بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

09205958191
از شنبه تا پنجشنبه هر هفته
info@rsa-co.com

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

میکروفون کاردیوئید چیست؟

در میان ده ها هزار طرح میکروفون، الگوی قطبی کاردیوئید محبوب ترین است. میکروفون کاردیوئید چیست؟ یک میکروفون کاردیوئید دارای یک الگوی قطبی/پیکاپ کاردیوئیدی یک طرفه است. حساسیت بیشتری نسبت به صداهای روی محور دارد (جایی که میکروفون “نقاط” دارد). معمولاً 6 دسی بل نسبت به طرفین با یک نقطه تهی در پشت آن حساسیت کمتری دارد. میکروفون های کاردیوئید به دلیل جهت دهی و رد صداهای عقب مورد احترام هستند.

الگوی قطبی کاردیوئید

الگوی قطبی میکروفون کاردیوئید نیز به این موارد گفته می شود:

 • یک طرفه
 • کلیه
 • قلب

در این مقاله عمیق، الگوی قطبی میکروفون کاردیوئید را با جزئیات کامل مورد بحث قرار خواهیم داد تا به هر سوالی که ممکن است در مورد میکروفون های کاردیوئید داشته باشید پاسخ دهیم! قبل از اینکه به توضیح الگوی قطبی کاردیوید بپردازیم، مهم است که توجه داشته باشیم که نمودار فوق در 2 بعدی است، اگرچه میکروفون ها در واقع در 3 بعدی کار می کنند. در واقعیت، الگوی قطبی کاردیوئید بیشتر شبیه این است:

میکروفون کاردیوئید چیست؟

بنابراین در این نمودار، میکروفون کاردیوئید را به سمت بالا (به سمت علامت 0 درجه) تصور می کنیم. نمودار چندین خط را نشان می دهد که زوایای اطراف کپسول میکروفون را به صورت دو بعدی (با افزایش 30 درجه) نشان می دهد. همچنین دایره های حساسیت (با افزایش 5 دسی بل) را نشان می دهد.

 

با مطالعه نمودار موارد زیر را مشاهده می کنیم:

 • الگوی قطبی کاردیوئید حساس ترین روی محور در 0 درجه (جایی که میکروفن قرار دارد) است.
 • الگوی قطبی کاردیوئید به دو طرف در 90 درجه و 270 درجه نیمی از حساسیت (6-dB) است.
 • الگوی کاردیوئید اساساً یک زاویه پذیرش نیمکره ای دارد (بر اساس فاصله 180 درجه بین دو نقطه -6 دسی بل آن).
 • الگوی قطبی کاردیوئید دارای نقطه صفر بدون حساسیت برخلاف جهتی است که در 180 درجه نشان می دهد.

ما این الگو را «کاردیوئید»، «قلب» یا «کلیه» می‌نامیم، زیرا در نمودار دوبعدی به نظر می‌رسد. الگوی کاردیوئید و سایر الگوهای نوع کاردیوئید به عنوان “یک جهته” نامیده می شوند زیرا در درجه اول در یک جهت حساس هستند. بنابراین این برای میکروفون های کاردیوئید چه معنایی دارد؟ چگونه اجرا می کنند؟ بیایید به کلیات نگاه کنیم.

رایج ترین الگوی میکروفون در استودیو، استیج و پخش

الگوی قطبی کاردیوئید تا حد زیادی محبوب ترین و رایج ترین مورد استفاده است. تک جهتی ساده آن همراه با رد پشت آن، آن را به انتخابی عالی در بیشتر موقعیت ها در استودیو، روی صحنه و در پخش تبدیل می کند. هر زمان که به یک منبع صوتی تمیز و ایزوله نیاز داشتیم (که بیشتر اوقات است)، باید یک میکروفون کاردیوئید در نظر گرفت!

الگوی استاندارد قطبی یک جهته

اگرچه اصطلاح تک جهتی به هر میکروفونی که در یک جهت حساس‌تر است (کاردیوئید، انواع کاردیوئید و الگوهای لوبار) اشاره دارد، این کلمه اغلب مترادف با “کاردیوئید” استفاده می‌شود. شاید این به دلیل محبوبیت الگوی کاردیوئید باشد. این ممکن است به این دلیل باشد که الگوی کاردیوئید یک الگوی یک طرفه اصلی است.

 بیشترین حساسیت را نسبت به صدا در یک جهت و کاملاً غیر حساس به صدا در جهت مخالف دارد. سایر الگوهای میکروفون ممکن است جهت دارتر از الگوی کاردیویید باشند، اما به قیمت حساسیت لوب های پشتی این کار را انجام می دهند.

نقطه پوچ در 180 درجه (مستقیم به سمت عقب)

همانطور که گفته شد، الگوی قطبی کاردیوئید به دلیل نقطه تهی رو به عقب (180 درجه) شناخته شده است. این رد کردن صدا از عقب باعث می شود میکروفون های کاردیوئید به راحتی در موقعیت قرار گیرند. به سادگی میکروفون را به سمت منبع صدایی که می‌خواهید بگیرید و از منبع صوتی که نمی‌خواهید بردارید دور کنید.

رایج ترین بهره برداری از نقطه پوچ رو به عقب با نمایشگرهای مرحله است. میکروفون‌های کاردیوئید زمانی که در مقابل نمایشگرهای صحنه قرار می‌گیرند، اما به دور از صفحه نمایشگر قرار می‌گیرند، عالی هستند. این به خواننده این امکان را می‌دهد که در میکروفون آواز بخواند (که به آنها اشاره می‌کند) با افزایش بازخورد بالا (زیرا میکروفون از مانیتور دور شده و صدا را رد می‌کند).

میکروفون کاردیوئید چیست؟

عایق صدا عالی

با توجه به رد پشت و یک جهته بودن الگوی کاردیوئید، میکروفون های کاردیوئید در جداسازی منابع صوتی مجزا معجزه می کنند. زاویه پذیرش عریض (180 درجه) کاردیوئید معمولی نیز برای موقعیت دینامیکی یا حرکت میکروفون نسبت به منبع صدا آزادی عمل می دهد.

با قرار دادن صحیح میکروفون کاردیوئید، اساساً می‌توانیم یک منبع صدا را جدا کنیم. این بهترین کار را هنگام میک کردن منبعی که منابع صوتی دیگری در نزدیکی یا پشت آن ندارد، انجام می دهد. اگر منابع صدای “ناخواسته” در پشت میکروفون در جهت نقطه تهی عقب کاردیوئید قرار گیرند، کمک می کند.

جداسازی صدا در محیط های پر سر و صدا مانند اتاق نشیمن استودیو ضروری است. همچنین ضروری است که صحنه ها و مکان های زنده پر سر و صدا باشد. جداسازی همچنین در محیط‌های ضبط کمتر ایده‌آل و حتی در اتاق‌های عایق صدا نقش مهمی ایفا می‌کند تا واقعاً به منبع خاصی توجه کنیم.

در فرکانس های بالاتر جهت دارتر می شود

مانند همه میکروفون‌ها، میکروفون‌های کاردیوئید واقعی معمولاً در فرکانس‌های بالاتر جهت‌دارتر می‌شوند. در نمونه‌های میکروفون خواهیم دید که گاهی اوقات، الگوی پاسخ قطبی ممکن است شبیه یک الگوی سوپرکاردیوئید/هیپرکاردیوئید در فرکانس‌های بالاتر با یک لوب پشتی حساس شود. این تا حدی به دلیل این واقعیت است که در فرکانس‌های بالاتر، اختلاف فاز بین جلو و پشت دیافراگم کاردیوئید پراکنده می‌شود و تفاوت‌های دامنه را برای جهت‌گیری میکروفون مهم‌تر می‌کند.

در فرکانس های پایین تر جهت دار می شود

در واقع، میکروفون ها در فرکانس های پایین تر جهت دهی می شوند. در مورد میکروفن‌های کاردیوئید، حتی ممکن است نقطه صفر عقبی خود را در فرکانس‌های پایین‌تر از دست بدهند و الگوی قطبی کاردیویید ساب‌کاردیویید/عریض‌تری از خود نشان دهند.

میکروفون کاردیوئید چیست؟

چه زمانی باید از میکروفون کاردیوئید استفاده کرد؟

الگوی میکروفون کاردیوئید محبوب ترین الگوی پاسخ قطبی میکروفون در جهان است. از استودیو گرفته تا صحنه تا محل پخش و هر جایی که بین آن‌ها قرار می‌گیرد، احتمالاً یک نقش میکروفون وجود دارد که بیشتر از یک الگوی قطبی کاردیوئید سود می‌برد.

تک جهتی ساده و رد کردن عقب، میکروفون های کاردیوئید را در بسیاری از موقعیت ها ایده آل می کند. بیایید به برنامه هایی که بیشتر از میکروفون های کاردیوئید سود می برند نگاه کنیم:

 • بهترین برنامه های کاربردی برای میکروفون های کاردیوئید
 • مستقیماً در مقابل مانیتورهای تاشو در موقعیت‌های تقویت صدای زنده
 • زمانی که به سود بالا قبل از بازخورد نیاز است
 • برای بستن میکروفون/ایزوله کردن منابع صوتی تک در محیط های پر سر و صدا
 • برای میکروفون کردن منابع صوتی با موقعیت نزدیک (مانند درام کیت درام)
 • برای ضبط صدای تمیز در محیط های کمتر از ایده آل
 • زمانی که اثر مجاورت می‌خواهد
 • برای رد حداکثر صدا به سمت عقب

بسیاری از موقعیت ها نیاز به میکروفون های کاردیوئید دارند. با این حال، الگوهای قطبی دیگر مطمئناً هر از گاهی بهتر از کاردیوئید عمل می کنند. موارد زیر شرایطی است که میکروفون کاردیوئید (یا میکروفون کاردیوئید) بهترین انتخاب نیست:

چه زمانی نباید از میکروفون کاردیوئید استفاده کرد؟

 • اگر منبع صدا در اطراف میکروفون در حال حرکت است (رنگ‌بندی خارج از محور)
 • در صورتی که plosive های صوتی یک مسئله بزرگ هستند
 • اگر اثر مجاورت نمی خواست
 • برای ثبت طبیعی ترین اتاق/محیط

برای اطلاعات بیشتر و داشتن بهترین میکروفون کاردیوئید با گارانتی اصلی و پک اورجینال، با ما تماس بگیرید. 

پرزنت حضوری 02155958090

مشاوره آنلاین 09205958191

مسن تر

بهترین میکسر دیجیتال برای اجرای زنده

جدیدتر

بهترین میکروفون برای مداحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
jQuery(document).ready(function() {