بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

آشنایی با انواع سیستم های بلندگو

از فیلم‌ها و نمایش‌های صحنه گرفته تا کنسرت‌ها، ارائه‌ها و سایر رویدادهای سخنرانی، مولفه صوتی به همان اندازه مهم است – اگر نه بیشتر – به عنوان جزء بصری. مخاطبان مقادیر قابل توجهی از اطلاعات را از طریق صدا پردازش می کنند، به خصوص اگر آنها یادگیرنده شنیداری باشند. متأسفانه، کیفیت صدای ضعیف به دلیل عملکرد ضعیف سیستم بلندگو می تواند حواس مخاطب را پرت کند و مانع از دستیابی آنها به تجربه مورد نظر شود.

ما این مسائل را با صدای بلند و واضح می شنویم. ما تمام جنبه های ساخت AVL را به یک اندازه مهم در نظر می گیریم. وقتی نوبت به انتخاب یک سیستم بلندگوی تئاتر برای سالن شما می رسد، می دانیم که چقدر مهم است که هر صدایی شفاف و شفاف باشد. برای دستیابی به این هدف، به یک سیستم صوتی پویا و طراحی بلندگو نیاز دارید که فضای منحصر به فرد شما را تامین کند.

انواع سیستم های بلندگو

هنگام انتخاب یک سیستم بلندگو برای ادغام در ساخت AVL خود، گزینه های با کیفیت زیادی برای انتخاب دارید. اگرچه بسیاری از انواع سیستم های بلندگو صدای واضحی را ارائه می دهند، اما باید با هر نوع، مزایا و معایب احتمالی آنها آشنا شوید. کارشناسان صوتی ما شما را تشویق می کنند تا در نظر بگیرید که چگونه یک سیستم بلندگوی آرایه خطی، یک سیستم بلندگوی منبع نقطه ای و یک سیستم بلندگوی بوق دار ممکن است کیفیت صدا را در سالن تئاتر، فضای رویداد یا دفتر شما بهینه کند.

آشنایی با انواع سیستم های بلندگو

  1. LINE ARRAY

اگر در یک کنسرت بزرگ داخلی یا خارجی در یک فضای آمفی تئاتر شرکت کنید، متوجه استفاده از بلندگوهای مختلفی خواهید شد – به ویژه یک سری بلندگوهای عمودی که به شکل J در بالای صحنه معلق هستند. این نوع سیستم های بلندگو به بلندگوهای آرایه خطی معروف هستند. همه بلندگوهای خط معمولاً دقیقاً همان بلندگو خواهند بود. اگرچه آنها به صورت عمودی روی هم چیده شده اند، اما به گونه ای طراحی شده اند که گسترش عمودی صدا را محدود کرده و پخش صدا را در یک صفحه افقی افزایش دهند.

بلندگوهای آرایه خطی مستقیماً به سمت مخاطب نشانه می روند و از پراش صدا استفاده می کنند. به طور معمول، این نوع پراش با امواج صوتی با فرکانس پایین بهترین عملکرد را دارد، به همین دلیل است که بسیاری از سیستم های بلندگوی آرایه خطی ممکن است از ستونی از بلندگوهای باس استفاده کنند. آنها همچنین می توانند به افزایش بهره آکوستیک صدا در یک فضای بزرگ کمک کنند. بلندگوهای آرایه خط افقی نیز در دسترس هستند. اگر بلندگوهای آرایه‌ای خطی را برای فضای رویداد خود در نظر می‌گیرید، مزایای زیادی برای سالن‌های بزرگ‌تر وجود دارد، اما چند ایراد نیز دارد.

مزایا

سیستم‌های بلندگوی آرایه‌ای خطی برای پخش صدا در فواصل طولانی طراحی شده‌اند، به این معنی که برای مکان‌های بزرگی مانند آمفی‌تئاترهایی که دارای قسمت‌های نشستن یا ایستادن هستند که بسیار فراتر از جلوی صحنه هستند، مناسب هستند. از آنجایی که بلندگوهای بیشتری به یک خط اضافه می‌شوند، این امر باعث افزایش کنترل بر روی انتقال الگوی عمودی صدا می‌شود – این امر از نشت صدا جلوگیری می‌کند. بلندگوهای آرایه خطی نیز به درایورهای متعددی مجهز هستند که قابلیت سطح فشار صدا را افزایش می دهد.

معایب

با بلندگوهای آرایه خطی که به صورت عمودی از یک سازه بالای سر نصب شده اند، طبیعتاً برای استفاده مناسب نیاز به ارتفاع وجود دارد. هر چه بلندگوهای بیشتری را بتوان به صورت عمودی روی هم قرار داد، کنترل بیشتری روی صدا خواهید داشت – متأسفانه، این امر می‌تواند باعث ایجاد مشکل در مکان‌های کوچکتر شود. اگرچه یک مکان ممکن است از نظر اندازه گسترده باشد، اما طول کم نیز می تواند از عملکرد بهینه سیستم های بلندگوی آرایه خط عمودی جلوگیری کند، زیرا آنها برای پخش صدا در فواصل طولانی طراحی شده اند.

 

  1. منبع نقطه

بر خلاف یک کنسرت بزرگ، ممکن است متوجه شوید که یک تولید کوچک یا صمیمی فقط از تعداد حداقلی بلندگو استفاده می کند. بلندگوهای تکی که می بینید دورتر از یکدیگر قرار گرفته اند، بلندگوهای منبع نقطه ای هستند. یک سیستم بلندگوی منبع نقطه ای کل محدوده صدا را از یک منبع واحد تولید می کند. برخلاف سیستم بلندگوی آرایه خطی که صدا را در یک صفحه افقی به بیرون ارسال می کند، سیستم بلندگوی منبع نقطه ای امواج صوتی را به صورت کروی به بیرون ارسال می کند.

بلندگوهای منبع نقطه ای گاهی اوقات به عنوان بلندگوهای “سنتی” یا “نقطه و شلیک” نامیده می شوند. از آنجایی که این بلندگوها را می توان به صورت جداگانه استفاده کرد، آنها گزینه های مناسبی هستند که می توانند با فضاها و نیازهای مختلف سازگار شوند، مشروط بر اینکه دستگاه دارای بلندگوهای منبع نقطه ای کافی برای ارائه صدای یکنواخت و شفاف در سراسر فضا باشد.

مزایا

از آنجایی که یک اسپیکر منبع نقطه ای برای پخش کل محدوده صدا از یک بلندگو طراحی شده است، این یک گزینه ایده آل برای مکان های کوچک یا متوسط است که اغلب میزبان رویدادهایی مانند صحبت کردن هستند. این سیستم‌های بلندگو در مقایسه با سیستم‌های بلندگوی آرایه خطی به نصب کمتری نیاز دارند و برای مکان‌های کوچک‌تری که صرفاً نیاز به تقویت صدای میکروفون دارند، گزینه‌ای عالی هستند. به عنوان مثال، یک سرویس عبادی از سیستم بلندگوی منبع نقطه ای سود بیشتری می برد.

معایب

شاید مهم ترین تفاوت بین بلندگوهای منبع نقطه ای و انواع دیگر سیستم های بلندگو نحوه هدایت صدا در فضا باشد. یک سیستم بلندگوی آرایه‌ای خطی، به‌ویژه با چندین بلندگو که روی یک خط عمودی چیده شده‌اند، نسبت به بلندگوی منبع نقطه‌ای، کنترل بسیار بیشتری بر جهت صدا خواهد داشت. زمانی که تلاش می‌کنید مخاطبان در یک سالن بزرگ سطح و کیفیت صدا را می‌شنوند، این می‌تواند مشکل ساز باشد.

آشنایی با انواع سیستم های بلندگو

  1. HORN LOADED

حتی اگر با یک بلندگوی بوق‌دار آشنا نباشید، احتمالاً آن را شخصاً یا حتی در فیلم‌ها یا کارتون‌های قدیمی دیده‌اید. بلندگوهای هورن برای افزایش صدای تقویت کننده های کم مصرف با استفاده از بوق طراحی شده اند. اگرچه ممکن است برخی از سیستم‌های بلندگو را با شکل چند ضلعی ببینید، بسیاری از سیستم‌های بلندگوی بوق‌دار اکنون شبیه به سایر بلندگوها هستند. با این حال، آنها همچنان از یک کانال انتقال شعله‌ور در داخل کابینت بلندگو برای ایجاد صدای بلندتر استفاده می‌کنند.

مانند یک بوق، بلندگوهای بوق دار از یک درایور فشرده سازی استفاده می کنند که یک سیستم دیافراگمی بزرگ است که تغییرات فشار را برای افزایش کارایی تولید صدا ایجاد می کند. برای قرار دادن بلندگوهای کوچکتر نیز می توان از طراحی بوق تاشده استفاده کرد. هنگامی که صدا از محفظه فشرده عبور می کند، دیافراگم بر صدا و هوای اطراف فشار وارد می کند و آن را از طریق دهانه پهن بوق وارد می کند و آن را تقویت می کند. اگر سیستم بلندگوی بوق دار را برای فضای رویداد خود در نظر می گیرید، نکات زیر را در نظر بگیرید.

مزایا

سیستم‌های بلندگوی بوق‌دار اغلب به دلیل توانایی آنها در تقویت صدا از طریق درایورهای اندازه‌های مختلف، بسیار کارآمد در نظر گرفته می‌شوند. حتی یک درایور کوچک در یک بلندگوی با اندازه متوسط می تواند تقویت قابل توجهی و قدرت صدای بیشتری نسبت به یک بلندگوی مخروطی معمولی ایجاد کند. در فرکانس‌های زیر اکتاو بالای تریبل، صدا با لحن طبیعی پخش می‌شود.

معایب

در حالی که ممکن است بدون تأثیر منبع تغذیه جایگزین به صدای بلندتری برسید، یک درایور فشرده سازی بدون اشکال نیست. از آنجایی که درایور هوا و صدا را فشرده می کند، این قابلیت را دارد که به طور طبیعی صدای نهایی ارسالی را مخدوش کند. به علاوه، سیستم‌های بلندگوی حرفه‌ای با بوق ممکن است به راحتی با سایر درایورهای معمولی یا سیستم‌های صوتی موجود در محل شما ادغام نشوند.

 

انواع طراحی بلندگو

سه نوع طراحی بلندگو وجود دارد: مونو، استریو و LCR. این مهم است که بدانیم هر طراحی چگونه برای سیستم صوتی تأسیسات شما مفید یا محدود می شود. اگرچه هر طراحی دارای مزایایی است، اما هر طرحی به مصالحه نیز نیاز دارد.

  1. MONO

صدای مونو که به عنوان صدای مونو یا مونوفونیک نیز شناخته می شود، یک فرمت طراحی صدا است که از یک کانال صوتی برای خروجی صوتی خود استفاده می کند. این یک طراحی بسیار ابتدایی صدا است که اساسا با دریافت سیگنال ها و رمزگذاری آنها در یک جریان صدا، خروجی صدا را ایجاد می کند. هنگامی که بسیاری از مصرف کنندگان عبارت “صدای تک” را می شنوند، به تجهیزات قدیمی و قدیمی فکر می کنند زیرا یکی از اولین انواع سیستم های صوتی ایجاد شده بود. با این حال، طراحی صدای مونو در فضاهای معاصر، مانند مراکز عبادت، کاربردهای معتبر فراوانی دارد.

بسیاری از مصرف کنندگان ممکن است یک سیستم طراحی صدای استریو را به جای یک سیستم مونو برای استفاده در خانه انتخاب کنند. با این حال، در بسیاری از تنظیمات تجاری یا تخصصی، طراحی صدای مونو در واقع موثرتر است. این فرمت برای تولید صدای یکسان از طریق هر تعداد بلندگو طراحی شده است.

مزایا

بزرگ‌ترین مزیتی که سیستم‌های طراحی صدای تک نسبت به سایرین دارند، وضوح صدای ارائه شده است، به‌ویژه با یک جریان صدا که از کلام شنیده می‌شود. صحبت کردن در یک سیستم صوتی استریو، که برای ارائه حجم و عمق صدا طراحی شده است، می تواند باعث از بین رفتن گفتار یا رمزگشایی آن سخت شود. با این حال، سیستم‌های صدای مونو کیفیت گفتار بسیار خوبی ارائه می‌دهند و حتی می‌توان آن‌ها را در سیستم‌های صوتی مدرن‌تر پیاده‌سازی کرد تا اطمینان حاصل شود که صدا در سطوح مساوی به تمام مناطق یک فضا می‌رود.

معایب

فرمت صدای مونو ممکن است برای زمینه‌هایی که در آن صدای اصلی تقویت‌شده، کلمه گفتاری است، ایده‌آل باشد. به همین دلیل است که بسیاری از مراکز عبادت و سایر فضاهای رویداد عمومی کوچک از فرمت های مونو استفاده می کنند. با این حال، نقطه ضعف طراحی صدای مونو، از دست دادن وضوح هنگام پخش موسیقی است. از آنجایی که اجرای موسیقی با طیف وسیعی از صدا تقویت شده بهترین لذت را می برد، طراحی صدای مونو در واقع می تواند کیفیت موسیقی را کاهش دهد.

  1. استریو

اکثر مردم با فرمت های صدای استریو از طریق دستگاه های صوتی شخصی خود آشنا هستند. در حالی که یک فرمت صدای مونو از یک کانال صوتی استفاده می کند، یک فرمت صدای استریوفونیک – یا به سادگی استریو – صدا را در دو کانال جدا می کند. دو منبع مستقل صدا را ضبط می کنند و سپس میکس می شوند، بنابراین برخی صداها از طریق کانال چپ پخش می شوند در حالی که برخی دیگر از کانال راست پخش می شوند. اگرچه این نوع فناوری بیش از نیم قرن پیش توسعه یافته است، اما هنوز یک فرمت صوتی محبوب و موثر برای مصرف کنندگان و حرفه ای ها است.

فرمت های سیستم صوتی استریو برای تکرار صدا طراحی شده اند و به ویژه در تقلید حس گوش دادن به موسیقی زنده موثر هستند. دو منبع صوتی مستقل عمقی را ایجاد می کنند که به آن تصویربرداری صوتی گفته می شود. اساساً، وقتی صدا را از طریق فرمت استریو می شنوید، تغییرات صدا به کانال های چپ و راست فرستاده می شود تا شنونده را در صدا غوطه ور کند نه اینکه تجربه ای دو بعدی مانند فرمت های مونو به آنها ارائه دهد.

مزایا

فرمت های استریو استاندارد ضبط موسیقی هستند و اکثر سیستم های صوتی خانگی شخصی از تقویت کننده استریو استفاده می کنند. همچنین یک سیستم قابل اعتماد است که در تعدادی از فضاهای رویداد استفاده می‌شود، به‌ویژه فضاهایی که اجرای زنده موسیقی را میزبانی می‌کنند، زیرا دو کانال فرمت استریو می‌توانند صدای سازها را روی صحنه تکرار کنند. در مقایسه با سیستم‌های طراحی صدای مونو، سرمایه‌گذاری در سیستم صوتی استریو برای سالن‌هایی که اجرای موسیقی را در اولویت قرار می‌دهند، مناسب‌تر است.

معایب

یکی از اشکالات استفاده از فرمت استریو در مکان های خاصی است که چیدمان صندلی های غیر طبیعی دارند. برای دستیابی به بهترین خروجی صدا، طراحی صدای استریو باید دارای خروجی صدای برابر و موقعیت از کانال های چپ و راست در اطراف اتاق باشد. اگر فضای مخاطب ناهموار باشد یا اتاق به شکل نامناسبی شکل گرفته باشد، صدا به یک اندازه پخش نمی شود و ممکن است کیفیت کلی برای برخی از مخاطبان مختل شود.

 

  1. LCR

LCR یا “Left Center Right” یک فرمت طراحی صدا است که صدا را به بلندگوهای چپ، مرکزی یا راست نمایش می دهد. این یک فرمت طراحی صدا نسبتاً جدید است که در حال محبوبیت است زیرا ترکیبی از طراحی صدای مونو و استریو است. اپراتورها می توانند این سه کانال را ایزوله یا ترکیب کنند تا صدا را به سیستم های بلندگوی خاصی هدایت یا محدود کنند. به عنوان مثال، کلمات گفتاری را می توان به کانال های مرکزی جدا کرد، در حالی که موسیقی را می توان به کانال های چپ و راست ارسال کرد.

مزایا

هنگامی که یک سیستم صوتی LCR در یک مکان ادغام می شود، نتایج می تواند استثنایی باشد. این سیستم ها پتانسیل ارائه بهترین حالت استریو و مونو را دارند. می‌تواند با تقویت اجراهای موسیقی، تجربه‌ای همهجانبه را فراهم کند و در عین حال صدایی شفاف برای درگیری‌های گفتاری ارائه دهد. سیستم LCR یک راه‌اندازی ایده‌آل برای یک فضای رویداد که میزبان چندین رویداد مختلف است، می‌تواند یک راه‌حل «همه‌در یک» در نظر گرفته شود.

معایب

استراتژی LCR برای کسانی که می خواهند کیفیت صدای استثنایی را در محل خود بدون میکس حرفه ای ارائه دهند توصیه نمی شود. در حالی که استفاده از سیستم صوتی LCR می تواند نتایج شگفت انگیزی ارائه دهد، استفاده از آن نسبت به فرمت های استریو و مونو پیچیده تر است. فضاهای رویداد همچنین باید طوری طراحی شوند که سیستم های بلندگوی استریو و مونو را در خود جای دهند تا به طور موثر از LCR استفاده شود. به عنوان یک سیستم صوتی که به یک فضای خاص و یک اپراتور برد آموزش دیده نیاز دارد، این احتمال وجود دارد که این سرمایه گذاری برای بسیاری از مکان های کوچکتر یا خصوصی عملی نباشد.

کارشناسان ما همیشه آماده هستند تا به نگرانی های صوتی شما گوش دهند. تیم ما می‌داند که انواع مختلف سیستم‌های بلندگو و انواع طراحی بلندگوها می‌توانند مخاطبان شما را شگفت زده کنند یا آنها را برای شنیدن واضح اجرا تحت فشار بگذارند. اجازه دهید ما به شما در طراحی یک سیستم صوتی پویا کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید.  02155958090   09205958191

مسن تر

سیستم مورد نیاز Call of Duty

جدیدتر

7 نکته مهم در خرید سیستم شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {