بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

09205958191
از شنبه تا پنجشنبه هر هفته
info@rsa-co.com

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

چگونه از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنیم

هنگامی که احساس می کنید کف لپ تاپ شما برای مدت طولانی کاملاً گرم می شود، ممکن است نشانه گرم شدن بیش از حد لپ تاپ شما باشد. لپ تاپ ها از گرمای تولید شده توسط پردازنده ها گرم می شوند، اما این گرما معمولاً توسط سیستم خنک کننده داخلی آن به سرعت پخش می شود. این سیستم از هیت سینک و فن تشکیل شده است.

هنگامی که سیستم خنک کننده شروع به غرق شدن می کند و نمی تواند به درستی کار کند، می تواند طیف وسیعی از مشکلات را برای سخت افزار لپ تاپ شما ایجاد کند. در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود و آسیب به سخت افزار آن جلوگیری کنید.

چرا باید از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود جلوگیری کنم؟

داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ قطعاً چیزی است که باید از آن جلوگیری کرد، زیرا می‌تواند شما را با مشکلات زیادی مواجه کند. لپ تاپ شما از قطعات ظریف بسیاری تشکیل شده است که به گونه ای طراحی شده اند که در شرایط عادی به راحتی کار کنند. این شرایط عادی معمولاً به معنای یک محیط خنک و کنترل شده است که در آن همه چیز می تواند به درستی و کارآمد با هم کار کند. به این ترتیب می توانید بهترین استفاده را از لپ تاپ خود داشته باشید.

بنابراین وقتی لپ‌تاپ شما بیش از حد گرم می‌شود، در ابتدا احساس می‌کنید که کمی بیش از حد گرم کار می‌کند و متوجه می‌شوید که فن بیشتر و بلندتر از حد معمول کار می‌کند. گرمای تولید شده توسط پردازنده ها زمانی که به سرعت پراکنده نمی شود، فشار بیشتری را به فن ها وارد می کند. فقط برای خنک نگه داشتن دما باید “اضافه کار” کند.

این ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما هنوز چند چیز وجود دارد که می‌توانید سعی کنید. نکته اصلی این است که اجازه ندهید لپ تاپ شما به طور مداوم گرم شود، تا جایی که ممکن است بر عملکرد شما تأثیر بگذارد یا حتی به سخت افزار شما آسیب برساند.

چگونه از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنیم370

چگونه گرم شدن بیش از حد اتفاق می افتد

همانطور که اشاره کردیم، داغ شدن بیش از حد لپ تاپ ممکن است برای بسیاری از کاربران کامپیوتر اتفاق بیفتد، به خصوص کسانی که لپ تاپ های قدیمی دارند. پس از چند سال استفاده از لپ تاپ، ممکن است شروع به کار کند و باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات شود. گرمای بیش از حد یک مورد بسیار رایج است. ترکیبی از سه چیز می تواند منجر به این شود. آنها شامل تهویه ضعیف، تجمع گرد و غبار و فشار بیش از حد پردازنده هستند.

  • تهویه ضعیف

برای بهینه‌سازی خنک شدن سیستم، باید مکان‌های مناسبی برای تسریع فرآیند انتقال گرما از دستگاه فراهم کنید. دریچه‌های لپ‌تاپ به عنوان نقاط خروجی اصلی گرما عمل می‌کنند. حرارت تولید شده توسط پردازنده‌ها ابتدا از طریق هیت‌سینک منتقل می‌شود و سپس توسط فن‌ها از طریق دریچه‌ها به بیرون هدایت می‌شود. این دریچه‌ها معمولاً در کناره‌های لپ‌تاپ، یا در پایین آن یا در نزدیکی لولاهای صفحه نمایش قرار دارند. حفظ این دریچه‌ها از هرگونه انسداد بسیار حیاتی است تا از رفتن گرمای اضافی جلوگیری کرده و عملکرد سیستم را بهبود بخشید.

وقتی این دریچه ها مسدود می شوند، گرما را به دام می اندازد. فن ها هر چقدر هم که کار کنند گرما در دستگاه باقی می ماند. بیشتر اوقات این کار به دلیل استفاده از لپ تاپ بر روی سطوح پارچه ای مانند پتو، مبل یا تخت رخ می دهد. سطوح پارچه ای قطعا مکان مناسبی برای استفاده از لپ تاپ شما نیستند.

  • لپ تاپ گرد و خاکی

در کنار پارچه ها، گرد و غبار نیز یک تله حرارتی بزرگ است. گرد و غبار مطمئناً می تواند داخل لپ تاپ ها نفوذ کند و اگر فقط کمی از آن را داشته باشید، نباید مشکلی ایجاد کند. فن لپ‌تاپ شما به این راحتی به مقدار کمی گرد و غبار سقوط نمی‌کند.

اما وقتی در توده‌های گرد و غباری جمع می‌شود که به اندازه کافی بزرگ هستند تا گرمای داخلی را به دام بیندازند و دریچه‌ها را مسدود کنند، با مشکل مواجه می‌شوید. مقدار زیادی گرد و غبار می تواند منجر به مشکلات تهویه ضعیف تر شود و به طور بالقوه مانع از عملکرد روان فن شما شود.

  • فشار بیش از حد

مانند بسیاری از چیزها، شما باید محدودیت های خود را بدانید. این برای قدرت پردازش لپ تاپ نیز صدق می کند. لپ‌تاپ‌های مدرن این روزها می‌توانند کارهای زیادی را تحمل کنند، اما با گذشت زمان، عملکرد ممکن است کاهش یابد. این می تواند باعث شود تراشه های پردازنده مانند CPU و GPU گرمای زیادی تولید کنند که فن ها باید از شر آن خلاص شوند.

به غیر از پردازنده ها، فن ها نیز می توانند با گذشت زمان عملکرد خود را از دست بدهند. این امر حفظ دمای داخلی مطلوب را برای لپ تاپ دشوارتر می کند. فن ها قطعات متحرک هستند و مجبور به کار بیش از حد آنها می تواند طول عمر آنها را کاهش دهد.

چگونه از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنیم371

وقتی لپ تاپ شما بیش از حد گرم می شود چه مشکلی وجود دارد؟

بنابراین ما می دانیم که گرمای بیش از حد برای لپ تاپ شما مضر است، اما دقیقا چه اتفاقی ممکن است برای لپ تاپ بیفتد؟ هنگامی که لپ تاپ شما برای مدت طولانی بیش از حد گرم می شود، می تواند به سخت افزار آن آسیب جدی وارد کند. سه قسمت وجود دارد که معمولاً به دلیل گرمای بیش از حد سقوط می کنند. آنها عبارتند از: فن، مادربرد و پردازنده ها (CPU و GPU).

به عنوان یک قطعه متحرک، یک فن که بیش از حد کار می کند می تواند از استرس خراب شود. وقتی دمای داخلی قابل کنترل نباشد، فن باید سخت‌تر و سریع‌تر کار کند. این فشار زیادی به ماشین‌آلات وارد می‌کند و می‌تواند به آرامی آن را از بین ببرد. اگر متوجه صدای تق تق یا صدای غیر طبیعی فن شدید، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در هنگام داغ شدن بیش از حد لپ تاپ شما اشتباه کند، آسیب سوختگی مادربرد است. مادربرد یک برد مدار است که به عنوان کانال اصلی ارتباط بین تمام قسمت های لپ تاپ عمل می کند. از مدارهای ظریف و پیچیده و نقاط اتصالی تشکیل شده است که مستعد آسیب گرما هستند. بدون شک می تواند آسیب های ناشی از دمای بالا را متحمل شود. گاهی اوقات با خرابی مادربرد، می توانیم علائم سوختگی کوچکی را روی برد مشاهده کنیم. این به دلیل دمای بالای غیرعادی داخل لپ تاپ است. در لپ‌تاپ‌ها، CPU و GPU معمولاً روی مادربرد تعبیه شده‌اند، بنابراین این تراشه‌ها می‌توانند آسیب‌های ناشی از گرما را نیز ایجاد کنند.

چگونه از لپ تاپ خود در برابر گرمای بیش از حد محافظت کنیم

هنگام تلاش برای حفظ دمای مناسب برای لپ تاپ، نکته اصلی که باید به آن توجه کنید این است که سیستم خنک کننده چقدر کارآمد است. برای انجام این کار، می‌توانید کارهایی را انجام دهید که می‌تواند به کار آسان‌تر کمک کند. این شامل تمیز کردن گرد و غبار انباشته شده، استفاده از خمیر حرارتی، ایجاد تهویه مناسب و فضای تنفسی برای پردازنده ها است.

  1. مقداری گرد و غبار را تمیز کنید

تمیز کردن لپ‌تاپ شما کار پیچیده‌ای نیست و فقط باید یک یا دو بار در سال این کار را انجام دهید. گرد و غبار به این سرعت جمع نمی شود، بنابراین لازم نیست لپ تاپ را مرتباً تمیز کنید. همچنین توصیه نمی کنیم که لپ تاپ را چندین بار در طول سال باز کنید. این گاهی اوقات می تواند مشکلات دیگری را فقط از یک اشتباه کوچک ایجاد کند.

برای تمیز کردن لپ‌تاپ خود به یک برس نرم، هوای فشرده، نوعی محلول تمیزکننده مبتنی بر الکل و یک پارچه بدون پرز نیاز دارید. استفاده از یک پارچه بدون پرز روی یک پارچه معمولی می تواند به شما کمک کند از ایجاد بار الکتریکی پارچه جلوگیری کنید. به همین دلیل، همیشه باید لپ تاپ خود را خاموش کرده و آن را از کابل برق آن جدا کنید.

هوای فشرده معمولاً در قوطی‌هایی با یک نازل کوچک وارد می‌شود که می‌تواند به شکاف‌های کوچکی برسد که با پارچه نمی‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. گرد و غبار را با فوران های هوا از بین ببرید، و سپس با محلول تمیز کننده همه چیز را پاک کنید، همه چیز تمام است!

  1. دوباره خمیر حرارتی را اعمال کنید

اکنون که لپ‌تاپ خود را به هر حال باز کرده‌اید، این می‌تواند فرصتی عالی برای اعمال مجدد خمیر حرارتی بر روی شکاف‌های بین پردازنده‌ها و هیت سینک باشد. هر زمان که لپ تاپ خود را برای تعمیر یا تمیز کردن باز می کنید، زمان خوبی برای استفاده مجدد از خمیر حرارتی است.

خمیر حرارتی را می‌توانید از اکثر فروشگاه‌های سخت‌افزار تهیه کنید و یک پروژه DIY بسیار ساده است. به سادگی سینک حرارتی را تا حدی از نقاط تماس آن جدا کنید و خمیر حرارتی قدیمی را با مقداری الکل مالشی پاک کنید. سپس خمیر حرارتی جدید را در پنج نقطه کوچک روی تراشه های پردازنده بمالید: چهار گوشه و در وسط. این به این ترتیب است که خمیر کل تراشه را می پوشاند و به طور موثر گرما را به هیت سینک منتقل می کند.

  1. روی سطوح شفاف استفاده کنید

ارائه تهویه مناسب نیز یک گام کلیدی در جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ است. این به لپ‌تاپ شما کمک می‌کند بدون سهولت «دم و بازدم» کند. مسدود کردن دریچه ها با استفاده از لپ تاپ بر روی سطوح پارچه ای یک “نه-نه” بزرگ است.

لپ تاپ را روی سطوح تمیز و محکم مانند میز و پایه استفاده کنید. استندهای خنک کننده با فن هایی که روی آنها قرار دارند نیز می تواند یک سرمایه گذاری عالی باشد. اگر کارهای گرافیکی زیادی انجام می‌دهید یا بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهید، می‌توانید بگویید که پایه‌های خنک‌کننده ضروری هستند.

چگونه از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنیم372

کلام پایانی

داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ برای بسیاری از کاربران کامپیوتر، هم در لپ‌تاپ‌های ویندوزی یا مک‌بوک اپل، یک مشکل بسیار رایج است. با کمی دقت و زمان صرف شده برای محافظت از لپ‌تاپ خود در برابر سوختن، می‌توانید از بسیاری از مسائل پیچیده‌تر رایانه‌ای که می‌توانند هزینه تعمیرات زیادی را برای شما به همراه داشته باشند، جلوگیری کنید. به یک تکنسین کامپیوتر با تجربه نیاز دارید تا این کار را برای شما انجام دهد؟ خدمات کامپیوتری رسا را بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تماس با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر اقدام کنید

پرزنت حضوری 02155958090

مشاوره آنلاین 09205958191

مسن تر

ssd درمقابل hdd

جدیدتر

خنک کننده مایع کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
jQuery(document).ready(function() {