بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

بیت کوین و اتریوم چه تفاوتی با هم دارند

طلای دیجیتال بیت کوین نام دارد و نفت دیجیتال اتریوم نام دارد اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که منظور از این نام ها چیست؟ تفاوت ها و شباهت های این دو در چیست؟ چگونه استخراج می شوند با سیستم یا راه های دیگر؟ اکثر مردم می‌تواند جمله‌ی آره در مورد بیت کوین شنیدم!» را بگویند؛ اما اغلب مردم دقیق نمی‌دانند بیت کوین چیست و حتی در مورد اتریوم بیشتر گیج می‌شوند. اگر به حوزه‌ی رمزارز علاقه‌مند هستید، این مقاله راهنمای مقدماتی خوبی برای شما است.

دنیای رمزارز کاملا فرایند تراکنش‌های مالی را دچار تحول کرده است. ارزهای دیجیتال (ِDigital Currency) خود شامل سه زیر مجموعه‌ی رمزارز (Cryptocurrency) مانند بیت کوین، ارز مجازی (Virtual Currency) مانند یوان دیجیتال و ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است. بیت کوین اولین رمزارزی است که وارد حوزه‌ی امور مالی شد.

این رمز را فردی به نام ساتوشی ناکاموتو خلق کرده است که در صنعت برای اولین بار معرفی شد و بعدها بر دیگر سازندگان اقتصادی تاثیر گذاشت تا ارزهای دیجیتال بیشتر این‌چنینی معرفی کنند.

این رمزارز که توسط ساتوشی ناکاموتو خلق شد، برای اولین‌بار در صنعت معرفی شد و بعداً بر سایر سازندگان اقتصادی تأثیر گذاشت تا ارزهای دیجیتال بیشتر این‌چنینی معرفی کنند. از آنجایی که بیت کوین و اتریوم دو اسم برجسته هستند و بیشترین ارزش بازار ارز دیجیتال از آن این دو است، در این مقاله به بررسی این دو رمزارز می‌پردازیم.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

بیت کوین (BTC) در نوامبر ۲۰۰۹ راه‌اندازی و ایده‌ی نوین آن توسط ساتوشی ناکاموتو در مقاله‌ی سفیدی منتشر شد. برخلاف ارز فیات (پول سنتی بدون پشتوانه) که توسط حکومت‌ها صادر می‌شود، بیت کوین تراکنش‌های امن عاری از کنترلی مرکزی ارائه می‌دهد. بیت کوین، سکه‌ای فیزیکی نیست و حساب موجودی آن تنها توسط دفتر کل عمومی نگه‌داری می‌شود و به دلیل رمزنگاری‌شده بودن، امن است.

بیت کوین و اتریوم چه تفاوتی با هم دارند

اما کوین تنها تلاش برای ساخت ارزی دیجیتال و آنلاین نبود و قبل از آن، تلاش دیگری وجود داشته است. بیت کوین جد همه‌ی رمزارزهایی است که در دهه‌ی گذشته معرفی شده‌اند. در طی سال‌ها سعی و خطا، ارزهای مجازی غیر متمرکز در بین دولت‌ها و مقامات قانون‌گذار مقبولیت پیدا کرده است.

واقعیتی دلسردکننده در مورد بیت کوین این است که به‌عنوان واسطه‌ی رسمی برای پرداخت یا منبع ارزش پذیرفته نشده است. البته اخیرا تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته ؛ مانند خرید تسلا با بیت کوین؛ اما این رمزارز در طول سالیان با موفقیت جایگاه خود را به دست آورده است. بیت کوین با وجود بحث‌ها و موشکافی‌ها به همزیستی با سیستم مالی سنتی ادامه می‌‌دهد. در فاز اول شکوفایی رمزارزها در ۲۰۱۷، ارزش بازار بیت کوین ۸۷ درصد از کل بازار رمزارزها را از آن خود کرده بود.

اتریوم (Ethereum) چیست؟

در استفاده به عنوان ارز دیجیتال، کاربردهای تکنولوژی بلاک‌چین فراتر می رود و در جولای 2015 اتریوم منتشر شد. بزرگ‌ترین، معروف‌ترین و نامحدودترین پلتفرم نرم‌افزاری غیر متمرکز، اتریوم است. استفاده از قراردادهای هوشمند را در کنار اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا دپ (DApp) توسط اتریوم ترویج داده می شود و ساخته و اجرا بدون فریبکاری، خرابی، تداخل یا کنترل ثالث می شوند. اتریوم به وسیله زبان نرم افزاری خود به صورت کامل روی بلاک‌چین اجرا می‌شود. امکان ساخت و اجرای نرم‌افزار توزیع‌شده یکی از ویژگی های اتریوم می باشد که به توسعه کنندگان می دهد.

بیت کوین و اتریوم چه تفاوتی با هم دارند

اپلیکیشن‌های نویدبخش اتریوم گسترده هستند. آن ها با نام (Ether) از توکن محلی رمزارز و از نام اختصاری ETH استفاده می کنند. نکته قابل توجه این است که شبکه ای بلاک چین و اتر توکنی محلی روی این شبکه اتریوم می باشد.

اتر دارای دو هدف اصلی است:

 • همانند سایر ارزهای دیجیتال روی صرافی‌های مختلف ترید می‌شود.
 • روی شبکه‌ی اتریوم برای اجرای برنامه‌ها استفاده می‌شود.

اتریوم می‌گوید: «مردم در سراسر جهان از اتر برای انجام پرداخت‌ها و همچنین به‌عنوان منبعی ارزش به‌عنوان وثیقه استفاده می‌کنند.»

نکته بعدی بعد از آشنایی با بیت کوین و اتریوم این است که درمورد شباهت های بیت کوین و اتریوم صحبت کنیم و پس از آن به تفاوت ها بپردازیم.

BTC و ETH هر دو ارز دیجیتال جهانی هستند.

 • بیت کوین و اتریوم روی شبکه هایی بلاک چینی کار می کنند که هر کدام از آن ها بر اساس مفاهیم رمزنگاری و دفترکل توزیع‌شده (لجر) می باشند.
 • BTC و ETH هر دو ارز دیجیتال جهانی هستند.
 • بیت کوین و اتر از اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند؛ یعنی تراکنش‌های آن توسط سخت‌افزارهایی به نام ماینر تأیید می‌شود. بنابراین تراکنش‌ها باید در سراسر شبکه مورد توافق تمام گره‌ها قرار بگیرد. هر چند باید توجه داشت به دلیل هزینه‌های بالای تراکنش و مصرف انرژی زیاد، اتریوم در حال مهاجرت به اتریوم 2.0 و استفاده از اثبات سهم (PoS) است.

بیت کوین و اتریوم چه تفاوتی با هم دارند

تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم

 • تراکنش‌ها روی شبکه‌ی اتریوم داده‌هایی است که صرفا برای نگه‌داری یادداشت‌ها استفاده می‌شود؛ اما احتمال دارد که تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم شامل داده‌های اجرایی باشد.
 • زمان بلوک تراکنش‌های اتریوم بسیار کمتر از بیت کوین است. تراکنش‌های اتریوم تنها چند ثانیه برای تأیید شدن نیاز دارد؛ ولی برای بیت کوین چندین دقیقه طول می‌کشد.
 • اتریوم در هر ثانیه ۱۰ تا ۱۵ پردازش انجام می‌دهد و بیت کوین ۳ تا ۵ پردازش.
 • بیت کوین از اتریوم از نظر قیمت باثبات‌تر است.
بیت کوین به عنوان واسطه‌ای برای مبادله و منبع ارزش است؛ اما اتریوم، برای اجرای قرارداد هوشمند و اپلیکیشن‌ غیر متمرکز استفاده می شود.
 •  به ۲۱ میلیون سکه، بیت کوین محدود شده است؛ اما اتریوم این چنین عمل نمی کند و حد بالایی ندارد. البته متخصصان بلاک‌چین گفته اند که هیچ‌گاه از ۱۰۰ میلیون عدد، تعداد سکه‌های اتریوم بالاتر نخواهد رفت.
 •  از الگوریتمی به نام e-hash، اتریوم استفاده می‌کند؛ درحالی‌که الگوریتم بیت کوین SHA-256 است.
 • بر اساس اهدافشان، شبکه‌های اتریوم و بیت کوین متفاوت هستند. رمزارز بیت کوین به‌عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی و تبدیل شدن به منبع ارزش و واسطه‌ی مبادله ساخته شده است.
    قصد همیشگی اتریوم این است که پلتفرم دفترکل توزیع‌شده‌ا‌ی باشد که به واسطه‌ی ارز خودش ساخت و اجرای قراردادها و اپلیکیشن‌های تغییرناپذیر و برنامه‌پذیر را آسان کند.
 •  قصد اتریوم جایگزینی برای سیستم پولی نمی باشد. فعالیت دپ‌ها و قراردادهای هوشمند توسط اتریوم پولی می‌شود و تسهیل می‌بخشد.
 • گیت‌هاب تنها دارای چهار مخزن بیت کوین می باشد؛ درحالی‌که اتریوم ۲۴۷ مخزن دارد. مخزن (Repository) واژه‌ای برای توصیف جایی استفاده می شود که توسعه‌دهندگان جهت رسیدن به اطلاعات پروژه در آن با هم همکاری می‌کنند.

از لحاظ تئوری اتریوم را نباید با بیت کوین مقایسه کرد؛ اما از دیدگاه تریدرها، محبوبیت اتریوم باعث رقابت آن با سایر رمزارزها شده است. همچنین باید توجه داشت که توکن‌های امور مالی غیر متمرکز (دیفای) بر مبنای اتریوم هستند و قراردادهای هوشمندی دارند که مبادله‌ی آن‌ها را روی پلتفرم‌های مختلف آسان‌تر می‌کند.

مسن تر

8 راهکار شارژ نشدن لپ تاپ

جدیدتر

انتشار مشخصات پردازنده AMD Ryzen 7 5700G

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {