بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

نکات مهم در صدابرداری

هر تجربه ضبط زنده متفاوت خواهد بود، و کلیدهای موفقیت در ضبط زنده این است که انعطاف پذیر باقی بمانید، ارتباط خوبی برقرار کنید و برای موارد غیرمنتظره برنامه ریزی کنید. قبل از اینکه به مراحل مختلف تنظیمات ضبط صدای زنده بپردازیم، اجازه دهید نگاهی به برخی از ملاحظات اساسی که می‌خواهید در هر جلسه ضبط زنده اعمال کنید، بیاندازیم.جدای تمام این صحبت ها تجهیزات اجرای زنده می تواند یک ضبط با کیفیت را به شما عزیزان ارائه بدهد.

نکات مهم در صدابرداری

نمایش شما نیست

شما سر مهندس هستید؟ آیا محل برگزاری شماست؟ اگر چنین است، پس عالی است، احتمالاً متوجه خواهید شد که انعطاف پذیری زیادی برای تنظیم دستگاه ضبط خود دارید. اگر اینطور نیستید، اشکالی ندارد – به هر حال شما ستاره نمایش نیستید، بنابراین باید با گروه، مدیر تولید و سایر گروه‌ها ارتباط برقرار کنید تا بهترین ضبط را بدون پا گذاشتن روی انگشتان کسی انجام دهید.

اگر تنظیمات ضبط پیچیده ای را اجرا می کنید، به یاد داشته باشید که نیاز خود به زمان راه اندازی را با مدیر یا مهندس(های) مربوطه در میان بگذارید. امیدواریم که گروه بدش نی‌آید که زمان بیشتری را در حین بررسی صدا صرف کند تا به شما اجازه دهد سطوح ضبط خود را آزمایش کنید، اما شما نباید چیزی را فرض کنید. به همین ترتیب، نمی توانید تصور کنید که فضای زیادی برای تنظیم وسایل خود دارید، بنابراین آماده باشید تا آنچه را که می توانید تهیه کنید.

هدف خود را بشناسید

وقتی نوبت به خود فرآیند ضبط می‌شود، بزرگ‌ترین نکته این است که می‌خواهید به چه نوع نتایجی برسید، که مستقیماً به میزان ویرایشی که می‌خواهید (یا وقت دارید) انجام دهید، مرتبط است. اگر می‌خواهید ضبط‌های کاملاً صیقلی برای یک آلبوم زنده تولید کنید، به دنبال یک دکل پیچیده چند آهنگی هستید. تولید دمو یا گرفتن صدا برای ویدیو ممکن است به همان سطح تولید نیاز نداشته باشد. و اگر در حال ضبط صدا برای انتشار فوری برای اهداف رسانه‌های اجتماعی هستید، ممکن است وقت کافی برای ضبط بیشتر از یک میکس استریو خوب نداشته باشید.

آن را تحریف نکنید

Headroom همه چیز در ضبط زنده است، زیرا اوج های غیرمنتظره می توانند به سرعت ضبط های شما را به زباله های غیرقابل شنیدن تبدیل کنند. مبدل های شفاف با نسبت سیگنال به نویز بالا (S/N) یک امتیاز واقعی هستند.

برای استفاده حداکثری از فضای اضافی مبدل های 24 بیتی سیستم ضبط بدون 24 بیت، سطوح خود را محافظه کارانه نگه دارید. افزایش غیرمنتظره صدا که یک پری امپ را بیش از حد بارگذاری می کند ممکن است در یک محیط زنده مورد توجه قرار نگیرد، اما قطع کردن یک کانال ضبط دیجیتال حتی یک بار می تواند ضبط را خراب کند. کمپرسورها و محدود کننده‌ها نیز می‌توانند به جلوگیری از قطع شدن کمک کنند، اما اگر مجبور هستید بین A) بریدن یا B) بالا آوردن سطوح پایین هنگام مخلوط کردن، گزینه B را انتخاب کنید. مهم نیست چقدر مختصر.

باتری ها می میرند

باتری ها به عنوان پشتیبان عالی هستند، اما خروجی 120 VAC از دیوار بسیار قابل اعتمادتر است. اگر می‌خواهید با باتری کار کنید، با تمام باتری‌ها طوری رفتار کنید که انگار نیمه تمام شده‌اند. چندین باتری پشتیبان نگه دارید. عمر باتری خود را هوشمندانه کنترل کنید. اگر باند استراحت کرد، باتری های خود را عوض کنید. اگر سطح باتری شما به آخرین نوار کاهش یافت، منتظر تمام شدن نوار نباشید – باتری‌های خود را بین آهنگ‌ها تعویض کنید.

بسته به گروه موسیقی و برنامه، ممکن است ایده بدی نباشد که یک علامت دستی ساده با گروه تنظیم کنید تا آن‌ها را به اندازه کافی متوقف کنید تا بتوانید در مواقع اضطراری باتری‌ها را تعویض کنید، اما اگر ضبط شما بیش از چند مورد طول بکشد. چند ثانیه برای راه اندازی مجدد پس از تعویض باتری، پس احتمالاً بهترین ضبط کننده برای این کار نیست.

Soundcheck را ضبط کنید

گروهی که صدای خود را ضبط می‌کند، در حین بررسی صدا فقط از طریق ابزار خود نظارت نکنید تا ببینید آیا صدای کافی و سطح خوبی دارید یا خیر. صدا چک خود را ضبط کنید ضبط خود را پخش کنید تا بتوانید بدون صدای PA که ترکیب را در هدفون شما تقویت می کند، آن را بشنوید. این می تواند قبل از اینکه خیلی دیر شود، عناصر گم شده را در ضبط های شما آشکار کند. اگر بتوانید گروه‌ها را متقاعد کنید که در حین انجام این کار کنار هم بمانند تا بتوانید اصلاحات خود را امتحان کنید، حتی بهتر است.

فهرستی تهیه کنید و وسایل بیشتری از آنچه نیاز دارید بسته بندی کنید

می دانید برای کنسرت به چه چیزی نیاز دارید؟ عالی! یک چک لیست تهیه کنید و از آن استفاده کنید. حضور در کنسرت بدون منبع تغذیه لپ‌تاپ حتی یک بار هم خنده‌دار نیست. در حالی که در آن هستید، وسایل اضافی را ببندید. کابل های اضافی همیشه مفید هستند (حتماً آنها را برچسب بزنید، در غیر این صورت ممکن است محل برگزاری آنها را ادعا کند).

میکروفون های پشتیبان نیز خوب هستند و باتری های اضافی را فراموش نکنید. اگر در حال برنامه‌ریزی یک جلسه ضبط چند مسیری پیچیده هستید، ممکن است بخواهید یک ضبط صحرایی ساده را نیز در هر صورت بسته بندی کنید. نکته اصلی این است که این یک بار این ضرب المثل است که “بهتر است آن را داشته باشی و به آن نیاز نداشته باشی تا اینکه به آن نیاز داشته باشی و آن را نداشته باشی” قطعا صدق می کند.

برنامه ریزی و آماده سازی

چند کار وجود دارد که می‌خواهید قبل از ورود به یک سالن و تنظیم تجهیزات ضبط خود انجام دهید، به خصوص اگر می‌خواهید در فضایی ضبط کنید که قبلاً هرگز در آن ضبط نکرده‌اید. ابتدا، باید فضا را بررسی کنید و منابع موجود را بررسی کنید. اگر در حال برنامه ریزی برای ضبط یک گروه 5 تکه هستید و صحنه به اندازه یک کمد است، حتی به این فکر نکنید که پایه میکروفون اضافی را در آنجا قرار دهید.

آیا ویژگی‌های معماری وجود دارد که به شما امکان می‌دهد میکروفن را روی مخاطب نصب کنید؟ آیا حضار در یک سالن محصور شده است یا میزهایی وجود دارد که مردم در آنجا جمع می شوند و صحبت می کنند؟ بعد، نگاهی به چرخ دنده بیندازید. میکسرهای زنده با خروجی مستقیم یک امتیاز برای ضبط چند آهنگی هستند و برخی مکان‌ها حتی مارهای شکافنده را ارائه می‌دهند. با این حال، انتظار تجهیزات پیشرفته را نداشته باشید – مکان‌های معمولی در ابتدا روی تجهیزات صدای زنده خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و سپس تا زمانی که تجهیزات خراب نشود، به‌روزرسانی نمی‌شوند. در نهایت، اگر آنها کسانی نیستند که شما را استخدام کرده‌اند، حتماً با گروه یا مروج تماس بگیرید.

رویکردهای ضبط زنده

دو تصمیم اصلی وجود دارد که بر نحوه برخورد شما با ضبط صدای زنده تأثیر می گذارد. اول، این است که برای تولید دقیق تر، میکس استریو را ضبط کنید یا میکس چند آهنگی. بسته به موقعیت خود، ممکن است انتخاب کنید که هم از خروجی های مستقیم میکسر یک فید چند آهنگی بگیرید و هم یک ضبط کننده استریو مجزا که مستقل از میکس بورد است تنظیم کنید. در اینجا خلاصه ای از رایج ترین تکنیک های ضبط صدای زنده است.

نکات مهم در صدابرداری

ضبط استریو

تا کنون، بزرگترین مزیت ضبط استریو این است که چگونه می توانید به سرعت نتایج قابل استفاده به دست آورید. با این حال، این بدان معنا نیست که ضبط زنده استریو ذاتاً ساده است. شما می‌توانید از چیزی به سادگی یک ضبط صحرایی مستقل استفاده کنید – نوع میکروفون آنبورد می‌تواند گاهی بسیار مفید باشد – اما همچنین می‌توانید از لپ‌تاپ با رابط ضبط استفاده کنید و در DAW مورد علاقه خود ضبط کنید.

میکروفون های استریو

میکروفون استریو با استفاده از یک جفت میکروفون ساده استریو، ضبط زنده بسیار خوبی انجام شده است. نوع میکروفون هایی که استفاده می کنید و محل قرار دادن آن ها با این تکنیک همه تفاوت را در جهان ایجاد می کند.

اگر ضبط کننده شما دارای یک جفت میکروفون استریو XY باشد، ممکن است وسوسه شوید که ضبط کننده را روی مخاطب نصب کنید یا آن را معلق کنید و ضبط کننده را به سمت صحنه ببرید. در حالی که این می تواند راهی موثر برای گرفتن صدا برای انتشار فوری در رسانه های اجتماعی باشد، نتایج به نظر عالی یا وحشتناک قانع کننده نخواهد بود.

اگر ضبط کننده شما دارای یک جفت ورودی میکروفون است، رویکردی که احتمالاً نتایج قابل توجه بهتری را به همراه دارد، قرار دادن یک جفت میکروفون همه جهته در دو طرف صحنه و بالای مخاطب است. این یک تصویر استریو واقع گرایانه ایجاد می کند در حالی که هم گروه و هم مخاطب را جذب می کند. اگر نویز پس‌زمینه خیلی قوی است، یک جفت میکروفون ناحیه فشار (میکروفون‌های مرزی) ممکن است انتخاب بهتری باشد.

گرفتن یک فید استریو از هیئت مدیره

اولین وسوسه شما ممکن است این باشد که به سادگی میکس استریو را از روی برد بگیرید. این معمولا ایده بدی است، زیرا ترکیب تقویت کننده صدا معمولاً برای پر کردن صدایی که از صحنه نمی آید وجود دارد و به هیچ وجه برای پخش میکس نمی شود. با توجه به همین نکته، بسیاری از سازها ممکن است اصلاً از صفحه میکس خارج نشوند. به عنوان مثال، پشته‌های تقویت‌کننده گیتار ممکن است از بین بروند، و اغلب تنها قسمت‌هایی از کیت درام که به برد ارسال می‌شود، باس و درام‌های دام هستند.

اگر می‌خواهید یک فید استریو از برد بگیرید، بهتر است یک میکس ضبط اختصاصی را از طریق یک جفت ارسال کمکی تنظیم کنید. در اینجا اغلب می توانید انتخاب کنید که میکس آپ را قبل یا بعد از فیدر تنظیم کنید. در حالی که یک میکس پس از فیدر به تغییرات صفحه اجازه می دهد تا تغییر حجم صحنه را جبران کند (مثلاً گیتاریست آمپلی فایر خود را فشار داده است)، یک میکس پیش فیدر به شما امکان می دهد ترفندهای منظمی مانند اجرای یک جفت محیط همه جانبه را انجام دهید.

میکروفون ها را از طریق برد بدون ارسال آنها به برق و خطر ایجاد یک حلقه بازخورد عظیم. همچنین می‌توانید میکروفون‌های فقط ضبط را روی صحنه بچسبانید، با این فرض که برد کانال‌های کافی برای پشتیبانی از آنها دارد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما از طریق شماره های 09205958191  09205958090 در تماس باشید.

مسن تر

بهترین سیستم برای نرم افزار داوینچی

جدیدتر

بهترین سیستم برای نرم افزار سینما 4D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {