بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

09205958191
از شنبه تا پنجشنبه هر هفته
info@rsa-co.com

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

اهمیت اسپیکر مانیتورینگ در آهنگسازی

مانیتورهای استودیویی نقش مهمی در تولید صدا دارند و یک ویژگی رایج در استودیوهای ضبط صدا هستند. اما چه چیزی آنها را تا این حد مهم می کند؟

مانیتورهای استودیویی در ضبط صدا، میکس و مسترینگ مهم هستند. آن‌ها میکس‌های صدای واضح، دقیق و پویا را تولید می‌کنند و به شما امکان می‌دهند هر گونه نقص در کیفیت صدا را شناسایی کرده و آن‌ها را اصلاح کنید. برخلاف بلندگوهای استاندارد، آنها ثابت هستند و آنها را به بهترین گزینه در تولید صدای با کیفیت تبدیل می کند. این مقاله مانیتورهای استودیویی، تفاوت آنها با بلندگوهای استاندارد و چرایی اهمیت آنها را توضیح می دهد.

اهمیت اسپیکر مانیتورینگ در آهنگسازی

مانیتور استودیو چیست؟

در نگاه اول، ممکن است یک مانیتور استودیویی را با یک بلندگوی استاندارد Hi-Fi اشتباه بگیرید. به دلیل شباهت های چشمگیر آنها این تفکر شکل میگیرد. با این حال، این بلندگوها برای انجام عملکرد متفاوتی طراحی شده اند – تولید صدا به شکل طبیعی آن- بر خلاف بلندگوهای معمولی که برای تولید صداهای باکیفیت ساخته شده‌اند، بلندگوهای مانیتور پاسخ‌هایی با دقت ثابت ارائه می‌کنند و به شما امکان می‌دهند تحریف ها و عیب ها را شناسایی کرده و آهنگ‌ها را بهتر ترکیب کنید تا صداهایی با کیفیت بالا تولید کنید.

بنابراین، تفاوت اصلی بین بلندگوهای مانیتور و بلندگوهای استاندارد این است که اولی پروفایل های صوتی دقیقی از آهنگ ها تولید می کند. دومی برای پخش دلپذیر صدای تولید شده ساخته شده است.

آیا مانیتورهای استودیو ضروری هستند؟

“چرا آنها مهم هستند و چرا من در تولید صدای حرفه ای به مانیتورهای استودیویی نیاز دارم؟” در این مورد، در اینجا برخی از دلایل استفاده از مانیتورهای استودیویی وجود دارد:

  • جلوگیری از تحریف

یکی از معایب اصلی بلندگوهای معمولی تمایل آنها به تحریف صدا پس از یک سطح بلندی مشخص است. این به این دلیل است که درایورها و آمپرهای آنها نمی توانند صدایی بدون تحریف را در ولوم بالا ارائه دهند. اغلب، قطعات این قطعه نمی توانند توان بالاتر از یک محدوده حجمی خاص را تحمل کنند و در عوض باعث ایجاد تحریف می شوند.

با این حال، مانیتورهای استودیویی با درایورها و آمپرهایی با طراحی خوب عرضه می‌شوند که می‌توانند عملیات‌های با حجم بالا را انجام دهند و برای جلوگیری از تحریف قابل اعتمادتر هستند. مهم‌تر از همه، آمپرهای مانیتورهای استودیویی معمولاً بر اساس وات درایور آنها ساخته می‌شوند و محدوده فرکانس در یک برگه جدید باز می شود، از بارگذاری بیش از حد در عملیات با حجم بالا جلوگیری می کند. در نتیجه، این مانیتورها تحریف را دور نگه می‌دارند و اطمینان حاصل می‌کنند که صدای دقیق‌تری برای میکس دریافت می‌کنید.

  • پاسخ فرکانس مسطح را ارائه دهید

شفافیت یا پاسخ فرکانس مسطح یکی دیگر از جنبه های مهم مانیتورهای استودیویی است. هنگام میکس موسیقی، می‌خواهید آهنگ‌های شما در انواع بلندگوها خوب به نظر برسد. این بدان معناست که شما می خواهید صدایی با کیفیت بالا را در استریو ماشین، سیستم های خانگی و… دریافت کنید. با این حال، برای رسیدن به آن، ابتدا باید آهنگ را در حالت خنثی بشنوید، و این همان چیزی است که مانیتورهای استودیویی برای آن ساخته شده اند!

هنگام گوش دادن به آهنگ در مانیتور استودیویی، هیچ گونه اغراق آمیزی در بخش هایی از محدوده فرکانس سوگیری نخواهید شنید. به همین دلیل، می توانید انواع عیوب را در ترکیب بشنوید. شما به راحتی می‌توانید صدای بلند شدن هر ابزاری را در زمانی که قرار نیست یا زمانی که باس خیلی پهن است و غیره تشخیص دهید.

با این حال، استفاده از بلندگوهای استاندارد برای چنین کاری یک راه مطمئن برای دریافت صدایی با کیفیت پایین و مخدوش است. آیا از دسکتاپ خود برای ترکیب آهنگ ها استفاده می کنید؟ اگر چنین است، مطمئناً پس از پخش همان آهنگ در یک سیستم صوتی دیگر ناامید خواهید شد.

  • آنها “فعال” هستند

یک تفاوت قابل توجه بین HiFi استاندارد و بلندگوهای خانگی و مانیتورهای استودیویی این است که در حالی که اولی “منفعل” است، دومی “فعال” است. در این مورد، “غیرفعال” به این معنی است که بلندگو به یک تقویت کننده خارجی با خروجی نیاز دارد. از سوی دیگر، کلمه “اکتیو” به این معنی است که کابینت بلندگو دارای یک تقویت کننده برق داخلی است، بنابراین باید دستگاه را به یک منبع خطی با کنترل صدا، مانند یک کنترلر اختصاصی یا یک رابط صوتی، متصل کنید. به همین دلیل، مانیتورهای استودیویی معمولاً پاسخ پانچی‌تر، دقیق و پویا را تولید می‌کنند.

اهمیت اسپیکر مانیتورینگ در آهنگسازی

  • تقویت کننده های توان فردی

مانیتورهای استودیویی فعال هستند و دارای چندین آمپر قدرت در واحدهای واحد هستند. بنابراین، ووفر، بلندگوی میان‌رده و مخروط‌های توییتر هر کدام به صورت جداگانه تغذیه می‌شوند. نتیجه صدای دقیق تری است زیرا ووفر، که معمولاً به قدرت زیادی نیاز دارد، انرژی را از بلندگوهای دیگر نمی گیرد.

  • آمپر با کیفیت

بازار بلندگوهای معمولی به دلیل تقاضای بالاتر برای بلندگوهای استاندارد نسبت به مانیتورهای استودیویی بسیار رقابتی است. در نتیجه، سازندگان بلندگوهای معمولی اغلب آمپرهایی را با قطعات ارزان‌تر تولید می‌کنند.

در نتیجه، کیفیت آمپر بلندگوهای استاندارد معمولاً به خطر می افتد و باعث می شود دامنه های دینامیکی پایین و پاسخ های فرکانس باریکی ایجاد شود. اجزای این بلندگوها نیز معمولا دوام کمتری نسبت به مانیتورهای استودیویی دارند.

برعکس، آمپرها و قطعات مانیتور استودیویی با قطعات باکیفیت ساخته شده اند. به همین دلیل، این مانیتورها کیفیت صدای بهتری را تولید می کنند، همانطور که از پاسخ های فرکانس مسطح آنها مشهود است.

  • محدوده دینامیکی

محدوده پویا در یک برگه جدید باز می شود. یک بلندگو تعیین می کند که آیا شما آن صدای با کیفیت و ملودیک را دریافت می کنید یا خیر. اگر یک اسپیکر محدوده دینامیکی پایینی داشته باشد، صدایی با کیفیت پایین دریافت خواهید کرد.

محدوده دینامیکی تفاوت بین بالاترین و کمترین شدت صدا است. به عنوان مثال، فرض کنید یک موسیقی متن با کمترین شدت 30- دسی بل و بالاترین آن 1- دسی بل دارید. اگر با بلندگوی با محدوده دینامیکی 20 دسی بل به آن گوش دهید، همه صداهای زیر 21 دسی بل را از دست خواهید داد.

بلندگوهای استاندارد محدوده دینامیکی کمتری دارند. از سوی دیگر، مانیتورهای استودیویی دارای محدوده دینامیکی بهتری هستند که به شما امکان می‌دهد به صداهای با کمترین شدت گوش دهید و میکس‌های بهتری دریافت کنید.

  • کراس اوورها

از آنجایی که مانیتورهای استودیویی ساخت کراس اوورهای باکیفیت را آسان‌تر می‌کنند، این کراس اوورها را می‌توان به لطف تقویت‌کننده‌های برق اختصاصی خود، قبل از آمپر قرار داد. مدار فعال می‌تواند شیب‌های فیلتر تندتری را فراهم کند و همپوشانی بین ووفرها، بلندگوهای میان‌رده و توییترها را کاهش دهد. در نتیجه صدای واضح تر و دقیق تری دریافت می کنید.

اهمیت اسپیکر مانیتورینگ در آهنگسازی

  • آنها سازگار هستند

ثبات یکی دیگر از دلایلی است که مانیتورهای استودیویی را ارزشمند می کند. با بلندگوهای درجه یک مصرف کننده، هرگز تصویر کامل را هنگام مخلوط کردن نخواهید داشت. کسی که آهنگ را در یک استریو رده بالا گوش می‌دهد، می‌تواند به راحتی آن را به عنوان گوشواره رد کند. در یک برگه جدید باز می‌شود.

با این حال، با مانیتورهای استودیویی، کیفیت خروجی بدون در نظر گرفتن نوع بلندگوی مورد استفاده شنونده ثابت باقی می ماند. این که بخواهید شنوندگان آن تجربه شنیداری واضح را داشته باشند، کار بیهوده ای است.

  • صدای با کیفیت بالا

این تقریباً نکات بالا را خلاصه می کند. تمام هدف استفاده از مانیتورهای استودیویی تضمین صدای دقیق برای استفاده در نزدیکی میدان است. ممکن است بپرسید کلمه نزدیک به چه معنی است؟

نزدیک فیلد یا میدان به معنای چند فوت دورتر از شنونده است. در آن فاصله، صدایی واضح و متوسط دریافت می کنید. مانیتورهای استودیویی از طنین طبیعی جلوگیری می کنند. به این ترتیب، می توانید برداشت دقیقی از آهنگ خود بشنوید. از منظر یک شنونده، این نکته ممکن است قابل بحث باشد. به این دلیل که بلندگوهای استاندارد برای گوش دادن طراحی شده اند. صداهایی که تولید می کنند اغلب تقویت شده و رنگی می شوند و آنها را شنونده پسند می کند. بنابراین، اگر امروز برای اولین بار از بلندگوی برقی استفاده می کنید، ممکن است به طور کلی نظر من را رد کنید.

با این حال، صدای باکیفیتی که از بلندگوی استاندارد خود می شنوید، نتیجه کار در پشت صحنه است، که شامل استفاده از بلندگوهای برقی برای مخلوط کردن صدا و اطمینان از دریافت تجربه شنیداری ارزشمند است.

افکار نهایی

اگر می خواهید وارد موسیقی یا تولید صدا شوید، مانیتورهای استودیویی ضروری هستند. درست مانند یک پزشک که از گوشی پزشکی برای نظارت بر وضعیت بدن شما بر اساس صداهای قلب استفاده می کند، تولیدکنندگان نیز از مانیتورهای استودیویی برای تشخیص اینکه کیفیت صدای آهنگ ضعیف است یا رضایت بخش استفاده می کنند.

آیا از اسپیکر استاندارد برای میکس استفاده می کنید؟ اگر چنین است، خروجی با کیفیت ضعیف و متناقض دریافت خواهید کرد که می تواند به شانس موفقیت یک آهنگ آسیب برساند. با این حال، با بلندگوهای استودیویی، بازخورد خنثی و واضحی دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن برای بهبود کیفیت صدا استفاده کنید.

پس یادتان نرود که اسپیکر مانیتورینگ در اهمیت ویژه ای در استودیوی موسیقی دارد، برای انتخاب و خرید بهترین اسپیکر مانیتورینگ با توجه به بودجه تان، همین حالا با رسا تماس بگیرید.

پرزنت حضوری 02155958090

مشاوره آنلاین 09205958191

مسن تر

بهترین سیستم برای تولید موسیقی

جدیدتر

بهترین سیستم برای نرم افزار سالیدورکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
jQuery(document).ready(function() {