بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

میکسر صدا چیست؟

از جمله تجهیزات استودیویی و صدا، می توان به میکسر صدا که یکی از تجهیزات مهم در صدا می باشد، اشاره کرد. در واقع این دستگاه وظیفه دریافت، ترکیب، پردازش و نظارت بر صدا را دارد. البته در دنیای پیشرفته امروز، از  برنامه هایی در موبایل ها و تبلت ها می توان استفاده کرد، که این برنامه های میکسر صدا و اهنگسازی کار یک میکسر را انجام می دهند.

اما استفاده از میکسر انتخاب بسیاری از نوازندگان و صاحبان استودیو می باشد که ترجیح می دهند با میسکر کار کنند تا با برنامه هایی که در گوشی وجود دارد. از میکسرها در اجراهای مختلف زنده مانند کنسرت ها، استودیوی ضبط، پخش سخنرانی و فیلم و تلویزیون استفاده می شود، میکسرها انواع متفاوتی دارند که می توان به میکسر آنالوگ، دیجیتال، میکسرهای نرم افزاری، پاورمیکسرها، میکسرهای DJ و میکسرهای استودیویی اشاره کرد. نمی توان میکسرها را از هم به دلیل اینکه هم در اجراهای زنده و هم در ضبط صدا کاربرد دارند را متمایز کرد.

میکسر صدا چیست

میکسرها انواع مختلفی دارند:

1- میکسر آنالوگ

2-میکسر دیجیتال

3-میکسرهای نرم افزاری

4-پاور میکسر

5-میکسرهای DJ

6-میکسر استودیویی

امروزه بسیاری از میکسرها هم در اجرای زنده و هم در ضبط صدا کاربرد دارند و نمی توان از این نظر آنها را به راحتی از هم متمایز کرد.

کانال ها

درک کانال ها، مهم ترین جنبه درک میکسرها می باشد و این کانال ها در تمام میکسرها به صورت نواری قرار گرقته اند. در واقع این کانال ها، مسیرهای سیگنال می باشند و از طریق این کانال ها، سیگنال وارد دستگاه می شود که باعث تقویت آن با افزایش ورودی می شود. امکان اتصال بیشتری در میکسرهایی که کانال های بیشتری دارند، فراهم می شود.

یکی از قابلیت های میکسرها این است که امکان اتصال به دستگاه های سطح خط مانند آمپلی فایر و پری آمپ را دارند. یک دستگاه مستقل و یا مداری در میکسر به نام پری آمپ وجود دارد که وظیفه آن تقویت جریان ضعیف می باشد تا به حالت استاندارد برسد. پری آمپ به تقویت میکروفون ها و سازهایی مثل گیتار که سیگنال های خیلی ضعیفی دارند، کمک می کند تا به سطح خط برسند.

استفاده از Gain

برای افزایش میزان صدای ورودی از Gain استفاده می کنند البته بسیاری از افراد فکر می کنند که کار این ولوم، تنظیم نوع صدا و کیفیت آن است. حساسیت صدای ورودی با افزایش این ولوم، افزایش پیدا می کند. فیدرها نیز برای افزایش میزان صدا نیز در نظر گرفته شده اند که تنظیم صدای خروجی وظیفه آن ها می باشد. در بعضی از میکسرها از Level num به جای فیدرها استفاده می شود به دلیل اینکه در آن ها فیدری وجود ندارد. علاوه بر این مورد، صدای مانیتورها و یا وسایل کمکی دیگر با هرگونه اعمال تغییرات Gain، تغییر می کند. در اینصورت اگر کار با آن را بلد نیستید نمی توانید صدای خوبی را دریافت کنید.

تنظیم اکولایزر میکسر

یک تعریف ساده از اکولایزر این است که وظیفه آن تقویت یا برش فرکانس های خاص برای رسیدن به صدای بهتر یا حذف صداهای مزاحم است، این یک تعریف ساده از آن می باشد. در بیشتر میکسرها، بخش EQ، تحت کنترل Gain قرار دارد که تشکیل شده از قسمت های مختلفی می باشد که این قسمت ها 1 تا 13 ناب یا 3 تا 33 فیدر می باشد.

میکسر صدا چیست

اکولایزرها به سه قسمت تقسیم میشوند:

1-بیس bass

2-میدرنج mid

3-تریبل hi

اندازه میکسرها در حال پیشرفت است که در اینصورت میزان کنترل بر EQ هر کانال در حال افزایش است و این امکان که در هر کانال، EQ گرافیکی داشته باشید در بسیاری از میکسرها فراهم می باشد. شما می توانید با انتخاب کردن کانال بر روی صفحه نمایش EQ آن را تنظیم کنید.

اگر فرکانس خاصی را در یک برنامه زنده به سرعت کاهش دهید، می تواند برای شما مشکل ساز باشد که در اینصورت، مدت زمان بسیار مهم است و حتما به این نکته اگر قصد خرید یا اجاره میکسر را دارید، توجه کنید. به تنظیم کننده های چندگانه پارامتریک برای ساده ترین تنظیمات صدای زنده و میکس آن ها نیاز است که این مورد بستگی به قابلیت EQ میکسر دارد. مسلط شدن بر روی EQ نیازمند دانش و تجربه وسیعی می باشد. اگر یک تازه کار می باشید، بهتر است بدون افزایش فرکانس یا برش، در صورت امکان EQ را بر روی حالت Flat قرار دهید.

خروجی های کمکی

از ابزارهایی که خیلی مفیدن می توان به خروجی های کمکی یا AUX ها اشاره کرد و سیگنال های وارد شده به میکسر از GAIN و EQ  عبور می کنند و بعد به دکمه AUX فرستاده می شوند و این موضوع این که چقدر سیگنال از کانال به AUX فرستاده می شود را کنترل می کند. 4 خروجی AUX در یک میکسر وجود دارد که هر کدام از این کانال ها، 4 ناب AUX دارد. هر ردیف ناب AUX کنترل سطح تمام کانال ها را در خروجی کمکی خود به دست دارد.

فیدر

قسمتی از میکسر که میزان ولوم صدای هر‌ کانال را بالا یا پایین می برد، فیدر می گویند. این قسمت در اصل یک مقاومت می باشد و مقاومت، زمانی که آن پایین می آید، افزایش می یابد. به‌ همین دلیل اعداد از بزرگ به کوچک و از پایین به بالا در فیدر قرار گرفته اند و به نقطه صفر در انتها می رسند.این اعداد در واقع میزان بلندی صدا را نشان می دهند. کاربران حرفه ای و پیشرفته از این اعداد به عنوان مقیاس دسیبل لگاریتمی استفاده می کنند. در فیدر، مهم ترین عدد صفر می باشد و این نقطه در فیدر در حالتی است که در برابر سیگنال کانال هیچ مقاومتی اعمال نمی شود.

میکسر صدا چیست

گروه فیدر

در میکسرهای دیجیتال، گروه فیدر این امکان را به وجود می آورد که به طور همزمان فیدرهای چند کانال کنترل شوند به عنوان مثال می توان به این گزینه اشاره کرد که می توان اقدام به افزایش یا کاهش ترکیب فیدرهای درام با استفاده از یک گروه کرد. در واقع این گروه های فیدر در بسیاری از موارد وظیفه کنترل تقویت ولتاژ را دارند که این موضوع به معنای این است که میتواند هیچ صدایی از آنها عبور نکند.  این حالت Fader Group VCA نام دارد.

دکمه پد

در بسیاری از میکسرها فقط دکمه هایی وجود دارد که اعدادی را نشان می دهند مانند ( -10) یا ( 10dB-). برای کانال های دکمه PAD مورد استفاده قرار می گیرد که این دکمه، در داخل میکروفون حساسیت خازن را کم می کند و این اجازه را به سیگنال های بالا می دهد که از کانال عبور کنند. به عنوان مثال، مقدار عدد به 20dB قدرت PAD است که با واحد دسی بل اندازه گیری می شود. افزایش قدرت PAD با بالا بودن مقدار عدد دسی بل، رابطه مستقیم دارد.

برای ارتباط با کارشناسان رسا می توانید از طریق شماره های 02155958090  و 09205958191  با ما در تماس باشید.

مسن تر

بلنگو پسیو چه کاربردی دارد؟

جدیدتر

تفاوت میکسر دیجیتال با آنالوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {