بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

چگونه وقفه های سیستم را رفع کنیم؟

سیستم وقفه یا System Interrupts بخشی رسمی از سیستم عامل ویندوز است و به عنوان یک فرآیند در Task Manager ظاهر می شود. ارتباط بین سخت افزار و سیستم را مدیریت می کند. در حالی که این چیز خوبی است، مشکل زمانی رخ می دهد که وقفه های سیستم مصرف بالای CPU را مصرف کند. ممکن است نشانه ای از وجود مشکل اساسی در یکی از اجزای سخت افزاری شما یا درایورهای مرتبط با آن باشد.

بنابراین، بسیار مهم است که استفاده از CPU از وقفه های سیستم را هر چند وقت یکبار بررسی کنید. اگر زیاد است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تشخیص دهید کدام قطعه از سخت افزار شما یا درایور آن از کار افتاده است. سپس، شما باید اقدام مناسب را برای رفع مشکل انجام دهید. مقاله زیر به شما کمک می کند تا نحوه استفاده از CPU از وقفه های سیستم و روش های مختلف تشخیص و عیب یابی مشکلات سخت افزاری را بررسی کنید.

وقفه های سیستم دقیقاً چیست و چگونه استفاده از CPU آن را بررسی کنیم؟

وقفه های سیستم ممکن است مانند یک فرآیند به نظر برسد، اما نماینده ای است که مصرف CPU تمام وقفه های سخت افزاری روی سیستم شما را نشان می دهد. تمام فرآیندهایی را که در سیستم شما اتفاق می‌افتد نظارت می‌کند و در صورت نیاز به اولویت به CPU هشدار می‌دهد. CPU فرآیندی را که در حال حاضر روی آن کار می کند به حالت تعلیق در می آورد و با وظایف اولویت دار سروکار دارد. پس از اتمام کار، روندی را که در ابتدا کار می کرد از سر می گیرد.

شما می توانید میزان استفاده از CPU را در Task Manager مشاهده کنید. هنگامی که در پنجره Task Manager به پایین اسکرول می کنید، فرآیند وقفه های سیستم و استفاده از CPU آن را مشاهده خواهید کرد. طبیعی است که مصرف CPU وقفه های سیستم هر چند وقت یکبار افزایش یابد. اما، اگر به طور مداوم بالای 20٪ باقی بماند، نشان دهنده این است که قطعه سخت افزاری شما یا درایور مرتبط با آن دچار مشکل شده است.

چگونه وقفه های سیستم را رفع کنیم؟

روش‌هایی برای رفع مصرف بالای CPU ناشی از وقفه‌های سیستم

هنگامی که سیستم وقفه می زند و در همان سطح باقی می ماند، باید سریع عمل کنید. در غیر این صورت، مشکل بیشتر می شود و در نهایت برای حل مشکل، قطعه سخت افزاری را جایگزین خواهید کرد. در زیر فهرستی از روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای عیب‌یابی استفاده بالای CPU از مشکل وقفه‌های سیستم استفاده کنید.

روش 1: همه دستگاه های خارجی را غیرفعال یا قطع کنید

شایع ترین دلیل این امر، خرابی سخت افزار USB است. ساده ترین راه حل این است که دستگاه خارجی را که به اسلات USB وصل کرده اید، جدا کنید. از طرف دیگر، می توانید هاب های ریشه USB را غیرفعال کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید

 • بخش Universal Serial Bus Controllers را در Device Manager پیدا کنید.
 • در این بخش، ورودی های USB Root Hub را خواهید یافت.
 • یکی یکی روی آنها کلیک راست کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.
 • هنگامی که همه دستگاه های خارجی را غیرفعال کردید، مشکل وقفه های سیستم شما که باعث استفاده زیاد از CPU می شود باید برطرف شود.

روش 2: دستگاه های داخلی را غیرفعال کنید

اگر قطع کردن دستگاه های خارجی کار نکرد، باید سعی کنید دستگاه های داخلی را غیرفعال کنید. دستگاه‌های داخلی شامل مودم، دستگاه‌های صوتی، آداپتورهای شبکه و کارت‌های الحاقی هستند. برای غیرفعال کردن این دستگاه ها مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با جستجو در نوار جستجوی ویندوز، Device Manager را باز کنید. از طرف دیگر، این مورد را در کنترل پنل نیز خواهید یافت.
 • روی نام دستگاه داخلی کلیک کنید تا بزرگ شود.
 • بر روی دستگاه کلیک راست کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

به همین ترتیب، می توانید دستگاه ها را یکی یکی غیرفعال کنید. پس از غیرفعال کردن هر دستگاه، میزان استفاده از CPU از وقفه های سیستم را از Task Manager بررسی کنید. اگر کاهشی در استفاده از CPU وجود نداشته باشد، پس مشکل از دستگاه غیرفعال نیست. به دستگاه بعدی بروید. اما، قبل از رفتن به دستگاه بعدی، همان مراحل را دنبال کنید و در آخرین مرحله گزینه Enable را انتخاب کنید تا دستگاه فعال شود.

روش 3: جلوه های صوتی را غیرفعال کنید

گزینه دیگر برای کاهش استفاده از CPU از وقفه های سیستم، غیرفعال کردن جلوه های صوتی در سیستم شما است. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نماد بلندگو را در سینی سیستم خود خواهید دید. روی آن راست کلیک کنید.
 • سپس بر روی Playback devices کلیک کنید.
 • با دوبار کلیک کردن روی نام دستگاه صوتی پیش فرض خود، Properties را باز کنید.
 • به بخش Enhancements بروید. در آنجا گزینه غیرفعال یا غیرفعال کردن تمام جلوه های صوتی را خواهید دید.
 • هنگامی که آنها را غیرفعال کردید، برای تایید تغییرات، روی دکمه Ok کلیک کنید.

روش 4: درایورهای سخت افزار را بررسی یا به روز کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، این مشکل نه تنها به دلیل اجزای سخت افزاری بلکه به دلیل درایورهای سخت افزاری مرتبط نیز می تواند رخ دهد. چندین برنامه شخص ثالث وجود دارد که می توانید از آنها برای بررسی اینکه آیا هر یک از درایورهای شما نادرست کار می کنند استفاده کنید. یکی از این برنامه ها DPC Latency Checker است. DPC مخفف عبارت Deferred Procedure Call است. تأخیر درایورهای دستگاه را بررسی می کند و تجزیه و تحلیل می کند که آیا رایانه شما می تواند پخش ویدیو و صدا را انجام دهد یا خیر.

سیستم وقفه زمانی که می خواهد یک کار با اولویت پایین را به تعویق بیندازد، DPC را فرا می خواند. این برنامه تاخیر را در قالب یک نمودار میله ای نشان می دهد. نوارهای قرمز نشان می دهد که به دلیل تأخیر زیاد، افت تحصیلی وجود دارد. هنگامی که راننده ایجاد کننده مشکل را شناسایی کردید، می توانید با به روز رسانی درایورهای خود مشکل را حل کنید. Orelse، شما همچنین می توانید نسخه قدیمی درایور را بازیابی کنید.

مشابه DPC Latency Checker، اپلیکیشن دیگری به نام LatencyMon نیز وجود دارد. همانطور که از نام آن مشخص است، تأخیر را کنترل می کند و فایل های درایوری را که دارای تعداد DPC بالایی هستند، شناسایی می کند. رانندگان با تعداد DPC بالا، پتانسیل ایجاد وقفه های مکرر را دارند.

روش 5: حذف سخت افزار خراب

مانند یک درایور خراب، یک سخت افزار خراب نیز می تواند باعث وقفه سیستم شود. سخت افزار خراب شامل یک شارژر لپ تاپ معیوب و منبع تغذیه نیز می باشد. در این حالت تنها گزینه تعویض کل سخت افزار است. ابزارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید تشخیص دهید کدام قطعه از سخت افزار خراب است. ویندوز 10 دارای دو ابزار تشخیص سخت افزار بومی است. آن ها هستند:

نظارت بر کارایی

مانیتور عملکرد جامع ترین ابزار برای شناسایی و تشخیص مشکلات سخت افزاری است. می‌توانید با جستجوی نام آن با استفاده از نوار جستجوی ویندوز، برنامه را باز کنید. هنگامی که برنامه را باز کردید، چند ثانیه طول می کشد تا برنامه اطلاعات را جمع آوری کند.

برای مشاهده کلی سخت افزار سیستم خود، به System Diagnostics مراجعه کرده و از پنل سمت چپ روی نام رایانه خود کلیک کنید. این آمار دقیقی از سخت افزار و نرم افزار سیستم شما ارائه می دهد. اگر می‌خواهید کمی عمیق‌تر شوید، می‌توانید به مانیتور عملکرد در بخش ابزارهای نظارت مراجعه کنید. در آنجا نمودارهای عملکرد زنده و مجموعه داده های قابل تنظیم را پیدا خواهید کرد.

چگونه وقفه های سیستم را رفع کنیم؟

تشخیص حافظه ویندوز

این برنامه بومی برای اجرای تست حافظه روی رم سیستم شما استفاده می شود. هنگامی که RAM در شرف از کار افتادن است، سیستم شما با مشکلات مختلفی از جمله فایل های داده خراب، خرابی های مکرر و تاخیر مواجه می شود. برای اجرای تست حافظه با استفاده از این برنامه، مراحل زیر را دنبال کنید:

با فشار دادن ویندوز و کلید R با هم پنجره Run را باز کنید. mdsched.exe را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. در این مرحله پیامی برای راه اندازی مجدد سیستم دریافت خواهید کرد. پس از راه اندازی مجدد سیستم، نتایج را روی دسکتاپ ویندوز نمایش می دهد.

اگر در این صورت، سیستم نتایج را به طور خودکار نمایش نمی دهد، باید روی دکمه Start کلیک راست کرده و Event Viewer را باز کنید. اکنون روی System در لاگ ویندوز کلیک کنید و فایل اخیر MemoryDiagnostic را انتخاب کنید. با این کار نتایجی نمایش داده می شود که از طریق آن می توانید تشخیص دهید که کدام یک از سخت افزار شما خراب است.

به غیر از برنامه های بومی ویندوز 10، چندین برنامه شخص ثالث دیگر وجود دارد که می توانید از آنها برای تشخیص مشکلات سخت افزاری استفاده کنید. برنامه های شخص ثالث شامل MemTest86، RWEverything و CrystalDiskInfo هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یکی از این برنامه ها را دانلود و اجرا کنید. آنها به شما کمک می کنند تا سخت افزار معیوب را شناسایی کنید.

روش 6: بایوس را به آخرین نسخه به روز کنید

اگر استفاده زیاد از CPU از مشکل وقفه های سیستم به دلیل هیچ یک از مشکلات بالا نباشد، ممکن است به دلیل قدیمی بودن بایوس باشد. واضح ترین راه حل برای این کار این است که بایوس خود را به آخرین نسخه به روز کنید. ابتدا باید نسخه فعلی BIOS را که سیستم شما در حال اجراست شناسایی کنید. برای این کار مراحل ذکر شده زیر را دنبال کنید:

 • پنجره Run را با جستجو در نوار جستجوی ویندوز یا با فشار دادن کلیدهای Windows و R با هم باز کنید.
 • شما باید دو دستور را اجرا کنید. اولین دستور systeminfo|findstr /I /c:bios است. Enter را فشار دهید.
 • بعد از اجرای دستور اول، wmic bios get manufacturer، smbiosbiosversion را تایپ کرده و Enter بزنید تا دستور دوم اجرا شود.
 • پس از اجرای دو دستور، نسخه بایوس نمایش داده می شود.
 • سپس، برای دانلود آخرین نسخه بایوس خود، به وب سایت رسمی سازنده مراجعه کنید. فایل راه‌اندازی را باز کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا بایوس به‌روزرسانی شود.
 • اکنون به Task Manager بروید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است.

نتیجه

بخش دشوار این است که تشخیص دهید کدام قطعه از سخت افزار شما یا درایور مرتبط با آن خراب است. اگر قبلاً متوجه شده اید، می توانید مستقیماً از روش مناسب برای رفع مشکل استفاده کنید. در غیر این صورت، برای حل مشکل باید هر روش را یکی یکی امتحان کنید.

از کدام یک از این روش ها برای رفع مشکل استفاده کردید؟ تجربه خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. اگرهم هنوز نتوانستید که مشکل خود را حل کنید، میتوانید از مشاوران تخصصی رسا و همچنین کلینک تعمییرات ما استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید.02155958090         09205958191

مسن تر

سوکت پردازنده lga در مقابل pga

جدیدتر

افزایش سرعت سیستم در ویندوز 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {