بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

راهنمای انتخاب خنک کننده مناسب پی سی

پردازنده کامپیوتر شما یکی از مهمترین اجزای داخل سیستم شماست. و برای اینکه به درستی کار کند، باید مطمئن شوید که خیلی داغ نشود. خوشبختانه، اگر خنک کننده CPU مناسب را برای پردازنده خود انتخاب کنید، می توانید اطمینان حاصل کنید که در دمای مناسب کار می کند. در راهنمای انتخاب خنک کننده مناسب پی سی، ما به نحوه انتخاب یک خنک کننده CPU که با پردازنده و نیازهای شما کار می کند، می پردازیم. ما این راهنما را به شش عامل مختلف تقسیم کرده ایم که باید هنگام انتخاب کولر برای سیستم خود در نظر بگیرید.

 1. بودجه شما

اول از همه، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید – و چیزی که ممکن است واضح به نظر برسد – بودجه شما است. اگر فقط کولر خود را ارتقا می دهید، این روند ساده خواهد بود. با این حال، اگر یک خنک کننده را به عنوان بخشی از یک سیستم جدید انتخاب می کنید، مهم است که مقدار مناسبی از بودجه خود را به کولر خود اختصاص دهید.

شما نمی خواهید برای خنک کننده خود کم خرج کنید و در نهایت چیزی را به دست آورید که برای خنک کردن CPU انتخابی شما قطع نشده است. همچنین نمی‌خواهید بیش از حد هزینه کنید و پولی را که می‌توانست برای ارتقای اجزای ضروری‌تر صرف شود، هدر دهید.

در حالی که سایر عواملی که در این پست هنگام انتخاب خنک کننده CPU باید در نظر بگیرید به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه مقدار از بودجه خود را باید به خنک کننده CPU خود اختصاص دهید، به عنوان یک قانون کلی، CPU بهتری دریافت می کنید و گرمتر کار می کند. چه در تنظیمات موجودی و چه در حالت اورکلاک)، به خنک کننده CPU بهتری نیاز دارید (و بیشتر باید برای آن هزینه کنید).

به عنوان یک قاعده کلی، برای ساخت رایانه های شخصی جدید، اگر بودجه محدودی دارید توصیه می کنیم از خنک کننده موجودی که با CPU ارائه می شود استفاده کنید. اگر هزینه بیشتری دارید، توصیه می کنیم بین 3 تا 7 درصد از بودجه خود را برای خنک کننده CPU خرج کنید.

راهنمای انتخاب خنک کننده مناسب پی سی

 1. مورد استفاده خاص شما

آیا به دنبال اورکلاک کردن پردازنده خود و رساندن آن به سطوح فوق العاده عملکرد هستید؟ اگر چنین است، پس باید بیشتر خرج کنید تا یک کولر رده بالاتر بخرید. آیا در حال ساخت یک رایانه بازی با بودجه هستید و قصد ندارید آن را اورکلاک کنید؟ در این صورت، می‌توانید با یک خنک‌کننده سطح ابتدایی کار کنید یا – اگر بودجه شما برای قرار دادن یک خنک‌کننده سطح پایه محدود است – فقط از خنک‌کننده‌ای که همراه با پردازنده ارائه می‌شود استفاده کنید.

خنک‌کننده‌های استوک معمولاً برای کاربران متوسط به اندازه کافی خوب هستند و خنک‌کننده‌های موجود در پردازنده‌های خاص (پردازنده‌های Ryzen AMD) حتی برای اورکلاک ملایم به اندازه کافی خوب هستند. و در نمونه خنک‌کننده‌های موجودی که روی برخی از پردازنده‌های Ryzen AMD عرضه می‌شوند، آن‌قدر خوب هستند که عملکرد خنک‌کننده‌های شخص ثالث سطح پایه را تکرار کنند.

نکته اصلی این است که اگر بودجه گرا هستید، اگر از سیستم خود به گونه ای استفاده نمی کنید که نیاز به خنک کننده اضافی داشته باشد، نیازی به خرج کردن پول اضافی برای یک خنک کننده سطح بالا ندارید. اما، اگر به دنبال این هستید که تا آنجا که ممکن است عملکرد بیشتری از پردازنده خود داشته باشید، یک خنک کننده ارتقا یافته ضروری است.

 1. خنک کننده هوا در مقابل خنک کننده های AIO

خنک کننده هوا در مقابل خنک کننده مایع یک تصمیم بزرگ برای سازندگان سیستم است و هر گزینه خنک کننده مزایا و معایب خاص خود را دارد که در این مقاله در اینجا به تفصیل به آنها پرداخته ایم. اما، در اینجا مزایا و معایب اصلی هر سبک کولر وجود دارد تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام گزینه برای شما بهتر است:

کولرهای مایع

 • مزایا

خنک کننده های مایع پیشرفته و تنظیمات خنک کننده مایع سفارشی می توانند دمای بهتری نسبت به بهترین خنک کننده های هوا داشته باشند. کولرهای مایع دارای مشخصات پایین تری نسبت به کولرهای هوا هستند و به همین دلیل معمولاً باعث ایجاد مشکل در فضای خالی حافظه، فن های کیس و سایر اجزای نزدیک به سوکت پردازنده مادربرد نمی شوند.

 • معایب

کولرهای مایع نسبت قیمت به عملکرد کمتری نسبت به کولرهای بادی دارند. کولرهای مایع نیاز به نگهداری بیشتری دارند و خطر نشت را ایجاد می کنند.

کولرهای CPU هوا

 • مزایا

به طور متوسط، کولرهای هوا نسبت به قیمتی که می پردازید، عملکرد عالی ارائه می دهند. کولرهای هوا نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند و معمولاً عمر طولانی تری دارند.

 • معایب

کولرهای هوا معمولاً برای تنظیماتی که نیاز به خنک کننده شدید دارند مناسب نیستند. برخی از خنک‌کننده‌های هوای سطح بالاتر می‌توانند بسیار حجیم باشند و باعث ایجاد مشکلاتی در ترخیص شوند (حافظه، فن‌های کیس، اجزای مادربرد و غیره)

راهنمای انتخاب خنک کننده مناسب پی سی

 1. سطوح صدا

سازندگان زیادی وجود دارند که تاکید زیادی بر ساختن کم‌صداترین رایانه شخصی دارند. یکی از پر سر و صداترین اجزای کامپیوتر، خنک کننده CPU است… و به طور خاص، فن های مرتبط با خنک کننده CPU. کولرهای با فن های بزرگتر معمولاً بی صداتر از کولرهای با فن های کوچکتر هستند. دلیل آن این است که فن‌های بزرگ‌تر برای تولید سطح خنک‌کننده مشابه، لازم نیست به سرعت فن‌های کوچک‌تر بچرخند (به این معنی که ساکت‌تر خواهند بود).

بنابراین، خنک‌کننده‌های با فن‌های 140 میلی‌متری معمولاً بی‌صداتر از خنک‌کننده‌های با فن‌های 120 میلی‌متری عمل می‌کنند. کولرهای با فن های متعدد نیز می توانند با سرعت پایین تری بچرخند زیرا فن های بیشتری برای خنک نگه داشتن کولر کار می کنند. برخی از کولرها سطوح نویز را ارائه می دهند، اما بهترین راه برای تعیین میزان صدای یک کولر خاص بررسی معیارها است. ما چند معیار خنک‌تر را در بالا فهرست کرده‌ایم و همه آن‌ها سطح صدا را پوشش می‌دهند. اگر سطح صدا برای شما مهم است، توصیه می کنیم آن معیارها را بخوانید/مشاهده کنید.

 1. سوکت CPU

در حالی که اکثر سازندگان خنک کننده CPU کولرهای خود را به گونه ای تولید می کنند که با اکثر سوکت های CPU مناسب می شوند (معمولاً با ارائه براکت های مختلف برای سوکت های معمولی مختلف)، خنک کننده های CPU خاصی وجود دارند که فقط با یک سوکت CPU خاص سازگار هستند. بنابراین، مطمئن شوید که خنک کننده پردازنده مورد نظر شما با ترکیب مادربرد/پردازنده ای که دارید یا می خواهید تهیه کنید، سازگار است.

این اطلاعات را می توان به راحتی هم در CPU یا مادربرد و هم در برگه مشخصات خنک کننده CPU شما یافت. در بسیاری از موارد، می‌توانید سازگاری کوئر/سوکت CPU را مستقیماً در خرده‌فروشی آنلاینی که قصد خرید از آن را دارید تعیین کنید. پردازنده‌ها، مادربردها و خنک‌کننده‌ها تقریباً همیشه سوکت‌هایشان را مستقیماً در عنوان محصول یا جزئیات محصول خود ذکر می‌کنند.

راهنمای انتخاب خنک کننده مناسب پی سی

 1. سازگاری کامل

علاوه بر اطمینان از سازگاری خنک کننده پردازنده با سوکت مادربرد، باید مطمئن شوید که در زمینه های زیر نیز سازگار است:

ارتفاع

برخی از خنک کننده های CPU آنقدر بلند هستند که در داخل کیس های خاص قرار نمی گیرند. بنابراین، قبل از خرید یک خنک کننده CPU، مطمئن شوید که ارتفاع خنک کننده CPU خود را در برگه مشخصات آن بررسی کرده اید و سپس برگه مشخصات کیس مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده داخل آن کیس قرار می گیرد.

حجیم بودن

بیشتر کولرهای هوای سطح بالا به دلیل حجیم بودن ممکن است با مشکلات مربوط به ترخیص مواجه شوند. حجیم بودن آن‌ها می‌تواند مانع اسلات‌های DIMM روی مادربردی شود که انتخاب کرده‌اید و با کیت‌های حافظه بلندتر تداخل پیدا کند، یا همچنین می‌تواند در بالای خط PCIe آویزان شود، بنابراین شما را مجبور می‌کند که GPU خود را در یک خط پایین‌تر نصب کنید. بنابراین، ایده خوبی است که بررسی کنید و ببینید که آیا انتخاب یک کولر هوای حجیم با سایر قطعات شما تداخل دارد یا خیر.

اندازه رادیاتور

برای خنک کننده مایع، و به طور خاص، خنک کننده های AIO، بزرگترین عامل تعیین کننده در فاصله، اندازه رادیاتور کولر خواهد بود. رادیاتورهای خنک کننده AIO در اندازه های مختلفی تولید می شوند. با این حال، همه موارد نمی توانند هر اندازه رادیاتور را در خود جای دهند.

نکاتی پیش از خرید خنک کننده

 • نوع خنک کننده: اگر از سیستم خود کار بسیار زیادی می‌کشید در این صورت می‌توانید از کولرهای مایع استفاده کنید. اما اگر بودجه محدودی دارید می توانید از خنک کننده بادی استفاده کنید.
 • فن ها: دو فاکتور را در انتخاب و تهیه فن باید در نظر گرفت، جریان هوا بر حسب CFM و نویز یا تولید صدای فن بر حسب DB می باشد. جریان هوای بیشتر با صدای کمتر به فن های بزرگ تر نیاز دارید و فن های زیر 40 DB از صدای کمتری برخوردار هستند اما از 50 DB به بالا این صدا بیشتر می شود.
 • انتخاب کیس: برای جریان هوای مطلوب و بهتر، سیستم شما نیاز به فضای بیشتری خواهد داشت، در این صورت می توانید از کیس های بزرگ تر استفاده کنید تا خنک کننده ها فضای لازم را برای جریان هوا در اختیار داشته باشند.

نکات مهمی پیش از انتخاب خنک کننده مطلوب وجود دارد که باید در نظر گرفت و یا قبل از تغییری در کیس خود باید به این نکات توجه کرد.

جهت مشاوره و خرید خنک کننده پردازنده و یا اسمبل سیستم حرفه ای، از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید. 

پرزنت حضوری 02155958090

مشاوره آنلاین 09205958191

مسن تر

راهنمای خرید کارت صدا🎙️

جدیدتر

رنگ بندی در هاردهای وسترن دیجیتال

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {