بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

10 مشکل رایج سخت افزاری کامپیوتر

مشکلات رایانه تقریباً برای هر کاربر لپ‌تاپ و رایانه رومیزی اتفاق می‌افتد. این مشکلات می توانند بزرگ و کوچک باشند، یا یک نقص کوچک یا یک خرابی کامل سیستم. آنها می توانند در هر زمانی اتفاق بیفتند، و این اختلال در تجربه رایانه شما می تواند ترسناک به نظر برسد.شما می توانید با واحد تخصصی کلینیک ما تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره های رایگان دریافت کنید.

نگران نباشید، چند خطای رایج رایانه وجود دارد که می توانید خودتان بدون آزمایش آن ها را تشخیص دهید. درک اینکه چرا این مشکلات رخ می دهند و چه کاری می توانید برای رفع آن انجام دهید، می تواند شما را قبل از وقوع آن آماده کند.این همچنین می تواند در زمان عیب یابی و جستجوی دیوانه وار به دنبال پاسخ از راه حل های پشتیبانی صرفه جویی کند. و اگر به پشتیبانی حرفه‌ای نیاز دارید، می‌توانید دقیقاً به آن‌ها بگویید چه اتفاقی دارد می‌افتد.

قبل از اینکه شروع کنیم

گاهی اوقات یک راه اندازی مجدد سریع کامپیوتر می تواند مشکل شما را برطرف کند، به همین سادگی است. بنابراین قبل از اینکه چیزی را تعمیر یا تعویض کنید، ابتدا لپ تاپ یا رایانه رومیزی خود را مجددا راه اندازی کنید.

این می‌تواند دستگاه شما را تازه‌سازی کند و اشکالاتی را که ممکن است داشته باشید برطرف کند. اگر مشکل پس از راه اندازی مجدد برطرف نشد، ممکن است مجبور شوید به دنبال راه حل های تعمیر دیگری باشید. در اینجا لیستی از 10 مشکل رایج سخت افزاری رایانه وجود دارد که می توانید به راحتی فوراً آنها را برطرف کنید:

  1. کلیدها روی صفحه کلید کار نمی کنند

پیدا کردن اینکه هنگام تایپ نویسه‌ها را از دست می‌دهید، قطعاً یک مشکل قابل توجه است. برخی از کلیدها یا کل صفحه کلید به هیچ عملی پاسخ نمی دهد، طبیعتاً به معنای خرابی صفحه کلید است. این نیاز به تعویض کل صفحه کلید دارد. یک تصور غلط رایج در مورد این مشکل صفحه کلید این است که توسط یک ویروس ایجاد می شود زیرا کاربر کنترل روی کلیدها را از دست می دهد.

بیشتر دلایل خرابی صفحه کلید شامل گرد و غبار و زنگ زدگی است که در طول سال ها جمع می شود. یا ممکن است ناشی از نشت مایع یا نشت باشد که بسیاری از کاربران رایانه ممکن است حتی از آن مطلع نباشند. همچنین معمول است که کامپیوتری که برای چندین ماه بدون استفاده می ماند، در نهایت با صفحه کلید معیوب نیز مواجه می شود، اگر در محیط خشک و خنک نگهداری نشود.

این به دلیل رطوبت، گرد و غبار و زنگ زدگی انباشته در داخل کیبورد است. اگر این اتفاق برای رایانه شما بیفتد تعجب نکنید. بنابراین حتی اگر فقط چند کلید کار نمی کنند، باید کل صفحه کلید را تعویض کنید. اگر صفحه کلید شما دارای کلیدهایی است که افتاده اند، می توانید سعی کنید آن را دوباره روی آن قرار دهید.

متأسفانه، اگر فرسوده شده باشد و دوباره روی تخته قرار نگیرد، هیچ کلید جایگزینی وجود ندارد. اگر همچنان می‌خواهید کلیدها را تعمیر کنید، همچنان باید کل برد را تعویض کنید. این روزها تعویض صفحه کلید بسیار پیچیده است، زیرا بسیاری از قطعات ظریف دیگر لپ تاپ را شامل می شود.

10 مشکل رایج سخت افزاری کامپیوتر

کیبورد یا مادربرد؟

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر کل صفحه کلید شما به طور ناگهانی کار نمی کند، ممکن است در عوض مشکل مادربرد باشد. هنگامی که صفحه کلید معیوب می شود، معمول است که برخی از کلیدها پاسخ نمی دهند یا نویسه های تصادفی را تولید نمی کنند، در حالی که سایر کلیدها به طور معمول کار می کنند.

اگر کل صفحه کلید از بین برود، ممکن است به جای آن تبدیل به یک مادربرد شود. اگرچه، هنوز این احتمال وجود دارد که این خطا همچنان یک صفحه کلید معیوب باشد. متأسفانه هیچ ابزاری برای آزمایش خود صفحه کلید وجود ندارد. تنها راه برای فهمیدن، راه سخت است: تعویض صفحه کلید.

  1. پد لمسی لپ تاپ که باعث می شود مکان نما به طور تصادفی پرش کند

در لپ‌تاپ‌ها، پد لمسی عمدتاً به عنوان یکی از اجزاء اساسی برای کنترل حرکات ماوس محسوب می‌شود. وقتی که صفحه لمسی دچار خلل می‌شود، ممکن است باعث شود مکان‌نما به صورت ناگهانی و بدون ترتیب به سمت اطراف حرکت کند. این خلل ممکن است باعث عدم کنترل دقیق و انطباق مکان‌نما با حرکات دست شود و تجربه کاربری را تحت تأثیر قرار دهد. برای حل این مشکل، نیاز است به تعمیر یا تعویض پد لمسی توسط تخصصی‌ترین افراد.

بنابراین، اگر لپ‌تاپ شما به ماوس متصل است و مکان‌نما همچنان در اطراف حرکت می‌کند، به‌طوری‌که عمر خود را دارد، به احتمال زیاد تاچ پد شما معیوب است. این نیاز به تعویض تاچ پد دارد. آنچه باعث این خرابی می شود کاملاً مشابه آنچه باعث خرابی صفحه کلید می شود است. تاچ پد در طول سال ها انباشته شدن گرد و غبار، زنگ زدگی و رطوبت آسیب می بیند.

نشت و نشت مایع یکی دیگر از دلایل بسیار رایج است. پد لمسی معمولاً دارای یک شکاف کوچک در اطراف آن است و این جایی است که مایع می تواند از طریق آسیب رساندن به PCB (برد مدار چاپی) زیر آن نشت کند. استفاده از نیروی بیش از حد هنگام فشار دادن دکمه پد لمسی نیز می تواند در طول سال ها به آن آسیب برساند.

  1. نمایش خراب تصویر صفحه نمایش

آسیب دیدگی صفحه نمایش می تواند شبیه چیزهای زیادی باشد. متمایزترین آنها ترک های فیزیکی روی صفحه نمایش، همراه با تحریف تصویر نمایشگر است. این خرابی ها مانند خطوط عمودی در سراسر صفحه نمایش یا یک تصویر خونریزی به نظر می رسند. گاهی اوقات تحریف تصویر می تواند به معنای مشکل کارت گرافیک باشد.

اگر همچنان می‌توانید صفحه نمایش را روی یک مانیتور خارجی نمایش دهید، می‌توانید تأیید کنید که مشکل صفحه نمایش دارید و مشکل کارت ویدیو نیست. اکثر آسیب‌های صفحه نمایش از نظر فیزیکی توسط کاربران نهایی ایجاد می‌شود: انداختن کامپیوتر، پا گذاشتن روی آن، یا گرفتن صفحه نمایش از لبه آن در حین برداشتن آن به‌جای اینکه لپ‌تاپ را به طور معمول از پایه بالا ببرید. یکی از موارد بسیار آشنا که ما پیدا کردیم فراموش کردن چیزی روی صفحه کلید و بستن صفحه لپ تاپ است.

صفحه نمایش را مانند تلویزیون خود در نظر بگیرید، تلویزیون شما چقدر دوام می آورد؟ احتمالا سالها، زمان بسیار طولانی. صفحه نمایش کامپیوتر، لپ تاپ مانند تلویزیون شما سال ها دوام می آورد… تا زمانی که آن را بشکنید.

10 مشکل رایج سخت افزاری کامپیوتر

  1. خطاهای کارت گرافیک

یک کارت ویدیو، که همچنین با نام کارت گرافیک شناخته می‌شود، مسئول تولید فید تصویر برای نمایشگر شما می‌باشد. این کارت قادر است به صفحه نمایش لپ‌تاپ، مانیتور رایانه یا حتی صفحه تلویزیون متصل شده و تصویر را به آن ارسال نماید. اما، اگر تحریف تصویری ایجاد شده یا نمایش داده شده توسط دستگاه شما مشکلات داشته باشد، این ممکن است ناشی از خرابی در صفحه نمایش یا خطای کارت گرافیک باشد. این خطاها ممکن است باعث نقص در کیفیت تصویر، تغییر رنگ‌ها یا حتی تصاویر افکت‌دار شود، که نیازمند بررسی و تعمیر توسط تخصصی‌ترین افراد می‌شود.

چند راه متمایز برای تشخیص اینها وجود دارد. اعوجاج ناشی از خطاهای کارت گرافیک بیشتر شبیه ستون های عمودی (گاهی افقی) است. ممکن است صفحه کلید و ماوس نیز در اثر خطای کارت گرافیک پاسخگو نباشند. اتصال به نمایشگر خارجی نیز کار نخواهد کرد.

برای رفع این مشکل، باید کارت گرافیک را تعویض کنید. اکثر لپ‌تاپ‌های جدیدتر دارای کارت‌های ویدئویی هستند که در مادربرد تعبیه شده است، بنابراین تعمیر آن ممکن است پیچیده‌تر باشد. برای تعویض کارت گرافیک باید کل مادربرد را تعویض کنید. برای رایانه‌های رومیزی و برخی لپ‌تاپ‌ها، فقط می‌توانید کارت‌های ویدیویی جداگانه را جایگزین کنید.

چرا کارت گرافیک ها خراب می شوند؟ به طور کلی انتظار می رود کارت های ویدئویی 2 تا 5 سال عمر کنند. گرد و غبار انباشته شده و زنگ زدگی داخل کارت گرافیک منجر به مشکلات داغ شدن بیش از حد کارت شده و در نهایت باعث از بین رفتن آن می شود. بازی های سنگین، اورکلاک کامپیوتر شما نیز می تواند فشار بسیار بیشتری بر کارت گرافیک وارد کند و طول عمر آن را کاهش دهد.

اگر از بازی لذت می برید، آماده باشید تا چند سال دیگر روی کارت گرافیک دیگری سرمایه گذاری کنید! کارت‌های ویدئویی را به عنوان خودرو در نظر بگیرید: خودروهای با عملکرد بالا با موتورهای قدرتمند معمولاً به اندازه یک خودروی اصلی (مانند تویوتا کرولا) دوام نمی‌آورند. کارت های گرافیک از این نظر بسیار شبیه به هم هستند.

  1. صداهای فن

اکثر کامپیوترها از سیستم فن استفاده می کنند تا آن را در دمای کارکرد معمولی نگه دارند. این از گرمای بیش از حدی که می تواند به هر یک از سخت افزارهای داخل آسیب برساند، جلوگیری می کند. قطعات متحرک مانند فن‌ها تقریباً هرگز بی‌صدا کار نمی‌کنند، همیشه صدای چرخش بسیار کم روتورها را در حالی که رایانه‌تان روشن است می‌شنوید. اما وقتی شروع به ایجاد صداهای غیرعادی به هم زدن و تق تق می کند، متوجه می شوید که فن در حال فرسودگی است. گرفتن جایگزین این مشکل را حل می کند.

گرمای بیش از حد می تواند منجر به آسیب جدی تری شود که می تواند هزینه ای بسیار بیشتر از تعویض فن برای شما داشته باشد. بنابراین هنگامی که متوجه شدید که طرفدار شما به اندازه کافی خوب کار نمی کند تا همه چیز را تحت کنترل داشته باشد، می تواند ارزش آن را داشته باشد که مشکل را از آنجا متوقف کنید. این می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند که مشکلات بعدی ناشی از گرمای بیش از حد ممکن است برای شما هزینه داشته باشد.

باز هم این صدای فن ناشی از تجمع زنگ و گرد و غبار در داخل آن است. این زنگ زدگی باعث فرسودگی موتور آن می شود. درست مانند پنکه پایه دار دارای موتور کوچک و پره های فن است. فن های کامپیوتر نیز به همین صورت ساخته می شوند. پس از سال ها استفاده، رایانه شما گرد و غبار را جمع می کند و فن آن مسدود می شود. محاسبات در یک محیط تمیز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند!

10 مشکل رایج سخت افزاری کامپیوتر

  1. باتری شارژ نمی شود / مدت زیادی دوام نمی آورد

باتری لپ‌تاپ به مرور زمان معمولاً از کار می‌افتد. عمر باتری‌ها معمولاً محدود است و پس از مدتی شروع به از دست دادن دوام یا عدم نگه‌داری شارژ می‌کنند، که نشان‌دهنده نیاز به تعویض آنها است. اکثر باتری‌ها تا 2 تا 4 سال عمر مفید دارند.

زمانی که لپ‌تاپ خود را به مدت طولانی استفاده کرده‌اید و مشاهده می‌کنید که باتری دیگر قابلیت نگه‌داری شارژ را ندارد یا دوام کمی دارد، ممکن است بخواهید به تعویض باتری فکر کنید. این مسئله معمولاً برای کاربران تعجب‌آور است که انتظار ندارند باتری لپ‌تاپ‌شان با گذر زمان از کار بیفتد.

واقعیت این است که باتری‌ها به عنوان قطعات مصرفی شناخته می‌شوند، و هر باتری در نهایت به فرسودگی می‌پیوندد و نیاز به تعویض دارد. این موضوع برای باتری‌های مختلفی اعم از AA، AAA، باتری‌های خودرو، باتری‌های تلفن، باتری‌های GPS و باتری‌های لپ‌تاپ اعمال می‌شود. با گذر زمان و استفاده مداوم، هر یک از این باتری‌ها تدریجاً فرسوده می‌شوند و در نهایت از عملکرد خود کاسته و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. این واقعیت حائز اهمیت است که کاربران برای حفظ بهترین عملکرد از دستگاه‌هایشان، زمان مناسبی را برای تعویض باتری‌ها درنظر بگیرند.

بسیاری از آنها صرفاً به دلیل مدل های جدید و پر زرق و برق موجود در بازار، تمایلی به تعویض باتری های معیوب خود ندارند. این مدل‌های جدید که پرزرق‌تر به نظر می‌رسند، اغلب افراد را از تعویض باتری‌های قدیمی رایانه خود منصرف می‌کند – که فقط به باتری جدید نیاز دارد تا دوباره به درستی کار کند.

  1. بلندگوی لپ تاپ که صداهای ثابت ایجاد می کند

صداهای غیرعادی که توسط اسپیکر شما تولید می شود نشانه ای از خرابی آن است. نویزهای استاتیک یا نویزهای تحریف شده هنگام پخش صدا نمونه ای از این شکست است. این ممکن است در اثر آسیب آب یا تشکیل زنگ ایجاد شود. سعی کنید به بلندگوهای خارجی یا هدفون متصل شوید تا این خرابی را تأیید کنید.

به احتمال زیاد بلندگوها فقط در اثر زنگ زدگی و مایعات آسیب دیده اند. با این حال، مشکلات بلندگو برای ما تکنسین ها بسیار غیر معمول است که بتوانیم آنها را بهتر درک کنیم. تا آنجا که ما می دانیم، معمولاً پس از نشت مایع گزارش شده، یا از یافتن اثری از باقی مانده مایع در داخل رایانه به وجود می آید. با این حال، دشوار است که ببینید چه چیزی در داخل بلندگوها وجود دارد.

  1. علائم عفونت ویروسی

دریافت یک ویروس کامپیوتری می تواند شوم به نظر برسد، خوشبختانه تغییرات قابل توجهی وجود دارد که می توانید آنها را مشاهده کنید. اینها در تبلیغات پاپ آپ نامناسبی هستند که اجتناب و حذف آنها آزاردهنده است. یا متوجه تغییرات ناگهانی صفحه اصلی خود در مرورگر کروم خود و همچنین تغییرات و تغییر مسیرهای وب سایتی خواهید شد که کنترلی روی آنها نداشتید.

ویروس‌های رایانه‌ای می‌توانند کارهای مخربی مانند سرقت رمزهای عبور یا داده‌ها، خراب کردن فایل‌ها و حتی تسخیر سیستم شما انجام دهند. بنابراین، نصب آنتی ویروس و نرم افزار امنیتی قابل اعتماد برای جلوگیری از از دست دادن اطلاعات شخصی می تواند ایده خوبی باشد.

ویروس ها چگونه وارد کامپیوتر شما می شوند؟ ویروس ها عمدتاً از اینترنت می آیند، معمولاً از طریق یک پیوست ایمیل مخرب یا وب سایتی که حامل ویروس است. منابع دیگر ویروس ها عبارتند از درایوهای USB، درایوهای CD، اما امروزه، بیشتر سازندگان ویروس از اینترنت برای توزیع ویروس های خود استفاده می کنند. کامپیوتر شما ممکن است بلافاصله با بازدید از وب سایت اشتباه، باز کردن یک پیوست ایمیل اشتباه یا باز کردن فایل اشتباه، بلافاصله به ویروس آلوده شود.

داشتن آنتی ویروس قطعا به کاهش احتمال ابتلا به ویروس کمک می کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. بهترین آنتی ویروس ممکن است فقط خودتان باشید! با آموزش خود در مورد ویروس های کامپیوتری شروع کنید. هنگام باز کردن ایمیلی که انتظارش را ندارید محتاط باشید. یا اگر به چیزی برخورد کردید که مشکوک به نظر می رسد، از بازدید از وب سایت هایی که با آن آشنایی ندارید خودداری کنید.

  1. صفحه نمایش کم نور مک بوک اپل به عنوان نشانه ای از خرابی مادربرد

مسائل مربوط به برد منطقی به سختی قابل آزمایش و تعمیر هستند. اما این یک مشکل خاص وجود دارد که تقریباً بلافاصله می توانید آن را به عنوان یک شکست منطقی تشخیص دهید. اگر متوجه شدید که تصویر صفحه نمایش Apple Macbook Air یا Macbook Pro شما بسیار کم نور و کم رنگ است، بورد منطقی شما نشانه هایی از خرابی را نشان می دهد.

برای درک اینکه چرا این اتفاق می‌افتد، می‌توانیم به روشنایی صفحه‌نمایش نگاه کنیم. در سال 2007-2008، صفحه نمایش LCD لپ تاپ های اپل با کمک یک اینورتر روشن می شد. پس از آن، آنها به صفحه نمایش های LED که انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند، تغییر مکان دادند. آنها دیگر به اینورتر نیاز نداشتند. در عوض، از برد منطقی برای روشن کردن صفحه استفاده می شود.

صفحه نمایش قدرت خود را برای روشن شدن مستقیم از کانکتور روی برد منطقی دریافت می کند. اگر این کانکتور یا مدار اطراف آن آسیب ببیند، صفحه نمایش نور پس زمینه خود را از دست می دهد. این منجر به تیرگی صفحه نمایش می شود. برای اینکه ببینید آیا صفحه نمایش کم نور است یا اصلاً تصویری را نشان نمی دهد، یک مشعل را روی صفحه بتابانید و از نزدیک نگاه کنید.

پس از توجه به این نکته که صفحه نمایش Macbook Air یا Macbook Pro شما به نحوی کم نور و قابل تنظیم به نظر می‌رسد و تلاش‌های شما برای بازگرداندن روشنایی به حالت عادی به نتیجه نمی‌انجامد، احتمالاً مشکلی در برد منطقی وجود دارد. خرابی مادربرد ممکن است از دلایل متعددی ناشی شود که عمدتاً به دلیل وقوع حوادثی همچون ریختن مایعات یا آسیب سوختگی به وجود می‌آید. این نوع مشکلات نیازمند بررسی دقیق توسط تخصصی‌ترین افراد و تعویض یا تعمیر قطعات مادربرد می‌باشند.

  1. علامت خرابی مادربرد لپ تاپ دل

یکی دیگر از شناسه های برند و مدل، برخی از مدل های چراغ شارژر لپ تاپ دل هستند. برخی از لپ‌تاپ‌های دل دارای چراغ‌های شارژر هستند که وقتی به منبع برق AC متصل می‌شوند روشن می‌شوند.

اگر متوجه شدید که چراغ شارژر بلافاصله پس از اتصال به برق خاموش می شود و لپ تاپ شما اصلا روشن نمی شود، به احتمال زیاد مشکل مادربرد دارید. ما متوجه شدیم که این یک پدیده رایج در لپ‌تاپ‌های Dell با خرابی مادربرد است، فقط از تجربه ما. ما دقیقاً نمی دانیم چرا این اتفاق می افتد، برخی چیزها واقعاً دور از دسترس انسان هستند.

برای اطلاعات بیشتر و پرزنت حضوری با شماره 02155958090 تماس بگیرید و یا از طریق شماره 09205958191 به صورت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

مسن تر

آشنایی با کارت صدا

جدیدتر

جلوگیری از مشکلات سخت افزاری کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {