بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

وظیفه پاور چیست؟

پاور یکی از مهم ترین قطعات سخت افزاری است که هنگام اسمبل کامپیوتر خیلی به آن توجه نمی شود. کامپیوتر های شخصی مثل هر وسیله الکترونیکی برای کار به منبع تغذیه خوب نیاز دارند. حال سوال این است که وظیفه پاور چیست؟ منبع تغذیه مناسب باید توانایی این را داشته باشد بتواند ولتاژ های مورد نیاز بخش های داخلی یک کامپیوتر را تامین کند. ولتاژهای مورد نیاز یک PC ، ثابت شامل ۱۲V, +5V,+3.3V,+5V,-12V,-5V می باشد. اما در منبع تغذیه کامپیوتر پارامتر متغیری مانند آمپراژ و بالانس توان خروجی نیز وجود دارد.

منبع تغذیه در سیستم یکی از قطعات مهمی است که دیگر قطعات به آن مربوط می شوند یعنی اگر سیستم شما منبع تغذیه مناسبی نداشته باشد اگر بهترین قطعات را هم داشته باشید به هیچ دردی نمی خورد. پس همیشه به این نکته توجه داشته باشید و هنگام خرید به آن توجه کنید تا بهترین خرید را بهرمند شوید.

وظیفه پاور کامپیوتر چیست؟

پاور، فرمت های الکتریسیته ای را که از منابع ورودی یرق می گیرد، سپس آن را به فرمت مورد نیاز کامپیوتر تبدیل می کند. دو مدل منبع تغذیه وجود دارد که  تبدیل های متفاوتی دارند. بروز ترین منبع تغذیه جریان متناوب ACرا از منبع تغذیه به جریان مستقیم DC تبدیل می کند که منبع تغذیه AC-DC نامیده می شوند.

منبع های DCجزوه کم رایج ترین هستند و از آنها برای وصل کردن دستگاهای الکترونیکی به منابع انرژ ی باتری مثل پیریز های خودرو و سایر منابعی که آن را تامین می کنند استفاده می شود. ولی در اصل بیشتر ACمنابع برق را تامین می کند. تمام قطعاتی که در کیس کامپیوتر قرار دارند از پاور برق مورد نیاز خود را می گیرند. مثلا مادر برد. رم . هارد و… همه برق اصلی را از پاور منبع تغذیه می گیرند. هر دستگاه دیگر مثل مانیتور و دستگاه چاپ منبع تغذیه دارند و از آن برق می گیرند.

وظیفه پاور چیست؟

توانایی پاور

توان پاور به دو مدل بر روی آن ثبت می شود. حتما باید نگام خرید به آن توجه داشته باشید.

  1. توان واقعی ( Real )
  2. توان حداکثر ( Peak )

توان واقعی به توانی گفته می شود که پاور بدون تحمل فشار در شرایط عادی قادر به تامین آن است ، اما توان حداکثر در حدود ۱ دقیقه می تواند در این توان فعالیت کند و بعد از آن از کار می افتد در کل حدود ۱۵۰ وات مابین توان واقعی و توان حداکثر تفاوت وجود دارد. مثلا پاوری باتوان ۵۸۰ وات دارای توان حداکثر ۷۳۰ وات است و توانایی تحمل بیش از این توان را نخواهد داشت پس همیشه سعی کنید در خرید پاور به میزان توان واقعی آن توجه کنید زیرا به عنوان ملاک قدرت اصلی و واقعی پاور شناخته می شود.

رعایت نکات ایمنی در پاور

در امروزه پاور های زیادی برای ساخت هستند که بسیار قدرتمند می باشند. و هنگام خرید باید توجه بیشتری به ان داشته باشید زیرا خطا در تنظیم ولتاژ و عدم قطع جریان های نادرست می تواند باعث بروز مشکلات در قطعات سخت افزاری بشود. بخاط همین دلیل شرکت های سازنده ی پاور هر روزه تکنولوژی های جدیدی را در ساختار منابع تغذیه خود قرار می دهند تا باعث افزایش امنیت آنها شوند.

یکی از نکات مهمی که باید به توجه داشته باشید. تفکیک سازی کابل های برق پاور است به طوری که با کمی توجه به پاور های قدرتمند خواهید دید که روی کابل های خروجی آنها به تفکیک کارایی کابل ها یک لایه جدا کننده کشیده شده است

این امر باعث افزایش امنیت منبع تغذیه شما می شود بخاطر توان خروجی روی هر شاخه در منبع تغذیه های امروزی بالاست و در صورت عدم وجود این امکانات ، باعث بروز مشکلاتی در پاور خواهند شد که توجه به طراحی مناسب کانکتور های پاور هم در امنیت آن نقش دارد زیرا عدم نصب درست این کانکتور ها روی قطعات می تواند باعث بروز ایراداتی در قطعات و حتی مشکل تامین انرژی مورد نیاز سیستم شود.

وظیفه پاور چیست؟

PFC

در دنیای امروزه دیگر این اسم بر روی پاور های جدید زده نشده است در اصل PFC یا  Power Factor Correction قسمتی در پاور است که با تنظیم و هماهنگی ولتاژ ورودی برق باعث استفاده بهینه از ولتاژ ورودی و کاهش مقدار برق مصرفی توسط پاور می شود . این فاکتور امروزه در تمام پاور های حرفه ای به عنوان یکی از فاکتور های استاندارد برای فروش شناخته می شود زیرا با وجود این فاکتور مصرف برق توسط پاور های کامپیوتر بسیار مهم است و مورد توجه قرار می گیرد.

طراحی پاور 

طراحی پاور بسیار مهماست زیرا اگر در طراحی آن دقت نداشته باشید. وقتی دارید از آن استفاده می کنید نمی تواند به راحتی گرمایی که ایجاد شده را از دسترس خارج کند و باعث آسیب رساندن به پاور می شود.

  1. تغییر در ولتاژ های خروجی به علت افزایش دمای داخلی پاور
  2. افزایش دمای قطعات داخلی کیس به علت انتقال گرما به فضای داخلی کیس
  3. کاهش عمر قطعات و کارایی سیستم

این چند نکته بسیار مهم  است که بهتر است به آن توجه داشته باشید. افزایش زمان ضبط دیسک های نوری توسط درایو نوری که یکی از مهمترین دلایل کاهش ولتاژ توسط پاور است افزایش دمای بیش از حد پردازنده که یکی از نشانه های عدم تامین توان مناسب برای فعالیت پردازنده است . مشکل در تشخیص قطعاتی توسط مادربرد مانند هارد دیسک ، درایو نوری و قطعات دیگر که به علت عدم تامین انرژی کافی برای مادربرد و اختلال در کار پل جنوبی ( South Bridge ) به وجود می آید . هنگ مکرر سیستم و کاهش کارایی حتی بعد از تعویض نه چندان طولانی قطعات در شرایط آب و هوایی مناسب.

برای ارتباط با کارشناسان ما می توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید. 02155958090   09205958191

وظیفه پاور چیست؟

مسن تر

کارت گرافیک لپ تاپ قابل ارتقا است؟

جدیدتر

تفاوت سری های مادربرد ایسوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {