بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

راهنمای تمیز کردن لپ تاپ

تمیز کردن لپ‌تاپ و دستگاه‌ها کاری است که بسیاری از کاربران کامپیوتر همیشه فراموش می‌کنند. ما گاهی از گرد و غبار یا پرزهایی که می توانند در داخل کامپیوترمان جمع شوند، آگاه نیستیم. این می تواند مشکلاتی را ایجاد کند و باید به سرعت با آن برخورد کرد. در اینجا راهنمای ما برای تمیز کردن ایمن لپ تاپ شما از داخل و خارج است.

چیزهایی که باید پاک شوند:

گرد و خاک

گرد و غبار می تواند روی لپ تاپ و داخل آن نفوذ کند و مشکلات بسیار بزرگی را ایجاد کند، اگر به اندازه کافی مراقب نباشید. کمی گرد و غبار داخل آن خوب است، اما احتمالاً باید از تجمع آن جلوگیری کنید.

هنگامی که خرگوش های گرد و غبار در داخل لپ تاپ جمع می شوند، می توانند گرمای مضر برای سیستم را به دام بیندازند. در حالی که از لپ تاپ خود استفاده می کنید، پردازنده و کارت گرافیک می توانند مقدار قابل توجهی گرما تولید کنند که باید به سرعت و کارآمد پخش شود. اینجاست که فن وارد می‌شود. هیت سینک گرمای تولید شده توسط پردازنده‌ها را به فن‌های لپ‌تاپ منتقل می‌کند که از دریچه‌ها خارج می‌شود.

اگر گرد و غبار داخل لپ‌تاپ محبوس شود و دریچه‌های هوا را مسدود کند، خلاص شدن از گرما برای فن‌ها سخت‌تر می‌شود. این ممکن است خطر گرمای بیش از حد را افزایش دهد، چیزی که قطعا می خواهید از آن اجتناب کنید. به این دلیل که گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می تواند باعث خرابی فن و مادربرد شود.

خرده های غذا

همه ما در مقطعی این کار را انجام می دهیم. غذا خوردن روی صفحه کلید لپ تاپ ما امروزه به یک عادت تبدیل شده است. ما آنقدر به دستگاه‌هایمان وابسته شده‌ایم که فعالیت‌های روزانه حول آن‌ها می‌چرخد. اما خرده‌های غذایی که روی کیبورد شما فرو می‌رود می‌تواند راه خود را در داخل لپ‌تاپ پیدا کند و برای کیبورد مشکل ایجاد کند.

مگر اینکه محافظ صفحه کلید داشته باشید، خرده های غذا می توانند از طریق شکاف های کوچک بین کلیدها و داخل لپ تاپ وارد لپ تاپ شوند. خرده‌هایی که به‌خصوص سخت هستند می‌توانند کلیدها را مسدود کرده و به صفحه‌کلید آسیب بیشتری وارد کنند.

در همین حال، غذاهای شیرین می توانند قسمت های اتصال صفحه کلید را چسبناک کنند که تایپ کردن را بسیار ناخوشایند می کند. ناگفته نماند که می تواند باگ ها را نیز جذب کند. ما مطمئناً تعداد زیادی رایانه را باز کرده‌ایم تا خزنده‌های خزنده درون آن را پیدا کنیم. چیزی نیست که بخواهید با آن مقابله کنید.

راهنمای تمیز کردن لپ تاپ06

روغن های پوست

اینها را به خصوص روی سطوح لپ تاپ خود خواهید دید، به ویژه در صفحه نمایش های شیشه ای قابل مشاهده است. اثر انگشت و روغن های پوستی که از دستان شما منتقل می شود می توانند مدت زیادی روی لپ تاپ شما باقی بمانند و کاملاً قابل توجه هستند.

این چیزی نیست که مستقیماً به رایانه شما آسیب برساند، اما ممکن است چیزی باشد که هنوز بخواهید آن را پاک کنید. بسته به ظاهر لپ‌تاپ‌ها، می‌توانید چیزهای زیادی در مورد یک شخص بگویید.

میکروب ها

به دلیل میزان استفاده ما از دستگاه هایمان، تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی ما سطوح تماس بالایی دارند. این بدان معنی است که آنها آهنربا برای میکروب ها هستند. میکروب‌ها و احتمالاً ویروس‌ها می‌توانند ساعت‌ها در این سطوح زندگی کنند، بنابراین ممکن است بخواهید آنها را تمیز کنید.

آنچه شما نیاز دارید

  • تمیز کردن لپ تاپ شما مانند تمیز کردن هر وسیله دیگری نیست، برای این کار به چند ابزار خاص و چند دست دقیق نیاز دارید. برای تمیز کردن کامل لپ تاپ خود به موارد زیر نیاز دارید:
  • قوطی هوای فشرده – برای دمیدن زباله ها. معمولاً با یک نازل کوچک ارائه می شود که می تواند به گرد و غبار گیر کرده بین شکاف های کوچک برسد.
  • پارچه بدون پرز – پارچه میکرو الیافی که پرز یا الیاف پارچه را پشت سر نمی گذارد. بیشتر برای پاک کردن عینک و وسایل الکترونیکی یا جزئیات ماشین استفاده می شود.
  • الکل مالشی – همچنین به عنوان الکل ایزوپروپیل شناخته می شود، محلول پاک کننده ای که می تواند سطوح چرب و رطوبت را پاک کند. می تواند به عنوان ضد عفونی کننده نیز استفاده شود.
  • پیچ گوشتی های دقیق – برای باز کردن درب پشت لپ تاپ. مطمئن شوید که پیچ گوشتی مناسب دارید، زیرا برخی از مدل های لپ تاپ از پیچ های اختصاصی مارک دار استفاده می کنند.
  • برس کوچک (اختیاری) – اگر از قبل می توانید گرد و غبار را با هوای کنسرو شده خارج کنید، این کار ضروری نخواهد بود. در صورت نیاز هنوز یک ابزار مفید برای تمیز کردن است.
  • خمیر حرارتی (اختیاری) – این امکان انتقال موثر گرما را از طریق هیت سینک و پردازنده ها فراهم می کند. برای اعمال مجدد خمیر حرارتی، باید این قطعات را تا حدی جدا کنید.
  • از طرف دیگر، می‌توانید به‌صورت آنلاین به دنبال «کیت‌های تمیز کردن لپ‌تاپ» باشید که اغلب حاوی چند مورد از موارد ذکر شده در بالا هستند. اگر هیچ یک از این چیزها را در خانه ندارید، می توانند مفید باشند.

راهنمای تمیز کردن لپ تاپ07

چگونه لپ تاپ خود را تمیز کنیم

با ابزار مورد نیاز، در نهایت می توانید شروع به تمیز کردن لپ تاپ خود کنید. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که در یک محیط تمیز هستید. میز خود را خالی کنید و یک کاسه یا قوطی کوچک برای نگهداری پیچ‌ها آماده کنید تا در حین تمیز کردن لپ‌تاپ آنها را گم نکنید. فراموش نکنید که لپ تاپ خود را خاموش کرده و شارژر آن را نیز جدا کنید. این شما را از هرگونه حادثه الکتریسیته ساکن محافظت می کند.

تمیز کردن سطوح خارجی لپ تاپ

هنگامی که تمام آماده سازی های خود را انجام دادید، از هوای فشرده برای دمیدن در سطح صفحه کلید استفاده کنید. سعی کنید تمام بیت های داخل صفحه کلید را منفجر کنید. پس از این کار، پارچه را با الکل مرطوب کنید و سطوح لپ تاپ را پاک کنید. صفحه‌کلید، صفحه‌نمایش، پوشش بالایی، همه آن‌ها. اگر از هر وسیله جانبی کامپیوتری مانند ماوس یا صفحه کلید بی سیم استفاده می کنید، این کار را نیز انجام دهید. این باید به سرعت خشک شود و می توانیم به داخل لپ تاپ برویم.

تمیز کردن فضای داخلی لپ تاپ

حالا اینجاست که باید بیشتر مراقب باشیم. درب پشت لپ تاپ خود را باز کنید و پیچ ها را در ظرفی که آماده کرده اید قرار دهید. سپس از هوای فشرده استفاده کنید و لپ تاپ را به خوبی بیرون بیاورید. دو قسمت اصلی که باید از آنها مراقبت کنید، دریچه های هوا و فن هستند. دریچه های هوا باید در کناره ها یا پشت لپ تاپ باشد. مطمئن شوید که خرگوش‌های گرد و غباری را که دریچه‌ها و فن را مسدود می‌کنند، پاک کنید. این جایی است که گرما پراکنده می شود بنابراین به دسترسی واضح نیاز دارد.

اگر از قبل ابزارها را دارید، می‌توانید قطعاتی را که سینک حرارتی و پردازنده‌ها را به هم متصل می‌کنند تا حدی جدا کنید تا خمیر حرارتی را دوباره اعمال کنید. باقی مانده خمیر را با الکل پاک کنید، سپس مقدار خوبی از خمیر حرارتی را فشار دهید، به اندازه ای که قسمت های همبند را بپوشاند.

وقتی کارتان تمام شد، به سادگی همه چیز را به هم بچسبانید. فراموش نکنید که محیط اطراف خود را نیز تمیز کنید. اگر لپ تاپ به طور معمول روشن می شود، کار خود را به خوبی انجام داده اید.

راهنمای تمیز کردن لپ تاپ08

نرم افزار “تمیز کردن” و بازیابی کامپیوتر شما

اغلب کاربران ممکن است “تمیز کردن” را به تمیز کردن نرم افزار و بازگرداندن رایانه خود به تنظیمات کارخانه، با یا بدون نگهداری داده های شخصی، ارجاع دهند. اگر شک دارید که رایانه شما ویروس یا نرم افزارهای جاسوسی دارد، این اغلب مفید است. یا، گاهی اوقات در طول سال‌ها نرم‌افزار و برنامه‌های استفاده نشده زیادی ساخته‌اید و می‌خواهید از شر آنها خلاص شوید.

در این صورت پاکسازی هارد دیسک و بازیابی نرم افزار بهترین گزینه شما خواهد بود. این همچنین به رایانه شما کمی عملکرد را افزایش می دهد و آن را به حالت “تمیز” می رساند.

هر چند وقت یک بار باید لپ تاپ را تمیز کنم؟

تمیز کردن لپ تاپ باید هر از گاهی به عنوان تعمیر و نگهداری منظم برای دستگاه انجام شود. اما چند بار باید این کار را انجام دهیم؟ برای سطوح لپ تاپ، آنقدرها مهم نیست. می‌توانید هر چند وقت یک‌بار و حتی بیشتر در صورت تمایل آن را پاک کنید. اما برای داخل لپ تاپ، فقط باید هر 6 یا 12 ماه یکبار آن را تمیز کنید.

ما توصیه نمی کنیم لپ تاپ را زیاد باز کنید، مگر اینکه برای تعمیر به آن نیاز داشته باشید. باز کردن لپ‌تاپ، لپ‌تاپ را در معرض هوای آزاد قرار می‌دهد و هر چه فرکانس باز کردن آن بیشتر باشد، ممکن است تصادفات بیشتری برای آن اتفاق بیفتد.

ما برای کمک اینجا هستیم. در بخش کلینیک رسا، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم لپ‌تاپ خود را تمیز نگهدارید. همچنین اگر به یک فن لپ‌تاپ جدید نیاز دارید یا مشکلات گرمای بیش از حد خود را حل می‌کنیم، می‌توانیم به شما کمک کنیم.

پرزنت حضوری 02155958090

مشاوره انلاین 09205958191

مسن تر

10 نکته برای مراقبت بهتر از لپ تاپ

جدیدتر

5 نکته کارنکردن کیبورد لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {