بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

مشکلات رایج سخت افزار کامپیوتر

برخی از رایج ترین مشکلات سخت افزاری رایانه شخصی که نیاز به عیب یابی دارند عبارتند از:

 1. کامپیوتر شما روشن نمی شود
 2. کامپیوتر شما روشن می شود، اما هنوز کار نمی کند.
 3. صفحه کامپیوتر شما یخ می زند.(هنگ کردن)
 4. رایانه شما حافظه کافی ندارد.
 5. شما یک خطای CMOS دریافت می کنید.
 6. سیستم عامل شما گم شده یا هارد دیسک شما شناسایی نشده است.
 7. شما صفحه آبی مرگ را دریافت می کنید.

مشکل شماره 1: کامپیوتر شما روشن نمی شود

این یک مشکل رایج است که اغلب یک راه حل ساده ارائه می دهد.

 1. آیا همه چیز به برق وصل است؟ من نمی توانم به شما بگویم که چند بار با یک کامپیوتر “شکسته” مواجه شده ام که به سادگی یک جزء قطع شده داشته است.
 2. سعی کنید به پریزهای برق مختلف وصل شوید. منفجر کردن فیوز غیرمعمول نیست، به خصوص در سیستم‌های پر انرژی.
 3. آیا مانیتور، ماوس یا صفحه کلید تنها چیزی است که کار نمی کند؟ اگر چنین است، یکی دیگر را به برق وصل کنید تا ببینید آیا این کار را انجام می دهد یا خیر. در بیشتر مواقع، تعویض یکی از این موارد ارزان تر از تعمیر است.

مشکلات رایج سخت افزار کامپیوتر

پس از انجام مراحل بالا، زمان آن است که به برج نگاه کنید.

  1. چراغ های جلو یا پشت برج روشن است؟ در غیر این صورت، واحد منبع تغذیه (PSU) ممکن است خاموش شود.
  2. بعد، می توانید برج خود را باز کنید و به مادربرد نگاه کنید. اکثر آنها یک چراغ LED کوچک تعبیه شده اند تا نشان دهند که آیا برق به مادربرد می رود یا خیر. اگر خاموش است، می‌توانید از تستر PSU استفاده کنید یا PSU را جایگزین کنید. هرگز سعی نکنید یک PSU را باز کنید و سعی کنید خودتان آن را تعمیر کنید زیرا این کار بسیار خطرناک است.

مشکل شماره 2: رایانه شما روشن می شود، اما هنوز کار نمی کند

اگر واضح است که برق به سیستم رایانه و تجهیزات جانبی آن جریان می یابد، ممکن است یک مشکل جزء وجود داشته باشد. وقتی برای اولین بار کامپیوتر را روشن می کنید، چیزی غیرعادی می شنوید یا می بینید؟ بسیاری از اوقات، خودآزمایی روشن (POST) رایانه به شما اطلاع می دهد که در دستگاه چه اتفاقی می افتد.

کدهای بیپ

اگر هنگامی که رایانه شما روشن می شود صدای بوق می شنوید، می توانند به شما در رفع مشکلات رایج سخت افزار رایانه شخصی کمک کنند. در اینجا لیستی از کدهای بوق آمده است (نکته: اگر در آزمون COMPTIA A+ شرکت می کنید، این کدها را به خاطر بسپارید ).

 • بدون بوق، اما سیستم روشن می‌شود و به خوبی کار می‌کند – در شرایط عادی، اکثر سیستم‌های کامپیوتری وقتی روشن می‌شوند یک بوق کوتاه می‌زنند. اگر مال شما اینطور نیست، “بیپر” شما ممکن است از بین رفته باشد.
 • بدون بوق – منبع تغذیه به برق وصل یا روشن نیست. یا منبع تغذیه کاملاً خاموش است.
 • بوق های ثابت و کوتاه – ممکن است منبع تغذیه خراب باشد یا ولتاژها اشتباه باشد. جایگزینی معمولاً لازم است.
 • بوق های ثابت و طولانی – منبع تغذیه خراب شده است.
 • بوق طولانی و ممتد – حافظه دسترسی تصادفی (RAM) شما ممکن است خراب شده باشد. اگر بیش از یک چوب نصب شده است، سعی کنید یکی را بیرون بیاورید تا ببینید آیا کامپیوتر بوت می شود یا خیر. اگر نشد، همین کار را با چوب دیگر امتحان کنید. این به شما می گوید که کدام استیک خراب شده است و می توانید متناسب با آن جایگزین یا ارتقا دهید. اگر فقط یک چوب نصب شده باشد، برای رفع مشکل باید آن را تعویض یا ارتقا دهید.
 • یک بوق طولانی و دو بوق کوتاه – کارت گرافیک خراب شده است. اولین اقدام شما این است که کارت گرافیک را مجدداً تنظیم کنید. هنگامی که سیستم کامپیوتری به پروژکتور متصل است، این مشکل اغلب حل می شود، زیرا کابل VGA/DVI/Video به قدری جابه جا می شود که می توان کارت را به آرامی از برق جدا کرد. اگر نصب مجدد کار نکرد، کارت گرافیک را تعویض کنید.

مشکل شماره 3: صفحه کامپیوتر شما یخ می زند

هنگامی که رایانه شما یخ می زند و به ماوس یا صفحه کلید شما پاسخ نمی دهد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که فقط صبر کنید. گاهی اوقات پردازش کامپیوتر شما فقط چند دقیقه طول می کشد. سپس، برنامه بدون پاسخ را پایان دهید. اگر جواب نداد، کامپیوتر را با نگه داشتن دکمه پاور و سپس راه اندازی مجدد در حالت Safe Mode خاموش کنید (اگر می توانید ابتدا کار خود را ذخیره نکنید).

اگر همه اینها را امتحان کرده اید و رایانه شما باز هم قفل نمی شود، ممکن است با سخت افزار معیوب یا درایور دستگاه معیوب سروکار داشته باشید. اگر این مورد شماست، قطعه معیوب را فوراً تعویض کنید تا آسیب بیشتری وارد نشود.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنید ویروسی است که سیستم شما را تحت تأثیر قرار داده است. اسکن ویروس را اجرا کنید، ویروس را حذف کنید ، فایل‌ها یا نرم‌افزارهای آسیب‌دیده را بازیابی یا نصب مجدد کنید و جدیدترین نرم‌افزار امنیتی را پیاده‌سازی کنید.

مشکل شماره 4: رایانه شما حافظه کافی ندارد

دریافت پیغام خطای «حافظه کافی یا فضای دیسک» معمولاً (حداقل به طور موقت) با بستن پنجره های اضافی برای آزاد کردن مقداری RAM قابل حل است. اگر این کار را انجام داده اید و همچنان خطا ظاهر می شود، می توانید رایانه خود را راه اندازی مجدد کرده و آخرین به روز رسانی سیستم عامل را نصب کنید.

اگر واقعاً حافظه و فضای کافی در دسترس ندارید (که در ویندوز 10 با فشار دادن دکمه Windows-R و تایپ perfmon در قسمت Open برای اجرای مانیتور عملکرد قابل بررسی است)، می توانید هر مورد استفاده نشده یا غیرضروری را حذف یا حذف کنید. فایل ها، به ویژه آنهایی که از نوع ویدئو/موسیقی هستند. راه حل نهایی شما اضافه کردن رم بیشتر است.

مشکل شماره 5: شما یک خطای CMOS دریافت می کنید

CMOS ( نیمه هادی اکسید فلزی مکمل) یک تراشه داخلی است که اطلاعاتی از زمان و تاریخ گرفته تا تنظیمات سخت افزاری سیستم را ذخیره می کند. اگر پیام هشدار CMOS روی صفحه نمایش شما نشان داده شد، احتمالاً باید باتری CMOS واقع در مادربرد را تعویض کنید. آن را با احتیاط خارج کنید، یک باتری جدید که دقیقاً مشابه باتری قبلی است وارد کنید و مقادیر CMOS را به حالت پیش فرض وارد کنید.

مشکلات رایج سخت افزار کامپیوتر

مشکل شماره 6: سیستم عامل شما گم شده یا هارد دیسک شما شناسایی نشده است

اگر پیام «سیستم عامل گمشده» روی صفحه نمایش شما ظاهر شد، چهار احتمال وجود دارد که مشکل می تواند باشد (و چهار راه برای حل آن):

1. سیستم اصلی ورودی/خروجی (BIOS) هارد دیسک ویندوز را شناسایی نمی کند یا دیسک از کار افتاده است. اگر می دانید هارد دیسک را بیرون بیاورید و دوباره وصل کنید. اگر کار نکرد، رابط هارد دیسک ممنوع است یا هارد دیسک آسیب جدی دیده است.

کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و مراقب پیامی باشید که به شما می گوید برای رفتن به BIOS کدام کلید را بزنید. کلید می تواند از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد از یک موتور جستجو برای یافتن دستورالعمل های سیستم خود استفاده کنید. به محض مشاهده پیام حتما کلید مشخص شده را بزنید.

در BIOS هارد دیسک را برجسته کرده و روی “Auto” تنظیم کنید. اگر همچنان نامرئی است، به تعمیر یا تعویض هارد دیسک نیاز دارید.

2. تنظیمات بایوس نادرست است. بایوس را به حالت پیش فرض برگردانید.

3. Master Boot Record (MBR) آسیب دیده یا خراب است. MBR را با استفاده از دیسک نصب ویندوز، دیسک تعمیر ویندوز یا ابزار پارتیشن بندی قابل بوت بازسازی کنید.

4. پارتیشن فایل بوت ویندوز فعال نیست. کامپیوتر را با استفاده از ابزار پارتیشن بندی قابل بوت راه اندازی کنید. اگر کار نکرد، پارتیشن اشتباه را روی “غیر فعال” تنظیم کنید و پارتیشن صحیح را فعال کنید.

مشکل شماره 7: صفحه آبی مرگ

صفحه آبی مرگ (BSOD) زمانی ظاهر می شود که مایکروسافت ویندوز یک خطای حیاتی و غیرقابل بازیابی داشته باشد که باعث خرابی و متعاقب آن از دست رفتن داده ها می شود. این می تواند ناشی از خرابی نرم افزار سطح پایین ویندوز باشد.

هنگامی که BSOD رخ می دهد، کامپیوتر به طور خودکار یک فایل minidump ایجاد می کند و کامپیوتر را مجددا راه اندازی می کند. اگر صفحه آبی دوباره ظاهر شد، دستورات را دنبال کنید، کد خطا را به صورت آنلاین شناسایی و جستجو کنید و یاد بگیرید که چگونه مشکل را برطرف کنید.

برخی از راه حل های رایج عبارتند از:

 • مطمئن شوید که کامپیوتر شما بیش از حد گرم نمی شود. اگر چنین است، برنامه‌های بدون استفاده را ببندید، بررسی کنید که فن به درستی کار می‌کند، و پس از خاموش شدن رایانه، قبل از امتحان راه‌حل‌های دیگر برای گرم شدن بیش از حد رایانه ، گردگیری خوبی انجام دهید .
 • قبل از تلاش برای رفع مشکل، در حالت Safe Mode بوت شوید.
 • قطعات سخت افزاری خود را تست کنید و حافظه کامپیوتر را برای وجود خطا بررسی کنید.
 • درایورهای نادرست نصب شده یا باگ را بررسی کنید. درایورهای به روز شده را نصب کنید.
 • اسکن بدافزاری که باعث خرابی شده است.
 • ویندوز را ریست یا دوباره نصب کنید.

از System Restore برای بازگرداندن رایانه به حالت قبلی خود استفاده کنید. اگر کار می کند، احتمالاً یک مشکل نرم افزاری روی دستان خود دارید.

یکی از راه های اصلی برای جلوگیری از نیاز به دانستن نحوه عیب یابی مشکلات سخت افزاری رایج رایانه شخصی، تأکید بیشتر بر نگهداری پیشگیرانه است. اکثر مردم (و شرکت ها) تمایل دارند مشکلات رو به رشد را نادیده بگیرند یا آنها را برطرف کنند. اینها می توانند اصلاحات کوتاه مدت برای چیزهای جزئی باشند، اما ارزش پیروی از یک استراتژی بلندمدت که فن آوری را به طور قابل اعتماد حفظ می کند و به خوبی اجرا می کند را نمی توان نادیده گرفت. عناصر زمان، ناامیدی، پول و امنیت همیشه بیشتر از ارزش تعلل هستند.

و البته، همیشه روزی فرا می رسد که زمان شروع از صفر با یک کامپیوتر جدید فرا می رسد. فناوری ها هر روز به سمت بهتر شدن تغییر می کنند. شما ممکن است بخواهید فقط دست به کار شوید و چیزی تند، سریع و پیشرفته دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید.02155958090      09205958191

مسن تر

ارتقاء کارت گرافیک در لپ تاپ

جدیدتر

مشکلات هارد دیسک1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {