بدلیل نوسان قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش تماس بگیرید

کلینیک تعمیرات

بروزترین تجھیزات و کارشناسان مجرب

پشتیبانی و مشاوره

9205958191 - (98+)

چیدمان اصولی بلندگوها برای هیئت

بلندگوها از جمله تجهیزات اصلی مراسم ها هستند که برای با کیفیت تر شدن صدا در مراسم ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای چیدمان بلندگوها باید به یک سری نکات توجه کنیم. بلندگوها براساس فضایی که درآن قرار می گیرند، چیده می شوند و باید طبق اصولی بلندگوها را در فضای موردنظر قرار داد. علاوه بر این چیدمان درست بلندگوها بر کیفیت صدا نیز اثر می گذارند.

اما این سوال مطرح می شود که در فضاهای مختلف مانند فضاهای مسقف و فضاهای باز، بلندگوها را در کجا و در چه زاویه ای قرار بدیم؟ همانطور که می دانید وقتی که از فضاهای مسقف حرف می زنیم، فضاهایی که شامل سقف و دیوار هستند و فضایی بسته دارند که معمولا هیئت ها دراین فضاها تشکیل می شوند. اما چیدمان اصولی بلندگوها برای هیئت کار تخصصی به شمار می رود و نیازمند به یادگیری یک سری اصول می باشد.

 

اولین نکته در چیدمان بلندگوها

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید، باید با انواع باندها آشنایی داشته باشیم. باندها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: کوچک، متوسط و بزرگ. اما مهم ترین کار بلندگوهای کوچک ارائه صدا با فرکانس بالا است که توئیتر نام دارند و باندها متوسط صداهایی با فرکانس متوسط را پخش می کنند که می توان فرکانس صدای انسان که در همین محدوده است را مثال زد. اما  پخش فرکانس های پایین یا صداهای بم وظیفه بلندگوهای بزرگ است که این بلندگوها ووفر نام دارند و اگر تمایل به پخش صداهای بم تر را دارید می توانید از ساب ووفر استفاده کنید.

چیدمان اصولی بلندگوها برای هیئت

دومین نکته در چیدمان بلندگوها

آشنایی کافی با انواع ترکیب بلندگوها، دومین نکته در چیدمان آن ها است. شاید اصطلاحاتی مانند سیستم صوتی 5.1 یا 2.1 را شنیده باشید. اما معنی نقطه ای که در وسط این دو عدد استفاده می شود، چیست؟ درواقع این نقطه جداکننده اجزای سیستم صوتی است. عدد اول تعداد بلندگوها را نشان می دهد و عدد دوم تعداد ساب ووفرها. سیستم های استریو به سیستم هایی گفته می شود که دارای دو اسپیکر هستند و سیستم های صدای فراگیر نیز به سیستم هایی که دارای چهار، پنج یا بیش از آن هستند گفته می شود.

الگوهای صدا، اصولی هستند که روش های چیدمان باندها بر اساس آن طراحی می شوند. مواردی مانند زاویه و پژواک و فاصله مواردی هستند که سیستم صوتی براساس آن ها چیده می شوند. اما نکته بعدی قابل توجه در چیدمان باندها، نوع و تعداد آن ها است با توجه کردن به این نکته می توانید بهترین چیدمان را داشته باشید.

اما یک اصل کلی که باید توجه کنید، چیدمان باندها به صورت مثلثی می باشد به صورتی که باید سر فرد در راس مثلث و در گوشه های آن دو اسپیکر دیگر قرار بگیرد. در بخش جلو و مرکز ساب ووفر قرار می گیرد و نکته آخر این است که باند چپ در سمت چپ و باند راست در سمت راست قرار بدهید.

چیدمان اصولی بلندگوها برای هیئت

چیدمان بلندگوها در فضاهای مختلف

همانطور که گفتیم فضاهای مسقف، فضاهایی هستند که دارای سقف و دیوار هستند و فضاهای باز فضاهایی که فاقد سقف هستند مانند استادیوم های ورزشی. نکته ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، مطالعه دقیق ساختمان با توجه به محاسبات امواج صوتی بر اساس علم فیزیک آگوستیک است. در واقع با توجه به این موضوع که فرکانس هایی که محیط دریافت و منعکس می کند، باید توسط مهندس صدا بررسی شود. به این صورت که سطوح محکم و صاف، فرکانس های زیر را جذب و فرکانس های پایین را منعکس می کند.

بعد از این نکته، مورد مهم دیگر کاربرد سیستم صوتی است که از سیستم صوتی خود در چه موردی استفاده می خواهید استفاده کنید؟ آیا در سخنرانی ها یا روضه می خواهید از آن استفاده کنید؟

و نکته قابل توجه در این مورد این است که صدای بالا برای افراد سن بالایی که برای روضه و سخنرانی می نشینند، اذیت کننده است و یا اگر مجلس شما مراسم های مانند سینه زنی و مداحی های شورآفرین است باید صدا در جلو بیشتر باشد پس باید چیدمان طوری باشد که در جلو صدا بیشتر و در عقب کمتر که صدا افرادی که در عقب نشسته اند را اذیت نکند.

چیدمان اصولی بلندگوها برای هیئت

زاویه در قرارگیری باندها

یکی دیگر از موارد مهم، زاویه قرار گیری بلندگوها است. توجه به این موضوع خیلی مهم است طوری که احتمال فیدبک یا سوت وجود دارد، بنابراین باید صداهای تمام بلندگوهای جلوی منبر فقط به جلوی پای مداح برسد تا از سوت و فیدبک جلوگیری شود.

اگر زاویه یکی از باندهای موجود نسبت به باندهای دیگر، بیشتر به طرف گوش مداح باشد، هنگامی که ولوم صدای یک طرف از باندها کم شود، مداح به علت این که احساس می کند صدا کمتر شده به سمتی که بیشترین صدا را دریافت می کند، می رود و همین اتفاق باعث می شود تا مداح به صدای خود فشار بیاورد. مشخص کردن اندازه دقیق برای گذاشتن بلندگو در چندمتری مداح به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان اندازه مشخص و معینی را تعریف کرد، در این صورت باید خودتان بهترین مکان را برای قرارگیری باند مشخص کرده و بعد از آن نوع صدا و گین دستگاه را تنظیم کرده و از فیدبک صدا جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که برای چیدمان بلندگوها باید با یک سری اصول مهم آشنا شویم تا هنگام اجرای مراسم بهترین چیدمان را داشته باشیم تا از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اگر برای چیدمان بلندگوهای خود به مشاوره نیازمندید، می توانید با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طریق شماره های زیر اقدا فرمایید.

55958090   و   09205958191

مسن تر

اتصال آمپلی فایر به میکسر

جدیدتر

 بهترین میکروفون برای سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
دسته بندی محصولات
دنبال کردن:
jQuery(document).ready(function() {