بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

تجهیزات صوتی کنسرت

شکی نیست که تجهیزات صوتی ستاره ای مهمترین جنبه هر کنسرت است. چیدمان یک نمایش استثنایی شامل استفاده از تجهیزات باکیفیت و کارشناسان صدا است که می توانند تنظیمات ایده آل را ایجاد کنند. چگونه هر بار تجربه کنسرت زنده ایده آل را ایجاد می کنید؟ با ایجاد تنظیمات صوتی بهینه برای پخش موسیقی در هر گوشه اتاق و غرق کردن مخاطب در کنسرت. از بلندگوها گرفته تا میکروفون‌ها و موارد دیگر، ما به تجهیزات صوتی کنسرت برای اجرای یک اجرای دیدنی و جذاب اشاره خواهیم کرد.

اهمیت بهینه سازی تجهیزات صوتی برای کنسرت

آیا تا به حال شده وسط کنسرت با چشمان بسته بایستید و فقط گوش دهید؟ ارتعاشات را در بدن خود احساس کنید و صدای شفافی را که در سر شما طنین انداز می کند. این هدف هر کنسرتی است و با سیستم صوتی شروع می شود.

تجهیزات و چیدمان مناسب سیستم صوتی می‌تواند به مخاطبان در اتاق دسترسی پیدا کند و در هر جایی که نشسته یا ایستاده است، همان تجربه را ارائه دهد. راه اندازی صحنه برای برجسته کردن نوازندگان و ارائه بهترین صدای ممکن، تماشاگران را خوشحال می کند.

شما می‌توانید از هر میکروفون، بلندگو و آمپری که در دسترس دارید استفاده کنید، اما اگر با هم خوب کار نکنند، چه؟ اگر چیزی شکست بخورد چه؟ چگونه همه چیز را به هم متصل می کنید و صدا را در طول اجرا مدیریت می کنید؟

درک نحوه تنظیم تجهیزات صوتی و داشتن قطعات با کیفیت برای ارائه یک عملکرد عالی بسیار مهم است. ایجاد یک سیستم صوتی منسجم که کارکرد و تنظیم آن آسان باشد، زندگی تکنسین های صدا را آسان تر می کند و به اجراکنندگان اطمینان بیشتری نسبت به نمایش می دهد.

استخدام مهندسان صدا حرفه ای برای راه اندازی تجهیزات صدا اغلب سودمند است. در حالی که استخدام یک حرفه ای ارزان نیست، اما می تواند شما را از سردرد نجات دهد و تضمین کند که کنسرت شما بدون مشکل برگزار می شود.

تجهیزات صوتی کنسرت

چه تجهیزات صوتی برای یک کنسرت مورد نیاز است؟

اکثر تنظیمات از تجهیزات یکسانی برای ایجاد یک تجربه منسجم و پخش صدا در هر گوشه محل استفاده می کنند. با این حال، بسته به ترجیحات اجراکنندگان و هرگونه محدودیت فضا، ممکن است بتوانید برخی از اجزا را نادیده بگیرید.

میکروفون، میکروفون هدست و پایه میکروفون

هر کنسرت به تجهیزاتی برای ضبط صداهای نوازندگان و سازها نیاز دارد، اما تنظیم میکروفون اغلب به ترجیح شخصی بستگی دارد. اطمینان حاصل کنید که میکروفون های مناسب را برای برآورده کردن نیازهای نوازندگان از نظر فرکانس و الگوهای قطبی انتخاب کرده اید .

این ایده خوبی است که با اجراکنندگان بررسی کنید تا مشخص کنید که چه میکروفون هایی برای رفع نیازهای آنها لازم است. اگر نوازندگان شما ترجیح می دهند از هدست استفاده کنند، ترتیب دادن نیم دوجین میکروفون دستی فایده ای ندارد. به همین ترتیب، تعیین بهترین پایه میکروفون برای سازها و نوازندگان مختلف برای ایجاد چیدمان بهینه روی صحنه ضروری است.

علاوه بر این، برخی از میکروفون‌ها برای سازها بهتر عمل می‌کنند در حالی که برخی دیگر نت‌های شفاف را برای خواننده‌ها بیرون می‌آورند. اگر با کنسرت کار می‌کند، حتی می‌توانید برخی از آن‌ها را انتخاب کنید که صدایی قدیمی ارائه دهند. مهندسان حرفه ای صدا می توانند به شما کمک کنند تا بهترین تصمیمات را برای نمایش خود بگیرید و اطمینان حاصل کنید که اجزاء با هم به خوبی کار می کنند.

بلندگوها

تنظیم بلندگوها به اندازه و شکل محل برگزاری بستگی دارد. شما می خواهید بلندگوها را طوری تنظیم کنید که به هر گوشه اتاق برسند تا تمام مخاطبان بتوانند کنسرت را تجربه کنند. به طور معمول، بسته به نوع موسیقی ، به چیدمانی نیاز دارید که شامل بلندگوها و ساب ووفرهای برتر باشد.

فراموش نکنید که شکل اتاق و هرگونه مانعی که می تواند صدا را در برخی مناطق تغییر دهد را در نظر بگیرید. دیوارها، دیوارها، ارتفاع سقف و مواد کف همگی می توانند بر نحوه انتقال صدا تأثیر بگذارند و برای جلوگیری از فضاهای مرده نیاز به تنظیم بلندگو دارند.

تقویت کننده ها

آمپر به تعادل صدا در صحنه کمک می کند و این به معنای داشتن آمپرهای مناسب برای هر ساز است. به علاوه، باید بتوانید آمپرها را طوری تنظیم کنید که با میکروفون تداخل نداشته باشند. انتخاب تقویت کننده های صحیح و راه اندازی آنها مستلزم آگاهی از تجهیزات و نحوه کار آنها با یکدیگر است. تکنسین های صدا می توانند مشکلات بالقوه ای را که کیفیت صدا را در حین اجرا کاهش می دهد شناسایی کنند. دو مورد از رایج‌ترین مشکلات مربوط به فیدبک و فرسوده شدن جک‌های کابل است که اغلب از جفت کردن تجهیزات اشتباه ناشی می‌شوند.

سیستم PA

سیستم آدرس عمومی یکی از اجزای اساسی هر سیستم صوتی کنسرت است . صداها را طوری تقویت می کند که در نویز محیط قابل شنیدن باشند.به خاطر داشته باشید که سیستم‌های PA برای ایجاد اتصالات محکم و ارائه صدای شفاف از همه ابزارها و میکروفون‌ها به کابل‌های باکیفیت نیاز دارند.

توجه داشته باشید که خرید سیستم‌های PA گران است، بنابراین بسیاری از امکانات آن‌ها را تا آخرین مراحل خود ادامه می‌دهند. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد خود را برای عیب یابی در طول رویداد آماده کنید.

مانیتورهای صحنه

مانیتورهای صحنه می توانند ابزار ارزشمندی برای مجریان و مهندسان صدا باشند. آنها به نوازندگان این امکان را می دهند که صدای خود را بشنوند و مهندسان صدا را در مورد هر گونه تنظیماتی که نیاز دارند آگاه کنند. مانیتورها برای تیم های صدا یک چالش هستند زیرا می توانند با میکروفون ها و سیستم های PA تداخل ایجاد کنند. برای ایجاد تعادل بین مانیتورها با سایر تجهیزات صدای زنده نیاز به مهارت و تجربه دارد.

عدم تنظیم صحیح مانیتورهای صحنه می تواند بر کل عملکرد تأثیر بگذارد. نوازندگان می توانند نشانه های ظریفی را که برای زمان بندی و هماهنگی به آنها تکیه می کنند، از دست بدهند. ایده خوبی است که وارد کفش های مجری شوید تا ببینید در انتهای آنها چه صدایی دارد و تنظیمات لازم را انجام دهید.

میکسرها

هیچ تجهیزات صدای زنده بدون میکسر کامل نمی شود. بردهای میکس و ایستگاه‌های کاری صوتی دیجیتال (DAW) عملکردها را با هم ترکیب می‌کنند و به مهندسان صدا اجازه می‌دهند تا ورودی و خروجی را برای تجربه‌ای منسجم بهینه کنند .

قابلیت‌های تخته میکس متفاوت است، اگرچه اکثر آنها به شما اجازه می‌دهند حداقل میزان صدا، تن و یکسان سازی را کنترل کنید. مکان‌های کوچک‌تر با تعداد کمی از اجراکنندگان ممکن است به تخته‌های حداقلی نیاز داشته باشند، در حالی که مجموعه‌های بزرگ‌تر و فضاهای غاردار به اجزای پیشرفته با ویژگی‌های قابل تنظیم متعدد نیاز دارند. حتی برخی از بردها دارای جلوه های صوتی داخلی برای بهبود عملکرد هستند.

توجه داشته باشید که می توانید با خاموش کردن کانال های غیر ضروری، کیفیت کلی صدا را بهبود ببخشید. خاموش کردن سیگنال به تجهیزات بلااستفاده، تعداد سیگنال‌های سیستم PA را کاهش می‌دهد تا صدایی تمیزتر و واضح‌تر شود. فقط فراموش نکنید که وقتی یک مجری دوباره روی صحنه است دوباره آنها را روشن کنید.

سیم کشی و کابل

اگر سیم‌کشی و کابل‌های مناسب ندارید، می‌توانید بهترین تجهیزات صوتی موجود در بازار را داشته باشید و همچنان در تست صدا شکست بخورید. نه تنها باید کابل های کاربردی و با کیفیت داشته باشید، بلکه باید کابل های مناسب برای هر قطعه از تجهیزاتی که استفاده می کنید نیز داشته باشید. برای تسلط بر کابل ها و کانکتورهای مختلف، و در حال حاضر نحوه عیب یابی هر گونه مشکل، کمی تجربه و دانش لازم است.

یکی از مهم ترین ملاحظات سیم کشی و کابل ها، ترتیبی است که برای جلوگیری از خطرات ناشی از زمین خوردن، گره خوردن و سایر مسائل ایمنی وجود دارد. اگر نوازندگان زیاد حرکت می کنند و می پرند، باید بدانند که سیم ها کجا می روند و با هر کابل میکروفون یا ابزار چقدر فضای دارند.

چگونه صدا را برای یک کنسرت تنظیم می کنید؟

راه اندازی تجهیزات صدای زنده برای یک کنسرت می تواند یک چالش باشد زیرا اجزای زیادی وجود دارد که باید با هم کار کنند بدون اینکه بر قطعه دیگری غلبه کنند. تولیدات پیچیده به زمان، تلاش و تجربه بیشتری نسبت به یک سالن کوچک با یک یا دو اجرا نیاز دارند. گفته می شود، برنامه کلی برای هر کنسرتی باید یکسان باشد.

تجهیزات خود را جمع آوری کرده و آزمایش کنید

آنچه دارید را بررسی کنید و همه چیز را آزمایش کنید تا از سازگاری و عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. اگر تجهیزاتی را گم کردید، ممکن است بخواهید با محل برگزاری تماس بگیرید تا ببینید که آیا بهتر است از آنها اجاره کنید یا آن را خریداری کنید.

فراموش نکنید که سازگاری تجهیزات خود را با هر چیزی که در محل استفاده می کنید، دوباره بررسی کنید. ممکن است مجبور شوید آداپتورها یا کابل های جایگزین را بردارید تا همه چیز کار کند، اما بهتر است به جای دویدن در روز رویداد، از قبل این کار را انجام دهید.

با قرار دادن بلندگو شروع کنید

بلندگوها صدا را در سرتاسر محل پخش می کنند، بنابراین ابتدا آنها را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که با فضا کار می کنند. قرار دادن سیم و دسترسی به منابع برق را در نظر بگیرید زیرا ممکن است به کابل های برق اضافی برای تنظیم چیدمان نیاز داشته باشید.

تخته اختلاط را راه اندازی کنید

تنظیمات را کامل کنید و همه چیز را به تخته مخلوط کن وصل کنید. همه منابع صوتی باید به میکسر بروند و برخی ممکن است بیش از یک اتصال داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که تمام کابل ها را تمیز کرده اید و از قطعات چند کاناله برای کاهش تعداد سیم های روی صحنه استفاده کنید.

مهم است که با میکس بورد آشنا باشید و بدانید که چگونه از هر ویژگی قبل از شروع نمایش استفاده کنید. هنگامی که شک دارید، ممکن است ارزش استخدام یک تکنسین صدا حرفه ای برای مدیریت میکس بورد را داشته باشد تا از اجرای روان نمایش اطمینان حاصل شود.

تجهیزات صوتی کنسرت

تست و تنظیم کنید

اگر فقط می توانستید همه چیز را به هم وصل کنید و بدانید که خوب است برای اجرا بروید. شما می توانید انتظار داشته باشید که چندین تنظیم انجام دهید تا کیفیت صدا را به جایی که می خواهید برسانید.

با آزمایش هر دستگاه و میکروفون به صورت جداگانه شروع کنید تا آنها را بهینه کنید. سپس، از نوازندگان بخواهید با هم بازی کنند تا مطمئن شوید که صدای درستی دارند. اطمینان حاصل کنید که از نوازندگان بازخورد در مورد آنچه می شنوند بخواهید و همچنین قسمت های مختلف اتاق را برای تقلید از تجربه مخاطب کاوش کنید.

نکات و ترفندهایی برای بهینه سازی صدای اجرای زنده

مردم بیش از هر چیز دیگری برای صدا در کنسرت شرکت می کنند، بنابراین باید نوازندگان را به نمایش بگذارید و یک چیدمان بی عیب و نقص ایجاد کنید. جدای از انتخاب تجهیزات مناسب و بهینه سازی تنظیمات، چندین کار وجود دارد که می توانید برای اطمینان از اجرای زنده یکنواخت انجام دهید.

  • برای به حداکثر رساندن آکوستیک، با تنظیمات روی صحنه بازی کنید. آمپلی فایرها را نزدیک به نوازنده ها و میکروفون های مربوطه خود دور از بلندگوها و مانیتورها نگه دارید.
  • در حین آزمایش در مکان های مختلف مخاطب بایستید تا مطمئن شوید که صدا به همه می رسد.
  • با همه کسانی که در طول نمایش با صدا و نور کار می کنند ارتباط برقرار کنید تا مطمئن شوید که کارها به خوبی انجام می شود.
  • مطمئن شوید که با نوازندگان چک می کنید تا ببینید آیا کسی تجهیزات خاص خود را دارد که اصرار دارند از آن استفاده کنند. شما نمی خواهید زمانی را به تجهیزات خود اختصاص دهید فقط به این دلیل که آن را به اشتباه جایگزین کنید.
  • برای خرابی تجهیزات پشتیبان و برنامه داشته باشید و بدانید که چگونه تغییرات را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید.

از ایجاد خلاقیت در ترتیبات خود نترسید. در حالی که باید از نوازندگان دلجویی کنید، بد نیست آزمایش کنید و چیزهای مختلفی را امتحان کنید تا صدا را برای تجربه بهتر مخاطب بهینه کنید. به هر حال، مخاطب شاد هدف هر کنسرت زنده است.

افکار نهایی

مدیریت صدا برای کنسرت زنده آسان نیست. اجزای متعددی با فضای کافی برای خرابی یک قطعه وجود دارد. انتخاب تجهیزات مناسب، ایجاد یک چیدمان منسجم و عیب یابی هر گونه مشکل قبل و حین نمایش یک چالش است.

برنامه ریزی و سازماندهی برای ایجاد یک چیدمان منسجم که برای نوازندگان، تکنسین های صدا و مخاطبان شما کار می کند بسیار مهم است. صرف زمان اضافی برای راه اندازی و آزمایش تجهیزات می تواند باعث صرفه جویی در وقت و دردسر شما شود.

البته، همیشه می‌توانید یک حرفه‌ای را برای کنترل تجهیزات صدای زنده از زمان راه‌اندازی تا رویداد استخدام کنید. در LIV Technical، تکنسین‌های حرفه‌ای صدای زنده ما می‌دانند که چگونه نوازندگان را برجسته کنند و عیب‌یابی را مدیریت کنند تا بتوانید روی دیگر جنبه‌های کنسرت تمرکز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید و از آنها مشاوره های رایگان دریافت کنید. 02155958090   09205958191

مسن تر

بهترین لپ تاپ برای برنامه نویسی

جدیدتر

سیستم های صوتی برای سینمای خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {