بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

5 نکته برتر برای صدای زنده بهتر

چگونه می توان از یک نمایش خوب برای اجراکنندگان و همچنین مخاطبان اطمینان حاصل کرد؟ در این مقاله به پنج راه برای دستیابی به صدای زنده بهتر می پردازیم. اما قابل ذکر است که بیش از پنج راه برای این بحث وجود دارد، با این حال در اینجا نکاتی وجود دارد که آنها را به عنوان مهمترینشان ارزیابی می کنیم.

5 نکته برتر برای صدای زنده بهتر

 بر نظارت بر روی صحنه تمرکز کنید

هر چه صدای صحنه بلندتر باشد، صدای اصلی «جلو خانه» (FOH) رنگی‌تر می‌شود، زیرا صدا از منابع مختلف روی صحنه – به‌ویژه درام‌ها و تقویت‌کننده‌ها – به میکروفون‌ها (به‌ویژه میکروفون‌های آوازی) که قرار است شنیده شوند، میرسد. این باعث می شود که یک ترکیب تمیز و شفاف از جلو تقریبا غیرممکن باشد.

این در واقع موسیقی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد: اگر همه افراد حاضر در صحنه در معرض سطوح صدایی قرار گیرند که برای مدت طولانی نمی توانند به طور ایمن به آن گوش دهند، درامر باید سخت تر بنوازد و سریعتر خسته می شود و خوانندگان و نوازندگان ساز سرنخ‌های زمان‌بندی و هماهنگی ظریفی را نمی‌شنوند که برای ارائه بهترین عملکرد به آنها تکیه کنند.

قرار دادن صحیح مانیتورهای کف کلید مهمی برای حل این مشکل است. از پشت کنسول بیرون بیایید و روی صحنه بروید تا بدانید که اجراکنندگان با چه چیزی روبرو می شوند. اغلب جابجایی اشیا در اطراف (حتی مقادیر کم) می تواند به بهبود وضعیت کمک کند و عملکرد بهتری را برای ترکیب کردن از جلو به شما می دهد. بهترین مهندسان مانیتور در این تجارت همگی موافقند: ساکت تر روی صحنه به معنای صدای بهتر در جلو است!

میکروفون های مناسب را برای کار انتخاب کنید

هر محصول و مدل متفاوت میکروفون دارای دو نمودار مهم است که به پیش بینی عملکرد آنها در سیستم شما کمک می کند. می توانید این موارد را در وب سایت های سازنده پیدا کنید.

اول نمودار پاسخ فرکانسی است. این نشان می دهد که میکروفون چگونه به فرکانس های صوتی مختلف پاسخ می دهد. برای مثال، در اینجا منحنی پاسخ برای میکروفون صوتی محبوب Shure™ SM58 آمده است:

از آنجایی که فرکانس های اصلی (“بنیادی”) صدای انسان در محدوده 80 هرتز تا 1100 هرتز است، می توانید ببینید که این میکروفن در وکال کار بسیار خوبی انجام می دهد. البته هارمونیک ها و تون ها نیز وجود دارد و بنابراین افزایش پاسخ در فرکانس های بالاتر دلیل دیگری برای استفاده گسترده از این میکروفون در استیج ها در سراسر جهان است.

نمودار دیگری که می خواهید به آن نگاه کنید الگوی قطبی است که اغلب در فرکانس های مختلف نشان داده می شود. این نمودارها به شما این امکان را می‌دهند که ببینید صداهایی که مستقیماً در جلوی میکروفون نیستند چقدر خوب رد می‌شوند:

همانطور که می بینید، این میکروفون در رد کردن تمام فرکانس های خارج از محور کار خوبی انجام می دهد، اگرچه برخی از آنها بهتر از بقیه رد می شوند (که طبیعی است). اکنون واقعاً می‌توانید درک کنید که چرا، در صدای زنده، می‌خواهیم از میکروفون‌هایی با این نوع الگوی پیکاپ «کاردیوئید» (به شکل قلب) استفاده کنیم.

با این کار، خواننده یا ساز را مستقیماً از جلوی میکروفون می‌گیرد در حالی که صداهایی که از پشت (در حدود علامت 180 درجه) یا به طرفین (در حدود علامت 90 درجه) می‌آیند را رد می‌کند. توجه داشته باشید که در نمودار خاصی که در بالا نشان داده شده است، در فرکانس‌های پایین‌تر، الگوی گردتر (همه جهتی) است، به این معنی که این صداهای فرکانس پایین به طور مساوی از اطراف دریافت می‌شوند.

هنگامی که پاسخ فرکانسی و الگوی قطبی میکروفون‌هایی را که استفاده می‌کنید بدانید، بهتر می‌توانید مانیتورهای کف را برای کاهش بازخورد و کمک به اجراکنندگان بهتر شنیدن خود قرار دهید. به عنوان مثال، برای یک میکروفون کاردیوئید، بهترین نقطه برای یک مانیتور زمین مستقیماً در مقابل مجری قرار دارد.

 زمانی که به کانال‌های موجود در کنسول میکس نیاز ندارید، آن‌ها را خاموش کنید.

تقریباً هر کنسول میکس – چه آنالوگ یا دیجیتال – سوئیچ‌های روشن/خاموش کانال جداگانه را ارائه می‌کند. هنگامی که به میکروفون نیازی ندارید، خاموش کردن کانال آن (یعنی بی صدا کردن آن) دو مزیت بسیار مهم برای شما به ارمغان می آورد: یکی، سیگنال ارسالی به PA شما تمیزتر خواهد بود، زیرا فقط منابع مورد نیاز شما از سیستم عبور می کنند. و دوم، هر بار که یک میکروفون را بی صدا می کنید، به افزایشی که سیستم شما می تواند تولید کند قبل از اینکه بازخورد رخ دهد اضافه می کنید.

نکته: حتماً کانال را دوباره روشن کنید قبل از اینکه اجرا کننده ها برای اجرا در استیج قدم بردارند!

5 نکته برتر برای صدای زنده بهتر

برای آموزش گوش های خود تلاش کنید

ممکن است از قبل با نت های پیانو یا گیتار آشنا باشید. اگر آشنا هستید، در مورد تمرین گوش بسیار جلوتر از بقیه در این بازی هستید. اگر نه، لازم است که حداقل اصول پایه های موسیقی را بیاموزید.

با این حال، همه ما می‌توانیم از کمک برای شناسایی صدا بر اساس فرکانس استفاده کنیم، و برنامه‌هایی (مانند Quiztones، در دسترس برای هر دو دستگاه Apple® و Android™) وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند هنگام تنظیم EQ برای به دست آوردن موسیقیایی بیشتر در میکس و موسیقی، نتایج دقیق‌تری دریافت کنید یا با بازخورد مبارزه کنید.

 از قانون طلایی پیروی کنید

اگرچه همیشه دقیقاً فنی نیست، اما گاهی اوقات همه ما باید به خودمان یادآوری کنیم که چه کاری می توانیم انجام دهیم تا تجربه استعدادهای روی صحنه و تماشاگران را بهبود بخشیم.

بدون ترتیب خاصی، در اینجا چند مورد وجود دارد:

  • با نگرش “توانایی انجام دادن” بیایید. این قانون طلایی برای افراد مشغول در زمینه صدا است. اجراکنندگان می خواهند به شما اعتماد کنند. این در مورد یادگیری پیش بینی نگرانی های اجرا کننده قبل از تبدیل شدن به یک مشکل است.
  • ذهن خود را باز نگه دارید. همیشه راه دیگری برای انجام هر کاری وجود دارد. شما هرگز نمی دانید چه چیزهایی را در این راه یاد خواهید گرفت!
  • ممکن است همیشه نمایش های کامل و عالی ای نداشته باشید، این موضوع اجتناب ناپذیر است اما از آنها درس بگیرید و سعی کنید اشتباهات قبلی را تکرار نکنید. بهترین مهندسان صدای زنده روی کره زمین هرگز از تلاش برای رسیدن به کمال دست نمی کشند. همیشه جا برای پیشرفت وجود دارد!
  • اجراکنندگان خود را روی صحنه راحت کنید. این چیزهای کوچک هستند که اهمیت دارند. مطمئن شوید که میکروفون ها ارتفاع مناسبی برای اجراکنندگان دارند. با حرکات کوچک مثل یک بطری آب یا حتی شکلات مورد علاقه اشان استعداد و اهمیت خودتان را نشان دهید تا یک نمایش عالی داشته باشید. همانطور که گفتم، نکات بسیار بیشتری وجود دارد، اما امیدوارم اینها حداقل شما را در مسیر درست برای صدای زنده بهتر برده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید.   02155958090          09205958191

مسن تر

راه اندازی یک استودیوی ضبط حرفه ای

جدیدتر

توصیه های سخت افزاری برای فوتوشاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {