بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

منابع تغذیه چقدر عمر می کنند؟

پس از استفاده طولانی مدت از رایانه شخصی، عاملی که به راحتی نادیده گرفته می شود و ممکن است منجر به خرابی آن شود، می تواند طول عمر منبع تغذیه باشد. به طور متوسط، منابع تغذیه با کیفیت بالا می تواند بین پنج تا ده سال دوام بیاورد، اما چیزی بیشتر از این وجود دارد. در این مقاله به مدت زمان ماندگاری منبع تغذیه، عوامل موثر بر طول عمر منبع تغذیه و نکاتی در مورد افزایش طول عمر آن خواهیم پرداخت.

منبع تغذیه چیست؟

منبع تغذیه جزء داخل کامپیوتر شما است که جریان متناوب (AC) را از پریز دیواری می کشد. سپس جریان متناوب AC را به جریان مستقیم ولتاژ پایین (DC) تبدیل می کند، بنابراین می توان آن را به تمام اجزای دیگر داخل رایانه شخصی شما توزیع کرد. بدون منبع تغذیه، کامپیوتر قدرت روشن شدن را نخواهد داشت.

علاوه بر این، واحد منبع تغذیه همچنین به محافظت از رایانه شما در برابر افزایش ولتاژ کمک می کند که ممکن است به سایر اجزای رایانه شما آسیب برساند. یک منبع تغذیه بد می تواند منفجر شود و قسمت های مختلف رایانه شخصی شما را همراه خود بگیرد، بنابراین هنگام خرید باید مراقب باشید. با این گفته، ضروری است که بدانید منبع تغذیه شما چقدر دوام می آورد تا بتوانید قبل از اینکه احتمال آسیب رساندن به سایر قسمت های رایانه شخصی شما وجود داشته باشد، آن را تعویض کنید.

یک منبع تغذیه چقدر دوام می آورد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، یک منبع تغذیه خوب باید قبل از اینکه نیاز به تعویض داشته باشد، مدت زمان معقولی دوام بیاورد. طول عمر منبع تغذیه عمدتاً به استرسی که به آن وارد می کنید و کیفیت ساخت کلی آن بستگی دارد.

معمولاً منابع تغذیه زمانی که تحت بار سبک قرار می گیرند بیشتر از دوره گارانتی خود دوام می آورند. با این حال، اگر فشار زیادی روی منبع تغذیه وجود داشته باشد، می تواند قبل از دوره گارانتی از کار بیفتد.

اکثر برندهای معروف گارانتی منبع تغذیه را تا پنج سال یا حتی ده سال برای موارد با وات بالا تبلیغ می کنند. بهتر است قبل از خرید، گارانتی منبع تغذیه ای را که می خواهید خریداری کنید، جستجو کنید. این تقریباً مانند طول عمر یک رایانه شخصی بازی است که در صورت استفاده با احتیاط می تواند حدود 5 تا 8 سال دوام بیاورد. از طرف دیگر، یک مادربرد می تواند تا یک دهه دوام بیاورد.

به طور معمول، هرچه رتبه بازده منبع تغذیه بهتر باشد، توان کمتری به گرما تبدیل می شود. بنابراین هنگام خرید یک منبع تغذیه جدید، بهترین گزینه این است که بالاترین رتبه راندمان را که متناسب با بودجه شما باشد، داشته باشید.

بنابراین هرچه رتبه بازده و ضمانت منبع تغذیه بالاتر باشد، بسته به میزان استرسی که متحمل شده است، دوام بیشتری خواهد داشت. عوامل دیگری نیز در تعیین مدت زمان دوام یک منبع تغذیه مهم هستند.

منابع تغذیه چقدر عمر می کنند؟

چه عواملی بر طول عمر یک منبع تغذیه تأثیر می گذارد؟

در حالی که عوامل زیادی می توانند در طول عمر رایانه شما نقش داشته باشند، رایج ترین آنها در زیر ذکر شده است.

  • نوسانات برق

یکی از رایج‌ترین دلایل خرابی منبع تغذیه، افزایش ناگهانی برق است که به رایانه شخصی شما می‌رسد. این ممکن است به معنای افزایش ناگهانی ولتاژ یا نوسان جریان باشد. همه اینها می تواند برای عمر منبع تغذیه شما مضر باشد و حتی اگر مراقب نباشید ممکن است بر سایر قسمت های رایانه شخصی شما تأثیر بگذارد.

برای رفع این مشکل، می‌توانید از یک منبع تغذیه بدون وقفه یا یک UPS استفاده کنید که رایانه شما را برای چند دقیقه روشن نگه می‌دارد، که می‌توانید از آن برای خاموش کردن ایمن رایانه استفاده کنید. این تضمین می کند که هیچ آسیبی به منبع تغذیه یا سایر قطعات رایانه شخصی شما وارد نمی شود.

  • کیفیت

عامل مهم بعدی که بر مدت زمان دوام منبع تغذیه تأثیر می گذارد، کیفیت واحد منبع تغذیه است. هنگام خرید منبع تغذیه، همیشه از یک برند معتبر خرید کنید نه از یک منبع تغذیه ارزان از یک تولید کننده سایه. به عنوان مثال، منابع تغذیه برند معتبرتر، در صورت نوسانات برق، اقدامات ایمنی بیشتری را در اختیار خواهند داشت. با منابع تغذیه با کیفیت بالا، بدترین سناریو ممکن است مرگ خود منبع تغذیه باشد، نه سایر اجزای سیستم. علاوه بر این، منابع تغذیه برندهای معتبر معمولاً به مدت طولانی یا بیشتر از گارانتی آنها دوام خواهند داشت.

  • پیوسته در مقابل اوج وات

یکی دیگر از مواردی که هنگام قضاوت در مورد طول عمر منبع تغذیه باید به آن توجه کرد، امتیاز برای توان مداوم یا اوج آن است. به عبارت ساده، درجه وات ثابت به معنای توانی است که واحد منبع تغذیه می تواند به طور مداوم تامین کند. به عنوان مثال، اگر منبع تغذیه برای رتبه بندی وات پیوسته 500 وات رتبه بندی شده باشد، می تواند این مقدار توان را به طور مداوم به سیستم تامین کند.

 از سوی دیگر، درجه بندی پیک وات به معنای حداکثر توانی است که واحد منبع تغذیه می تواند ارائه دهد. بنابراین، اگر منبع تغذیه برای رتبه بندی حداکثر وات 500 وات رتبه بندی شود، برق واقعی عرضه شده 400 وات-450 وات خواهد بود.

بنابراین، هنگام خرید یک منبع تغذیه، باید به دنبال منبع تغذیه با رتبه‌بندی مداوم باشید، نه تنها به این دلیل که تجربه پایداری را ارائه می‌دهند، بلکه به این دلیل که معمولاً بیشتر از منبع تغذیه اوج دوام دارند، زیرا باید کار کمتری از این دو انجام دهد. .

  • گرد و خاک

بنابراین، مطمئن شوید که تمیز کردن منبع تغذیه خود را به پاکسازی معمول رایانه شخصی خود اضافه کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار، دمیدن هوای فشرده از طریق دریچه های منبع تغذیه از پشت یا پایین است. برای تمیز کردن صحیح قطعه، نیازی به جدا کردن آن ندارید. همچنین باید سایر قسمت های رایانه شخصی خود مانند فن ها را تمیز کنید. ما یک راهنمای دقیق در مورد نحوه تمیز کردن فن های رایانه شخصی داریم.

  • خازن ها

در بسیاری از ماشین‌ها، خازن‌ها یکی از اجزای اصلی هستند که می‌توانند باعث خطای الکترونیکی شوند. اکثر واحدهای منبع تغذیه مجهز به خازن های الکترولیتی آلومینیومی هستند. پس از یک دوره مشخص، الکترولیت از سطح خازن ها شروع به تبخیر می کند. هنگامی که الکترولیت شروع به تبخیر می کند، خازن خازن مورد نیاز را تامین نمی کند، که بر دمای کلی منبع تغذیه تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به گرم شدن سایر اجزای منبع تغذیه شود و باعث از کار افتادن منبع تغذیه شود. در حالی که هیچ چیز مشخصی در مورد طول عمر خازن های داخل منبع تغذیه نمی توان گفت، بهتر است فرض کنیم که آنها بیشتر از ضمانت منبع تغذیه دوام خواهند داشت.

منابع تغذیه چقدر عمر می کنند؟

چگونه بفهمیم منبع تغذیه در شرف مرگ است؟

اگر نمی‌دانید که منبع تغذیه شما در شرف از بین رفتن است، پس مراقب این علائم باشید.

  1. فن های پر سر و صدا یا ناکارآمد.
  2. خاموش شدن تصادفی، راه اندازی مجدد، یا BSOD (صفحه آبی مرگ).
  3. برنامه از کار می افتد یا کامپیوتر مسدود می شود.
  4. طرفداران در حال چرخش هستند، اما رایانه شخصی روشن نمی شود.

اگر هر یک از اینها با شرایط رایانه شخصی شما مطابقت دارد، احتمالاً زمان آن رسیده است که منبع تغذیه رایانه شخصی خود را تغییر دهید. علاوه بر این، اگر دیدید دودی از کیس کامپیوتر شما خارج می‌شود، آن را با بیشترین سرعت ممکن خاموش کنید و تمام کابل‌های متصل را وصل کنید.

چگونه طول عمر منبع تغذیه را افزایش دهیم؟

اصلی‌ترین چیزی که بر عمر منبع تغذیه تأثیر می‌گذارد میزان باری است که روی آن می‌گذارید. شما می توانید با دویدن یا دوی سرعت به مقصد برسید، اما گزینه دوم شما را بیشتر خسته می کند. همین مورد در مورد اجزای مختلف داخل رایانه شخصی، از جمله منبع تغذیه، صدق می کند.

هر چه یک منبع تغذیه برای تامین برق اجزای داخل کامپیوتر شما سخت‌تر کار کند، فرسوده‌تر می‌شود. برای افزایش طول عمر منبع تغذیه، باید میزان استرسی را که به آن وارد می کنید کاهش دهید. توصیه می شود هنگام خرید منبع تغذیه حداقل 100 وات برق اضافی نسبت به نیاز رایانه شخصی خود داشته باشید تا استرس زیادی به آن وارد نشود.

اورکلاک کردن GPU یا CPU دستگاه شما همچنین به منبع تغذیه شما فشار وارد می کند زیرا انرژی بیشتری برای تامین قطعات وجود دارد. هنگام جستجوی منبع تغذیه باید این را در نظر بگیرید. این همچنین دمای منبع تغذیه را کنترل می کند.

علاوه بر این، اگر متوجه گرد و غبار زیادی روی فن ها و داخل منبع تغذیه شدید، باید آنها را با هوای فشرده تمیز کنید. این کار دمای منبع تغذیه شما را نیز بهبود می بخشد. همچنین می توانید راهنمای ما را در مورد نحوه تمیز کردن رایانه بدون هوای فشرده بخوانید.

افکار نهایی

در این مقاله، مدت زمان ماندگاری منبع تغذیه، عوامل اصلی که بر عمر منابع تغذیه تاثیر می‌گذارند، نشانه‌های مختلفی که می‌توانید از آن‌ها می‌توانید طول عمر منبع تغذیه را تشخیص دهید و مدت زمان ماندگاری تک تک اجزای داخل منبع تغذیه را مورد بحث قرار دادیم. هنگام خرید یک منبع تغذیه جدید، بهتر است از یک برند معتبر خریداری کنید و به دنبال رتبه بندی اوج و مداوم قدرت باشید. همچنین، هر از چندگاهی هنگام تمیز کردن بقیه رایانه شخصی، منبع تغذیه خود را تمیز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه رسا در ارتباط باشید و مشاوره های رایگان دریافت کنید.   02155958090   9205958191

مسن تر

توصیه های سخت افزاری برای واقعیت مجازی

جدیدتر

بهترین رم DDR5 برای بازی در سال 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {