتی موجود را به طور کامل پاک کنید. در حالی که کولر نصب نشده است، مطمئن شوید که آن را به صورت بصری بررسی کنید تا مطمئن شوید که دارای تراشه، خراش، فرورفتگی و غیره نیست. با استفاده از مقداری خمیر حرارتی باکیفیت، تقریباً به اندازه یک نخود خمیر را روی کولر بمالید و دوباره کولر را روی CPU خود نصب کنید.

 • کارت گرافیک

درست همانطور که خنک کننده CPU شما پردازنده شما را خنک می کند، GPU شما نیز سیستم خنک کننده مخصوص به خود را دارد تا از داغ نشدن آن اطمینان حاصل کند. شما باید هر از چند گاهی کارت گرافیک خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سیستم خنک کننده کارت شما با گرد و غبار مسدود نمی شود.

در حالت ایده‌آل، می‌خواهید کارت گرافیک را از کیس خود جدا کنید تا بتوانید آن را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید. اگر گرد و غباری باقی مانده است، بهتر است هوای کنسرو شده قدیمی را به آن بدهید. پس از تکمیل، به سادگی GPU را مجدداً نصب کنید و آماده کار هستید.

 • اجزای دیگر

در مورد سایر اجزای داخل رایانه خود، تنها کاری که واقعاً باید انجام دهید این است که مراقب آنها باشید و هر از چند گاهی یک شات هوای کنسرو شده به ما بدهید. خوشبختانه بسیاری از متداول‌ترین سخت‌افزارهای مورد استفاده در رایانه‌های بازی از قطعات متحرک زیادی مانند فن‌ها و غیره استفاده نمی‌کنند و این بدان معناست که آنها معمولاً تمایل کمتری به تمیز کردن دارند.

اگر می خواهید همه چیز را تمیز کنید، فقط مراقب سخت افزار، به ویژه مادربرد خود باشید. مادربرد شما دارای پین ها و کانکتورهای زیادی است که اگر مراقب نباشید می توانند خم شوند و بشکنند. به طور کلی استفاده از پارچه برای پاک کردن وسایل نزدیک مادربرد ایده خوبی نیست زیرا پارچه می تواند به قسمت هایی از مادربرد شما گیر کند و باعث آسیب شود.

در مورد منبع تغذیه شما، این دارای یک فن است که کار می کند و می تواند گرد و غبار زیادی را از قسمت زیرین رایانه شما بیرون بکشد. اگر منبع تغذیه ماژول دارید، می توانید غارهای متصل به منبع تغذیه را جدا کنید و به راحتی منبع تغذیه خود را از کیس جدا کنید تا تمیزی خوبی به آن بدهید. گاهی اوقات جدا کردن PSU کار آسانی نیست، بنابراین در این مورد اغلب می توانید با چرخاندن کیس خود به سمت آن و گردگیری خوبی با هوای کنسرو شده خلاص شوید.

اصول نگهداری سیستم گیمینگ

 • به روز رسانی درایور

درایورها برای اطمینان از اینکه سخت افزار شما در بهترین حالت خود اجرا می شود بسیار مهم هستند. درایورها توسط شرکت‌ها برای محصولاتشان آزاد می‌شوند تا اطمینان حاصل کنند که دقیقاً همانطور که باید اجرا می‌شوند. مهم است که اطمینان حاصل کنید که از جدیدترین درایورها برای سخت افزار خود استفاده می کنید زیرا می توانند تأثیر زیادی بر عملکرد خوب همه چیز داشته باشند. یک مثال خوب در این مورد درایورهای کارت گرافیک شما هستند.

وقتی توسعه‌دهندگان بازی‌های جدیدی را منتشر می‌کنند، اغلب مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و پیشرفت‌ها را با خود می‌آورند که قبلاً در بازی‌ها موجود نبود. مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که گاهی اوقات این موارد در بازی ها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد کارت گرافیک شود.

اینجا جایی است که سازندگان GPU به طور منظم درایورهای کارت گرافیک به روز شده را منتشر می کنند که بهبودها و اصلاحاتی را برای عملکرد بازی ها ارائه می دهند. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که از جدیدترین درایورهای کارت گرافیک استفاده می کنید زیرا این می تواند تفاوت بین یک بازی لگی و گیم پلی نرم و روان باشد.

 • به روز رسانی سیستم عامل

درست مانند به روز رسانی درایورها، به روز نگه داشتن سیستم عامل خود بسیار مهم است. این فقط مربوط به عملکرد کلی رایانه شما نیست، بلکه به امنیت آن نیز مربوط می شود. به‌روزرسانی‌هایی به‌طور مرتب توسط توسعه‌دهندگان سیستم‌عامل منتشر می‌شوند که رفع مشکلاتی را که کاربران ممکن است تجربه کرده‌اند، اما همچنین اصلاحاتی برای سوءاستفاده‌های امنیتی که ممکن است در دسترس هکرها و موارد مشابه بوده باشد، ارائه می‌کنند.

با به روز نگه داشتن سیستم عامل خود می توانید اطمینان حاصل کنید که رایانه بازی شما دارای آخرین ویژگی ها و به روز رسانی های امنیتی در دسترس است و رایانه شما تا حد امکان بدون اشکال است. برای به روز رسانی سیستم عامل خود کافی است به کنترل پنل تنظیمات رایانه خود بروید و آخرین به روز رسانی ها را بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان ما مشاوره های رایگان دریافت کنید.

02155958090    09205958191

مسن تر

بهترین رزولوشن مانیتور برای گیمینگ

جدیدتر

5 نکته هنگام خرید رم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
jQuery(document).ready(function() {