بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

5نکته قبل از خرید cpu نسل دوازده اینتل

خب، با انتشار آتی پردازنده‌ی مرکزی نسل دوازدهم اینتل، همه چیز در شرف تغییر است. پردازنده‌ی مرکزی نسل دوازدهم با اسم رمز Alder Lake، جدیدترین پردازنده‌ی اینتل است که نوید عملکرد بی‌نظیر بازی و محاسبات را می‌دهد.

تیم آبی مصمم است تا با راه اندازی جدیدترین پردازنده های خود اظهارنظری جسورانه داشته باشد و اکنون زمان بسیار خوبی برای یک گیمر رایانه شخصی است. با این حال، قبل از اینکه شروع کنید و یک رایانه شخصی جدید بسازید یا دستگاه بازی فعلی خود را ارتقا دهید، در اینجا 5 نکته وجود دارد که باید قبل از خرید یک پردازنده Intel 12 Gener بدانید.

CPU اینتل نسل دوازدهم Alder Lake چیست؟

CPU نسل دوازدهم اینتل که قرار است اواخر امسال عرضه شود، آخرین پردازنده ای است که توسط اینتل عرضه شده است و قرار است جایگزین پردازنده های نسل یازدهم فعلی “Rocket Lake” شود.

این پردازنده‌های 10 نانومتری جدید از معماری ترکیبی استفاده می‌کنند و اولین معماری پویا مقیاس‌پذیر x86 را ارائه می‌کنند که شامل دو ریزمعماری کاملاً جدید در یک قالب است. نه تنها معماری هسته دوباره طراحی شده است، بلکه پردازنده های نسل دوازدهم نیز مجموعه ای از پیشرفت های پلتفرم جدید را ارائه می دهند.

این ویژگی‌های جدید شامل PCIe 5.0، رم DDR5 و همچنین ویژگی‌های دسکتاپ است که امنیت، عملکرد و بهره‌وری تجربه بازی و محاسبات شما را افزایش می‌دهد. CPU نسل دوازدهم اینتل به راحتی نیازهای محاسباتی امروزی و همچنین نوآوری های آینده را برطرف می کند.

5نکته قبل از خرید cpu نسل دوازده اینتل

مزایای ارتقا چیست؟

با طراحی مجدد معماری پردازنده های جدید اینتل که تعدادی از مزایایی است که گیمرها هنگام پرش به پردازنده های جدید دریافت خواهند کرد. CPU های جدید از معماری ترکیبی استفاده می کنند که دو نوع هسته پردازشی را در اختیار شما قرار می دهد.

عملکرد x86 Core

اولین مورد یک هسته پرفورمنس x86 است که اساساً پردازشی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به دیدن آن در CPU عادت کرده‌اید و سرعت بارهای کاری را که دارای کد بزرگ و تعداد زیادی مجموعه داده هستند، مدیریت می‌کند. Performance x86 Core همچنین شامل فناوری شتاب هوش مصنوعی جدید اینتل برای ضرب ماتریس و کنترلر هوشمند PM جدید آنها برای مدیریت بودجه انرژی است.

هسته x86 کارآمد

هسته دوم Efficient x86 Core جدید اینتل است که به انجام وظایف پس زمینه و ارائه قدرت اضافی به برنامه هایی که از هسته های بیشتری بهره می برند کمک می کند. Efficient X86 Core برای توان عملیاتی طراحی شده است که عملکرد چند رشته ای مقیاس پذیر را برای انجام چند کار به کاربران ارائه می دهد.

به لطف این تغییرات، می توانید تا 16 هسته پردازشی و 24 رشته و افزایش حافظه کش L2 و حافظه کش هوشمند مشترک L3 اینتل را ارائه دهید. جدا از مزایای عملکردی که کاربران از طراحی معماری جدید دریافت خواهند کرد، CPU های جدید همچنین مجموعه ای از بهبودهای پلتفرم را ارائه می دهند:

 • پشتیبانی از حافظه DDR5 تا 4800 مگاهرتز (سرعت حافظه اصلی)
 • CPU PCIe 5.0 تا 16 لاین
 • PCH PCIe 4.0 تا 12 خط
 • پشتیبانی یکپارچه Intel Wi-Fi 6E
 • ویژگی های نمایشگر، رسانه و گرافیک پیشرفته
 • اورکلاک هسته و حافظه پیشرفته
 • خطوط X8 DMI 4.0
 • ویژگی های امنیتی HLAT و Multi-Key TME
 • راهنمای سخت افزار پشتیبانی برنامه ریزی

سوکت طرح جدید و Z690

با طراحی معماری جدید، پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل نیز با طراحی سوکت جدید عرضه می‌شوند. آخرین نسخه اینتل از سوکت LGA1200 دور شده و به سوکت LGA1700 رفته است. سوکت جدید LGA1700 از حافظه DDR5 و همچنین حافظه DDR4 و همچنین PCIe 5.0 پشتیبانی می کند. این مجموعه ویژگی های جدید به گیمرها این امکان را می دهد که از آخرین پیشرفت ها و پیشرفت ها در عملکرد سخت افزاری استفاده کنند.

تغییرات سوکتی که با پردازنده جدید انجام شده است به این معنی است که مادربردهای جدیدی برای پشتیبانی از سوکت جدید منتشر شده است. اینجاست که مادربردهای Z690 وارد می شوند. مادربردهای جدید Z690 در کنار پردازنده‌های جدید نسل دوازدهم اینتل عرضه می‌شوند و تمام آنچه را که برای استفاده کامل از این پردازنده‌های جدید و با کارایی بالا نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهند.

با ارائه عملکرد و کارایی بیشتر پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل نسبت به نسل‌های قبلی تراشه‌ها، این بدان معناست که نسل جدید بیشتر تشنه انرژی خواهد بود. در حالی که این بدان معنی است که شما از دستگاه بازی خود عملکرد بهتری خواهید داشت، همچنین به این معنی است که باید در مورد طراحی قدرت مادربرد و PSU که انتخاب می کنید هوشیارتر باشید. انتخاب مادربردی که طراحی قدرتمندی را ارائه می‌کند، برای اطمینان از اینکه بهترین عملکرد ممکن را از سیستم خود دریافت می‌کنید، بسیار مهم است.

آماده ویندوز 11 

زمانی که اینتل آخرین پردازنده های خود را طراحی کرد، عملکرد ویندوز 11 یک عامل کلیدی بود و این CPU های جدید می توانند از ویندوز 11 به گونه ای استفاده کنند که در گذشته قادر به استفاده از آن نبوده اند. این همه به لطف مدیر موضوع است. Thread Director ویژگی جدیدی در سطح سخت افزار است که در CPU جدید تعبیه شده است و به سیستم عامل اجازه می دهد بداند که وظایف مختلف را به کدام هسته ها اختصاص دهد.

تا به حال، سیستم عامل تمام تلاش خود را می کرد تا از طریق یک سری محاسبات، که به عنوان زمان بندی نخ شناخته می شود، انتخاب کند که وظایف مختلف را به کجا ارسال کند. مشکل این است که نتایج همیشه خوب بود، اما هرگز واقعا عالی نبود. این همان چیزی است که Thread Director قصد دارد آن را برطرف کند. Thread Director به ویندوز 11 دسترسی کامل و مشاهده دقیق حجم کاری را که هر کار در واقع انجام می دهد ارائه می دهد.

زیبایی این موضوع این است که با ارائه این بینش های عمیق تر به سیستم عامل ویندوز 11، حدس ها و فرضیات کمتری وجود دارد که سیستم عامل باید در مورد رسیدگی به کار انجام دهد. این به نوبه خود به ویندوز 11 اجازه می دهد تا دقیقاً بداند که وظایف در حال اجرا را برای عملکرد بهینه به چه هسته هایی ارسال کند.

5نکته قبل از خرید cpu نسل دوازده اینتل

چه سخت افزاری برای ارتقا نیاز دارید؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، جدیدترین CPU ارائه شده از اینتل به طور کامل دوباره طراحی شده است تا تجربه محاسباتی را ارائه دهد که شبیه به هیچ چیز دیگری نیست، اما در نتیجه، به این معنی است که تغییرات سخت افزاری دیگری برای جهش به آن لازم است. این نسل جدید CPU ها اگر به دنبال ساخت یک رایانه شخصی جدید یا ارتقاء دستگاه بازی فعلی خود هستید، باید توجه داشته باشید که این کار به سادگی تعویض پردازنده نسل یازدهم خود با نسل دوازدهم نیست.

 • مادربرد

برای شروع، باید به یک مادربرد جدید نگاه کنید. مادربردهای جدید Z690 پشتیبانی کامل از طراحی سوکت جدید و دسترسی به آخرین تغییرات سخت افزاری را برای شما فراهم می کنند. اطمینان حاصل کنید که تابلویی را انتخاب کرده‌اید که شامل تمام ویژگی‌های مورد نظر شما باشد و با در نظر گرفتن بودجه خرید وارد آن شوید تا در صورت عدم نیاز، از خرج کردن بیش از حد جلوگیری کنید.

 •  خنک کننده CPU

تغییر دیگری که باید از آن آگاه بود خنک کننده های CPU است. از آنجایی که پردازنده‌های Alder Lake جدید طراحی سوکت جدیدی دارند، خنک‌کننده‌های CPU فعلی برای آنها مناسب نیستند. برخی از سازندگان یک براکت LGA1700 را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد خنک کننده فعلی خود را برای کار با تنظیمات جدید تطبیق دهید، با این حال، برخی از خنک کننده ها وجود دارند که سازگار نیستند.

اطمینان حاصل کنید که در مورد کولری که در حال حاضر از آن استفاده می کنید تحقیق کرده اید تا ببینید آیا نیاز به خرید یک کولر جدید دارید یا خیر. اگر نیاز به تعویض کولر فعلی خود با خنک کننده ای دارید که سازگار است، مطمئن شوید که جایگزینی پیدا می کنید که کار کند، مانند AORUS WATERFORCE X 360، و خنک کننده کارآمدی ارائه می دهد.

 • حافظه

یکی از ویژگی های فوق العاده ای که اضافه می شود، حافظه DDR5 است. حافظه DDR5 عملکرد بیشتری را نسبت به DDR4 فعلی ارائه می دهد، بنابراین اگر می خواهید از جدیدترین و بهترین ها استفاده کنید، باید حافظه جدیدی خریداری کنید.

اگر می‌خواهید با DDR4 بمانید، خبر خوب این است که DDR4 هنوز توسط Alder Lake پشتیبانی می‌شود، با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که حافظه DDR4 از سرعت کلاک هسته تا 3200 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند، در مقابل سرعت کلاک هسته 4800 مگاهرتز پشتیبانی می‌شود. توسط DDR5. با انتخاب مقداری حافظه باکیفیت، می‌توانید از XMP نیز برای خروج سرعت‌های بالاتر از سرعت کلاک هسته استفاده کنید.

 • منبع تغذیه

اگر در حال حاضر از یک دستگاه بازی نیمه مناسب استفاده می کنید، احتمال زیادی وجود دارد که نیازی به نگرانی در مورد تهیه یک PSU جدید نباشید، با این حال، همانطور که قبلاً ذکر شد، CPU های جدید به قدرت بیشتری نسبت به پردازنده هایی که اکنون در حال اجرا هستید نیاز دارند. در حالی که بهترین PSU باید بتواند از عهده آن برآید، ایده خوبی است که فقط سازگاری PSU خود را با CPUهای Alder Lake جدید بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید.  02155958090   09205958191

مسن تر

بازی طولانی تر و ایمن تر با ارگونومی

جدیدتر

راه اندازی مانیتور گیمینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {