بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

10 عادتی که میتواند لپ تاپ را نابود کند

لپ‌تاپ‌های مدرن، استادان سبک وزن، راحت و چند وظیفه‌ای هستند. این روزها آنها ساخته شده اند تا مدت زیادی دوام بیاورند – یعنی تا زمانی که آن را بشکنید. اگر با لپ تاپ خود به خوبی رفتار می کنید و از آن در برابر چیزهایی که می توانند به آن آسیب برسانند محافظت می کنید، در دراز مدت خوب خواهید بود.

با این حال، ممکن است متوجه شوید که دستگاه های شما سریعتر از آنچه باید خراب می شوند. ممکن است بپرسید “لپ تاپ من چه مشکلی دارد؟” گاهی، شاید این شما هستید. عادات بد محاسباتی می تواند منجر به خرابی رایانه شود که می تواند به تجربه محاسباتی شما آسیب برساند. این شامل بهره وری، امنیت داده ها یا حتی کیف پول شما می شود.

مقصر عادت های بد کامپیوتری هستید؟ در اینجا 10 مورد از بدترین عادت های کامپیوتری که می توانند باعث بروز انواع مشکلات کامپیوتری و آسیب های سخت افزاری شوند، آورده شده است. ممکن است متوجه نباشید که این کارها می توانند به رایانه شما آسیب برسانند، یا حتی ممکن است ندانید که این کار را انجام می دهید. شروع کنیم.

  1. کامپیوتر خود را به اندازه کافی ریستارت نکنید

این روزها بیشتر مردم پس از اتمام کار لپ‌تاپ خود، درب آن را می‌بندند. این به سادگی دستگاه را در حالت خواب قرار می دهد و در هر لحظه که دوباره آن را باز می کنید همچنان آماده استفاده است. وقتی لپ تاپ را به طور کامل خاموش نمی کنیم، کش ذخیره شده در حافظه آن همچنان در آنجا باقی می ماند.

رم لپ‌تاپ شما برای شما کار می‌کند تا تجربه چندوظیفه‌ای روان را برای شما به ارمغان بیاورد. داده‌های ذخیره‌شده در حافظه پنهان به‌راحتی در دسترس هستند، بنابراین وقتی برنامه را دوباره باز می‌کنید، سریع‌تر فعال می‌شود. با این نوع حافظه غیر فرار، داده های کش تنها زمانی از بین می روند که کامپیوتر را خاموش یا راه اندازی مجدد کنید. بنابراین خاموش کردن یا راه اندازی مجدد لپ تاپ می تواند کار بسیار مفیدی باشد.

راه اندازی مجدد رایانه شما هر از گاهی می تواند سیستم را تازه کرده و در صورت امکان اشکالات را برطرف کند. بنابراین ممکن است وقتی یک تکنسین از شما می پرسد “آیا دوباره سعی کرده اید آن را روشن و خاموش کنید” چشمان خود را روی هم نگذارید؟

10 عادتی که میتواند لپ تاپ را نابود کند627

  1. باز کردن بیش از حد برنامه ها و فرآیندهای پس زمینه و هرگز بستن آنها

همانطور که از بالا یاد گرفتیم، برنامه ها مصرف CPU و RAM را اشغال می کنند. وقتی لپ‌تاپ شما فقط می‌تواند کارهای زیادی را انجام دهد، بارگیری بیش از حد آن با کارهای زیاد می‌تواند عملکرد آن را کاهش دهد. اگر از برنامه استفاده نمی‌کنید، ممکن است بخواهید آن را ببندید تا RAM برای سایر برنامه‌هایی که واقعاً استفاده می‌کنید آزاد شود.

باز گذاشتن برنامه‌ها در پس‌زمینه نه تنها عملکرد را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند به طور بالقوه باعث اختلال در نرم‌افزار شود. مواظب سیستم خود باشید و سعی کنید آن را به محدودیت های خود فشار ندهید. می‌توانید از طریق Task Manager (ویندوز) یا Activity Monitor (Apple Mac) میزان مصرف CPU و RAM را بررسی کنید و از آنجا استفاده را آزاد کنید. گاهی اوقات فقط با کلیک بر روی “X” در یک پنجره، آن را به طور کامل بسته نمی‌کند و در پس‌زمینه کار می‌کند. ممکن است بخواهید مطمئن شوید که برنامه را به طور کامل ترک کرده اید.

  1. بدون پشتیبان گیری معمولی

ممکن است فکر نکنید که تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات برای شما ضروری است، اما ممکن است هر اتفاقی برای درایو ذخیره‌سازی شما بیفتد و همه چیز را از دست بدهید. همه هارد دیسک‌ها عمر محدودی دارند، بنابراین هارد دیسک‌ها از جمله درایوهای دیسک سخت سنتی، درایوهای حالت جامد یا درایوهای فیوژن در نهایت از کار می‌افتند.

همه آنها طول عمر متفاوتی دارند، اما زمانی که برای مدتی از آنها استفاده کنید، علائمی از شکست را نشان خواهند داد. آنها دیر یا زود خراب می شوند و ممکن است فایل ها را از دست بدهید یا ممکن است خراب شوند. همانطور که در طول زمان جدی تر می شود، ممکن است یک خرابی کلی هارد دیسک نیز اتفاق بیفتد.

اکنون ما همیشه نمی توانیم خرابی هارد دیسک را به این راحتی تشخیص دهیم، بنابراین ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از وقوع آن آماده باشیم. اینجاست که داشتن پشتیبان‌گیری منظم می‌تواند مفید باشد. می‌توانید از میان فضای ذخیره‌سازی ابری آنلاین یا پشتیبان‌گیری در هارد دیسک خارجی یکی را انتخاب کنید. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که در صورتی که اینترنت ندارید یا هارد اکسترنال غیرقابل دسترسی است، بهتر است بیش از یک نسخه پشتیبان داشته باشید.

آماده باشید و خود را به دانش تعمیر هارد مجهز کنید! یک راه حل مطمئن و آسان برای خرابی هارد دیسک، تعویض کامل هارد دیسک معیوب است. واقعاً راهی برای تعمیر خود درایو وجود ندارد، زیرا قبلاً بخش های بد زیادی را جمع کرده است. درایو برای همیشه آسیب دیده است، حتی اگر نمی توانیم آن را در درایو ببینیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعویض هارد دیسک، راهنمای ما را در اینجا بخوانید.

  1. گذاشتن چیزها روی صفحه کلید

این اشتباه رایجی است که کاربران مرتکب می شوند و می تواند منجر به آسیب دیدن صفحه نمایش لپ تاپ شود. فراموش کردن چیزهایی مانند خودکار یا سایر لوازم التحریر روی صفحه کلید و سپس بستن درب آن مانند همیشه می تواند به صفحه نمایش یا پنل لمسی لپ تاپ آسیب برساند.

در حالی که شکاف‌های روی صفحه‌کلید می‌توانند برای قلم یا قلم مناسب باشند، اما اگر ذهنتان را از دست بدهید و درب آن را ببندید، می‌توانید صورت حساب بسیار گرانی برایتان به همراه داشته باشد. تعمیر صفحه نمایش لپ تاپ LED بسیار دشوار است. آنها معمولاً شامل جدا کردن کل صفحه نمایش و قاب پشتی آن برای جایگزینی می شوند. این روزها صفحه نمایش لپ‌تاپ‌ها نازک‌تر و نازک‌تر می‌شوند تا با طراحی‌های براق مدرن سازگار شوند. بنابراین صفحه های شیشه ای حتی در حین تعمیر راحت تر شکسته می شوند.

  1. گرفتن صفحه نمایش برای برداشتن لپ تاپ

این یکی دیگر از دلایل رایج آسیب دیدن صفحه نمایش است. این روزها لپ‌تاپ‌ها برای سفر مناسب هستند و برای حمل بسیار سبک هستند، بنابراین برخی ممکن است لپ‌تاپ خود را از صفحه نمایش بگیرند و بردارند. این می تواند به صفحه نمایش شیشه ای و پیکسل های داخل آن در اثر فشار وارد شده به آن آسیب برساند.

همیشه لپ تاپ خود را از پایه بردارید. شاسی لپ تاپ از اجزای داخل، به عنوان یک پوسته بیرونی محافظت می کند. این می تواند فشار را بسیار بهتر از صفحه نمایش شیشه ای تحمل کند. در اینجا درباره نحوه تعمیر صفحه نمایش لپ تاپ آسیب دیده بیشتر بدانید. ما انواع مختلف آسیب صفحه نمایش را پوشش می دهیم، از جمله تفاوت آن با خرابی کارت گرافیک.

10 عادتی که میتواند لپ تاپ را نابود کند628

  1. استفاده از لپ تاپ بر روی سطوح بدون تهویه

هر کامپیوتر دارای یک سیستم خنک کننده است که آن را در دمای مطلوب برای عملکرد عادی نگه می دارد. این به شکل یک فن و یک هیت سینک می باشد. گرمای تولید شده توسط CPU را پخش می کند تا همه چیز به آرامی کار کند. گرمای پراکنده سپس از دریچه های لپ تاپ شما خارج می شود. این دریچه‌ها معمولاً در کناره‌ها، پایین یا محل اتصال صفحه نمایش به قاب پایین لپ‌تاپ‌های مک‌بوک قرار دارند.

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، این دریچه ها باید روشن نگه داشته شوند. استفاده از لپ‌تاپ روی سطوح پارچه‌ای مانند روی تخت یا روی پتو، دریچه‌های هوا را مسدود می‌کند و گرما ممکن است در داخل لپ‌تاپ جمع شود. می تواند در عرض 30 دقیقه پس از استفاده بسیار داغ شود. گرمای بیش از حد می تواند به قطعات داخلی مانند مادربرد و هارد دیسک آسیب برساند.

تهویه نامناسب همچنین می تواند روی فن بیش از حد کار کند، زیرا برای پراکنده کردن گرمای محبوس شده در داخل باید به حرکت ادامه دهد. فن نیز در این حالت ممکن است خراب شود. بنابراین به یاد داشته باشید که لپ تاپ خود را روی یک سطح صاف و شفاف مانند میز یا پایه لپ تاپ خنک نگه دارید.

  1. قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و دمای شدید

گرد و غبار و زنگ زدگی نیز یکی از دلایل شناخته شده آسیب مادربرد و کیبورد است. سازندگان کامپیوترها را در بسته‌های هوادار بسته نگه می‌دارند تا به خرده‌فروشان یا مشتریان ارسال کنند و از رایانه در حین حمل و نقل محافظت کنند. کاربران معمولی رایانه منابع لازم برای بسته بندی لپ تاپ های خود را به روش مشابه ندارند، بنابراین این به آنها بستگی دارد که لپ تاپ را ایمن نگه دارند.

با این اوصاف، ما توصیه نمی کنیم لپ تاپ را در نزدیکی پنجره باز زیر نور مستقیم خورشید یا در ماشین در روزهای گرم نگه دارید. لپ تاپ در معرض گرما یا گرد و غبار می تواند مشکلاتی را با تجمع گرد و غبار یا گرم شدن بیش از حد ایجاد کند. گرد و غبار می تواند وارد صفحه کلید شود و کلیدها را مسدود یا زنگ بزند.

همچنین می تواند داخل لپ تاپ قرار بگیرد و مادربرد را زنگ بزند یا فن را مسدود کند. برای مبارزه با این، می توانید لپ تاپ خود را باز کنید و هر از چند گاهی آن را تمیز کنید. در صورت نیاز فقط از یک پارچه بدون پرز و محلول مبتنی بر الکل استفاده کنید.

ما موردی از قرار گرفتن در معرض گرما دریافت کرده‌ایم که در آن لپ‌تاپ در یک روز گرم در ماشین رها شده بود: فن شروع به ایجاد صداهای کوبنده کرد و لپ‌تاپ نتوانست با موفقیت در ویندوز بوت شود. معلوم شد فن و هارد دیسک در اثر گرما آسیب دیده است. بنابراین مطمئن شوید که لپ تاپ شما همیشه از آسیب گرما و گرد و غبار محافظت می شود.

  1. قرار گرفتن در معرض مایعات

به غیر از گرما و گرد و غبار، ریختن مایعات نیز می تواند آسیب زیادی به لپ تاپ وارد کند. این نوع تصادفات قابل اجتناب یکی از شایع ترین علل آسیب صفحه کلید و مادربرد است. انواع مختلف مایعات نیز می توانند باعث زنگ زدگی یا خوردگی اجزای داخلی شوند. بنابراین ممکن است بخواهید لپ تاپ خود را از هر چیزی که می تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند دور نگه دارید.

یک پنجره باز در هنگام طوفان می تواند لپ تاپ و همچنین ریختن نوشیدنی ها و سوپ ها را سیل کند. معمولاً باید از گذاشتن لپ‌تاپ در حمام یا در مناطق مرطوب اجتناب کرد. حتی بخار نیز می تواند باعث آسیب مایع شود، زیرا بخار نوعی آب است.

نمی دانید با لپ تاپ خیس شده چه کار کنید؟ اول از همه، نترسید. ما می توانیم به شما نشان دهیم که برای به حداقل رساندن آسیب تا جایی که می توانید چه کاری انجام دهید. ما همچنین نحوه تعمیر آسیب نشت مایع را پوشش می دهیم. راهنمای ما در مورد آسیب های نشت مایع لپ تاپ را اینجا بخوانید.

10 عادتی که میتواند لپ تاپ را نابود کند629

  1. غذا خوردن روی صفحه کلید

قبول کنید، همه ما قبلاً این کار را انجام داده ایم. این روزها دستگاه‌های ما به بخشی ضروری از زندگی ما تبدیل شده‌اند، هم برای کار و هم برای سرگرمی. خوردن روی صفحه کلید لپ تاپ در حین کار یا تماشای برنامه های تلویزیونی می تواند بسیار راحت باشد، اما می تواند به صفحه کلید شما نیز آسیب برساند.

خرده‌ها یا مایعات می‌توانند وارد صفحه‌کلید شما شوند که می‌توانند کلیدها را مسدود کرده و نقاط اتصال بین کلیدها را خورده کنند. کلیدهای گیر کرده ممکن است کار نکنند یا باعث خروجی های اشتباه شوند.

ما اغلب هنگام تعمیر خرابی صفحه کلید گزارش شده، خرده‌ها یا مایع باقی مانده پیدا کرده‌ایم، حتی زمانی که کاربر «نمی‌دانست چگونه این اتفاق افتاده است». با این وجود، ممکن است بخواهید قبل از گذاشتن وعده غذایی خود قبل از لپ تاپ، دو بار فکر کنید. باز هم، تمیز کردن صفحه کلید خود با یک پارچه بدون پرز می تواند برای جلوگیری از آسیب دیدن صفحه کلید مفید باشد.

  1. اورکلاک

این مورد با کمی بحث آنلاین در میان علاقه مندان به رایانه همراه است. اما برای کاربران معمولی لپ تاپ که از دستگاه خود برای استفاده شخصی استفاده می کنند، ما اورکلاک را توصیه نمی کنیم.

اورکلاک بیشتر برای کاربران پیشرفته کامپیوتر یا گیمرها مناسب است. این فرآیند با تغییر بایوس لپ‌تاپ، CPU را مجبور می‌کند تا سخت‌تر از آنچه در نظر گرفته شده کار کند. انجام این کار مستلزم برخی دانش فنی بسیار پیشرفته است.

علاوه بر این، فشار دادن CPU به حد مجاز می تواند آن را بیش از حد اعمال کند. این باعث کاهش طول عمر CPU می شود. CPU لپ تاپ روی مادربرد تعبیه شده است، بنابراین در صورت خرابی، کل برد باید تعویض شود. این جایگزینی معمولاً بسیار گران است و ممکن است تحت پوشش گارانتی قرار نگیرد. اگر یک کاربر معمولی لپ تاپ هستید که به دنبال افزایش عملکرد هستید، ممکن است بخواهید به امکان ارتقاء SSD یا اضافه کردن رم بیشتر به لپ تاپ خود نگاه کنید.

از تجربه خود در آسیب ها و تعمیرات رایانه، راه های مختلفی را آموخته ایم که کاربران نهایی می توانند به دستگاه های خود آسیب برسانند. اگر به دنبال حفظ طول عمر لپ تاپ خود هستید، قطعاً باید از این موارد اجتناب کنید. با ما تماس بگیرید! تکنسین های باتجربه ما در خدمات کامپیوتری کلینیک رسا می توانند در مورد هر مشکل مرتبط با کامپیوتر به شما کمک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های 02155958090    09205958191 در تماس باشید.

مسن تر

چرا هارد دیسک خراب می شود؟

جدیدتر

انواع خرابی هارد دیسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {